1

Subiect: Despre echinodorus

https://picasaweb.google.com/117922325254222938064/Acvariu?authkey=Gv1sRgCKi2lIGmiY3luwE#5648560849781382626

1) Plauntele sunt echinodorus?
2) Tin lumina in acvariu 4 ore (9:30-10:30, 19:00-22:00), pt ca daca tin neonul prea mult aprins se prajesc pestii, dar acum vine iarna si va fi mai frig, bag incaliztorul si voi tine nenoaiele aprinse vreo 12 ore (in fiecare sapt il programez sa se deschida cu o jum de ora mai devreme, daca sar direct la 12 ore scalarita mea se streseaza si nu mai mananca, asa mi sa intamplat odata).
Palntelor cred ca le merge bine, intr-o sapt i-a iesit o mica frunzulita (la cea mare) si au mai crescut cu vreun 0,5-1 cm cele mici. Trebuie sa creasca mai repede sau e OK? Nu folosesc nici un vertilizant, CO2 sau deastea si acvariul nu sta in soare.

2

Re: Despre echinodorus

laur98 A scris:

2) Tin lumina in acvariu 4 ore (9:30-10:30, 19:00-22:00), pt ca daca tin neonul prea mult aprins se prajesc pestii...

de unde ai scos asta cu prajitul pestilor ? Ce neon ai? cand pui mana pe el frige?

Pana acuma nu am mai auzit.....

3

Re: Despre echinodorus

Pai vara in acvariu sunt vreo 29 grade fara neone sau incalzitoare, cand aprind neoanele se fac vreo 31-32 si mi-e frica nu moara din cauza tempereaturii prea mari, neoanele sunt 2 de 12W T8 amandoua, si se inginge si capacul acvariului dupa vreo juma de ora de functionare.

Re: Despre echinodorus

laur98 A scris:

Plauntele sunt echinodorus?

   Cryptocoryne wendti

laur98 A scris:

Pai vara in acvariu sunt vreo 29 grade fara neone sau incalzitoare, cand aprind neoanele se fac vreo 31-32 si mi-e frica nu moara din cauza tempereaturii prea mari, neoanele sunt 2 de 12W T8 amandoua, si se inginge si capacul acvariului dupa vreo juma de ora de functionare.

   Pai pune un ventilator sa scoata de acolo aerul cald de la neoane smile, saracii pesti, 4 ore de lumina pe zi... de aia il bate scalarita pe barba-su, vrea mult si repede lol

5

Re: Despre echinodorus

Da foarte funny, am un ventilator mai mare si puternic dintr-un PC mai vechi, nu prea stiu cum sa-l fac sa mearga in priza, nu vreau sa ma electrocutez la 220 yikes

Re: Despre echinodorus

Nu ai nici un ventilator mic prin casa? Costa undeva la 25 lei unul nou nout in supermarketuri, si nici nu curenteaza smile

7

Re: Despre echinodorus

Da nu trebuie sa sufle in apa? Merge si sa sufle in geam? Ahh aveam unul de-ala mare prin casa si aveau si pestisorii lumina pana acum mai multa.  :fmad

8 Editat de Ancistrus (2011-09-11 20:26)

Re: Despre echinodorus

Ridici capacul acvariului, il proptesti cu ceva sa stea asa, si pui un ventilator sa sufle spre suprafata apei, ca sa scoata aerul cald de sub capac.

9 Editat de laur98 (2011-09-11 20:26)

Re: Despre echinodorus

Stai! Am un ventilator mic cu baterii  (se baga si in priza) si il pun pe acvariu si va sufla in apa si va scoate curentul de aer cald de la neon. Daca stiam de ce chestii mai am eu prin dulapuri rezolvam de la inceputul verii :fmad  :fmad  :fmad

10

Re: Despre echinodorus

Salut din nou! Ca sa nu mai deschid un topic nou voi posta tot aici. Mi-am bagat niste plante noi n acvariu (imi doresc mult sa fie plantat). Ce parere aveti? Le-am pus bine? Plantele n-au radacina dar cred ca vor face, si cam cat timp dureaza sa se indrepte? Si dau bine?

11

Re: Despre echinodorus

Se indreapta ele, stai calm wink
Pentru asta le trebuie lumina si micro+macro nutrienti - userul cristiionescu vinde, cauta pe forum. Eu am luat de la el si vreau sa iti spun ca o data la 2 saptamani trebuie sa tund din plante ca ajung la suprafata si incep sa umbreasca tot acvariul wink

Ape limpezi si plante cat mai verzi

12

Re: Despre echinodorus

Mersi, plantele au mai inceput sa se indrepte, lumina vor avea destula (vine iarna si tre sa vad mai bine pestii pe intuneric cool ). Am mai avut intr-un acvariu mai vechi de-astea si se faceu jungla, ajungeau pana sus si parca tot vroiau sa mai creasca, dupaia daca nu le taiam cresteau spre fata acvariului si nu mai aveau restu lumina (la scalarei cred ca le place smile ). Si e ceva ciudat: la fiecare schimbare in acvariu, cory incep sa ciuguleasca obiectul nou (o data am mutat cu 2 cm o piatra si au sarit toti pe ea).
Ape limpezi si tie!

13

Re: Despre echinodorus

Da, asa fac si ai mei.

Apropo, varfurile care le tai le pot re-planta si se prind ( eu asa am facut o jungla din acvariu  wink  )

14

Re: Despre echinodorus

Stiu, cand le-am cumparat mia dat vreo 7-8 fire (sau cum s-or numi la plantele de acvariu o tulpina fara radacina si cu frunze, ma rog sti la ce ma refer).
Dar daca ii tai varful va creste un alt varf din alta parte sau mai multe?

15

Re: Despre echinodorus

Uitati ce mari s-au facut plantele :apl  sambata le tai si le replantez varfurile si imi fac padure  big_smile Aprope a a ajuns la suprafata, a crescut cam vreo 10-15 cm de cand le-am luat.  big_smile

16 Editat de plush (2011-10-05 11:47)

Re: Despre echinodorus

laur98 A scris:

Uitati ce mari s-au facut plantele :apl  sambata le tai si le replantez varfurile si imi fac padure  big_smile Aprope a a ajuns la suprafata, a crescut cam vreo 10-15 cm de cand le-am luat.  big_smile

Daca tii lumina aprinsa ~ 8-10 ore pe zi ( poti pune 2 ore pauza la pranz ) si mai si fertilizezi micro si macro o sa creasca in 1 saptamana cat au crescut intr-o luna wink

Iti spun din proprie experienta, am fost nevoit sa mut totul din acvariu si mai bine de jumatate din plante le-am donat.

17

Re: Despre echinodorus

Eu nu vreau sa le fac sa creasca mai mare, mai bine cresc ele asa normal. Daca le pun fertilizanti vor creste prea repede si voi face o jungla in acvariu, si va trebui sa scot din plante si sa le donez/arunc. Mersi de raspuns! wink

18 Editat de pelly67 (2011-10-05 12:22)

Re: Despre echinodorus

Plantele nu arata bine. Este doar efectul placebo , in cazul tau. Au crescut in lungime fiindca se duc spre lumina, care si ea este deficitara.
Distanta internodala e prea mare Exista diferente de crestere ce se pot vedea in marimea frunzelor vechi comparate cu cele noi.
Toate astea se datoreaza lipsei de CO2 si a lipsei fertilizarii coroborate cu aportul de lumina.
Plus ca mai creezi si o adevarata tornada prin aceea aerare excesiva.

19

Re: Despre echinodorus

Daaa, cred ca ai dreptate wink