21

Re: need help

sunt cam marisori eu cred ca trebuie schimbat acvariul...hai ca fac niste poze big_smile

22

Re: need help

Dacă ţi şi scării trebuie schimbat neapărat :d

23

Re: need help

defapt ar trebui sa mai dau din ei ca nu am spatiu sa pun alt acvariu mai mare sad
dar ma doare sufletu` ca astia i`am primit cadou iar molly aia i`am crescut de can erau la masa in burik ;;)

24

Re: need help

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.198519766849029.53255.100000730224711&type=1

25

Re: need help

offff....ce greu s`au incarcat  :melc

26

Re: need help

E dragut acvariul big_smile si eu ziceam ca-i mai maricel (ma gandeam la acvariul meu). Ce ai putea sa dai: cred ca scalarii, daca nu-s pereche si sunt 2 masculi se vor batea mai mereu big_smile si altceva: pestisorii ca nu-ti plac tie asa mult, sau schimb accevariul si ii poti tine big_smile

27

Re: need help

Stai, acum am vazut ca nu ai loc de acvariu mai mare, poti sa dai: scalarii, dap stiu e greu sa dai pesti neutral stiu eu cum a fost cand am dat 4 scalarei super frumosi, trebuia sa-i dau ca se formase o pereche, si mi-a fost greu si cand am dat un betta sad
PS: cureti geamurile de alge?

28

Re: need help

of...scalarii ?:((((  si doar ce i`am primit si mai sunt si pereche si chiar ma gandeam de ce se tot pupa ei ....asa se imperecheaza scalarii?

da geamul il curat am o chestie asa lunga big_smile cu un burete... ti se pare si tie ca e apa tulbure nu? asa am zis si eu.....

29

Re: need help

ai vazut pozele de pe facebook?

30

Re: need help

Da, se pare ca ai pereche big_smile eu as zice sa-i pastrezi ca perechile se fac dintr-o grupa de vreo 10 scalerei mici, dar mie din 6 scalari, primi dai luati au devenit si pereche big_smile
Pozele de pe facebook nu le-am vazut, zice ca-i linkul expirat sau pozele sunt private.
PS: apa par cam verde de la alge citeste aici ca poate te ajuta http://www.animalutul.ro/pesti/ingrijire/algele-in-acvariu/387/

31

Re: need help

Mi se pare mie sau ai apa verde ? Daca este asa este o problema mare cu filtrarea. Buretele bolborositor ce cauta sus in stanga ?... inseamna ca nu este ciclat . Vezi ca ai ceva probleme prin acvariu. Fa niste teste de apa !!!

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

32

Re: need help

Daca nu-i ciclat scalarii mor in 2-3 zile, inca mai traiesc, deci e ciclat, dar poate nu face fata filtrul la atati-a pesti, nush zic si eu. De obicei apa verde apare de din cauza filtrarii necorespunzatoare.

33 Editat de brutusanf (2011-09-13 21:39)

Re: need help

Depinde, dar in general de acolo, incearca sa faci o filtrare  mult mai buna, pune in functiune cum trebuie si buretele bolborositor si ca sa scapi de alga asta verde intr-un final ar fi bine sa iti faci rost de niste crengi de salcie si le bagi cu un capat in substrat si cealalat capat sa fie cu vreo 2-3 cm sub apa la suprafata si intr-o saptamana ar trebuie sa fie perfect. Crengile sa fie pe verticala pe langa geamurile laterale. Schimburile dese de apa nu prea fac fata in situatia de fata .

Vezi daca gasesti ceva :


“Apa din acvariul meu este verde si tulbure”


Aceasta este cunoscuta sub denumirea de Apa Verde, daunatoare pestilor prin problemele de respiratie pe care le cauzeaza:

    acvariul se afla in bataia directa a soarelui – urmarea este explozia algelor verzi.Pozitionati acvariul in semiumbra.
    filtrul este foarte puternic – un debit prea mare al filtrului nu permite algelor sa se aseze, acestea ramanand in suspensie. Solutia este sa reduceti debitul prin filtru sau sa-l inlocuiti cu unul adecvat.
    apa este aerata puternic – oxigenarea intensa a apei inhiba cresterea plantelor din acvariu dar algele verzi se vor inmulti in exces. Reduceti debitul de aer.
    iluminatul acvariului este prea puternic – reduceti numarul de watti al corpurilor de iluminat sau timpul cat lumina sta aprinsa.
    apa este suprafertilizata – reduceti cantitatea de fertilizator pe care o utilizati in mod curent.
    nu ati efectuat schimbare de apa de mult timp – nivelul de nitrati din acvariu a crescut si odata cu acesta si numarul algelor verzi care se hranesc cu acestia. Un sterilizator cu ultraviolete este de asemenea indicat si inlatura problema algelor verzi definitiv.
    ati adaugat recent medicamente in acvariu – aceasta nu are de a face cu algele verzi, dar dupa ce medicamentele si-au facut efectul coloratia devine neplacuta. O puteti inlatura fie prin schimbari partiale repetate de apa sau adaugand carbune activ in filtru.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

34

Re: need help

Da chiar kamy ar fi bine sati iei totusi un acvariu mai mare pt a avea pesti mai mai spatiu

35

Re: need help

kamy1923 A scris:

defapt ar trebui sa mai dau din ei ca nu am spatiu sa pun alt acvariu mai mare sad
dar ma doare sufletu` ca astia i`am primit cadou iar molly aia i`am crescut de can erau la masa in burik ;;)

Nu are unde sa-l puna.
PS: chiar n-ai loc in bacatarie sau pe hol?

36

Re: need help

laur98 A scris:

Daca nu-i ciclat scalarii mor in 2-3 zile, inca mai traiesc, deci e ciclat

   Topicul asta deja a devenit favoritul meu... il urmaresc cu toata atentia lol, nu as rata nici o postare ^:)^

37

Re: need help

Ancistrus A scris:
laur98 A scris:

Daca nu-i ciclat scalarii mor in 2-3 zile, inca mai traiesc, deci e ciclat

   Topicul asta deja a devenit favoritul meu... il urmaresc cu toata atentia lol, nu as rata nici o postare ^:)^

ciudat? :omfg

38

Re: need help

Testele apei nu se fac cu pesti ci cu teste speciale de apa . lol

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

39

Re: need help

laur98 A scris:
Ancistrus A scris:
laur98 A scris:

Daca nu-i ciclat scalarii mor in 2-3 zile, inca mai traiesc, deci e ciclat

   Topicul asta deja a devenit favoritul meu... il urmaresc cu toata atentia lol, nu as rata nici o postare ^:)^

ciudat? :omfg

Acum, asa, de ce a devenit topicu asta favoritu tau?

40

Re: need help

moaaa....deci nu va mai inteleg...apa nu e asa si de la albastrul de metil????
daca nu cauza cred eu e casta direct in lumina soarelui....dintre toate alea de mai sus....