21

Re: Co2 JBL

nu mai zice nimeni nimic? sad

22 Editat de mirceajifcu (2011-09-14 04:54)

Re: Co2 JBL

Vrei sa ti se explice de fiecare user al forumului in parte sa folosesti o valva antiretur si sa respecti instructiunile de pe eticheta?  :smoke

23

Re: Co2 JBL

nu nu vreau sami zica toti dar si cand am avut bomba co2 am avut valva antiretur de la JBL si a venit spuma de aia in acvariu :acv

Re: Co2 JBL

Daca bomba CO2 a fost facuta de tine, e clar de ce a venit spuma in acvariu, daca era Bio CO2 cumparat, spuma in acvariu are acelasi motiv: piesa dintre acvariu si bomba, adica tu. Undeva ai gresit si nu prea iti poate spune nimeni ce ai pus prea mult sau prea putin.

25

Re: Co2 JBL

Poate ca a fost greseala mea pe undeva dar nu pre imi dau seama unde poate am pus prea multa drojdie habar nu am :-

Re: Co2 JBL

Mai mult ca sigur ! Acum mergi repejor la petshop si ia JBL-ul ala si citeste bine eticheta inainte sa o gafezi iar si sa il pui prea multa apa sau io mai stiu ce. Succes!

27

Re: Co2 JBL

Mersi, deci spui sal iau, e destul pt 60l nu? ca ru as zice ca ii bun :sok

Re: Co2 JBL

Eu sunt fan JBL, dar voi schimba totul pe dennerle! Ambele sunt firme bune, si la inceput oricum nu iti dai seama care e diferenta, ca nu depinde doar de bomba aia de CO2 sanatatea plantelor. Asa ca alege-l pe cel cu pretul cel mai bun.

29

Re: Co2 JBL

ok mircea multumesc smile

Re: Co2 JBL

Remuse pana la urma a mers cu jbl-proflora 80 ? ca tot d-ala mi-am luat si eu si nu stiu daca e bun pentru bombe. cat despre prafurile care le-am avut la cutie,le-am amestecat in borcanul ala de plastic si nici dupa 24 de ore nu am vazut nici o bula... am pus tot plicul de praf "A" + tot plicul de praf "B" si apa pana la semnul de sus al borcanului si nimic sad . Tie ti-a mers ?  si e bun pentru bombe ? ...cel mai mult mi-e frica de "explozie" ca prin ceramica aia doar cu pompa manuala de la masina scot aer prin ea,daca suflu cu gura,n-am nici o sansa sa scot aer prin ea.

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

31

Re: Co2 JBL

Poi da mie imi merge dar nu cu compozitia de la JBL adica din prafurile alea eu fac in fiecare saptamana reteta cu drozdie si in canistra aia pun asa:cam 100g zahar il topesti in apa dupa aceea,in alt pahar pui 10g de gelatina si il dizovi in 50ml de apa rece dupa aceea puigelatina peste zaharul topit in apa si il pui pe foc si amesteci continu pana apa este fierbinte cam 60-70C dupa aceea lasi la racit si intr timp in 50ml de apa dizolvi 3/4 dintr-un cub de drojdie de 25g dupa aprox juma de ora pui drojdia dizolvata in apa peste compozitia cu zahar si gelatina le pui in canistra aia amesteci bine si in 1 ora incepe sa faca CO2,atentia compozitia din canistra sa nu fie mai multa de jumatate fiindca se face multa spuma si exista pericolul de a veni in acvariu,bafta :sok

Re: Co2 JBL

Spuma face din cauza ca pui prea multa drojdie . :fmad

33

Re: Co2 JBL

Eh poi na eu am facut aceasta reteta de mai sus, cam de 30-40 de ori si de fiecare data a mers si nu mia venit spuma in acvariu, cu conditia sa nu pui mai mult de jumatate in aceea canistra.Deci eu raman pe aceasta reteta big_smile si acel difuzor este fff bun dar trebuie presiune mare ca sa mearga, deci cu gura in nici un caz nu poti numai cand se face presiune in cansitra si deabea apoi v-a merge wink  :sok bafta!  :noroc

Re: Co2 JBL

Pop Remus A scris:

Eh poi na eu am facut aceasta reteta de mai sus, cam de 30-40 de ori si de fiecare data a mers si nu mia venit spuma in acvariu, cu conditia sa nu pui mai mult de jumatate in aceea canistra.Deci eu raman pe aceasta reteta big_smile si acel difuzor este fff bun dar trebuie presiune m
are ca sa mearga, deci cu gura in nici un caz nu poti numai cand se face presiune in cansitra si deabea apoi v-a merge wink  :sok bafta!  :noroc

sa fi sanatos,mersi remuse...fac in seara asta si eu. sper sa fac o bomba doar la propriu nu si la figurat smile)). Ape limpezi!

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: Co2 JBL

...dar apropo Remus,totusi ai folosit cele 2 plicuri date la cutia proflora 80 jbl ??? sunt curios totusi daca tie ti-a mers ca mie nu mi-a mers...au trecut circa 24 de ore si nimic,nici o bubulitza smile)

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

36

Re: Co2 JBL

Poi nu nu mi-au mers adica dupa ce am cumparat sistemul de co2 si am ajuns acasa am pus componentele acelea exact ca si pe instructiuni si am lasat-o vreo 4 zile si tot nu a mers, dupa care m-am dus cu ea la magazinul de unde am cumparato si a zis ca este imposibil sa nu mearga fiindca este o reactie chimica si blablabla ... dupa parerea mea acel praf nu este bun de nimic  tongue,poti sa arunci linistit dupa parerea mea acea compozitie cu prafurile alea si sa faci reteta de mai sus,bafta :sok

Re: Co2 JBL

Am facut bomba aseara,a scos bule insa azi parea infundat reactorul cu ceramica,cred,si nu mai scotea deloc bule. La scurt timp a facut "explozie",sarind capacul de la recipientul de plastic fara sa-l deteriorizeze,insa gelatina mi-a imprastiat-o pe peredele si tavan smile))). Cred ca am omis sa bag un buretel la capac sa nu urce gelatina pe furtun. Acum incerc din nou ( am ambitie,nu? ) smile)) dar cu un dozaj mai mic si la jumatate de cantitate a recipientului. Pe filmulet se poate vedea cum imi scotea bule aseara : http://youtu.be/3mtwUPK0HP8
In poze se poate vedea starea recipientului dupa explozie smile)

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: Co2 JBL

Cam asa am pus acum dozaj.

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: Co2 JBL

Deci ai facut bomba la propriu sau la figurat ? lol Lasand gluma la o parte ar fi trebuit sa tii cont de ceea ce i-am spus lui Remus adica el pune foarte multa drojdie , daca ai o temperatura peste 24 grade in camera este aprope imposibil sa nu faca spuma si crede-ma spuma aia va ajunge in acvariu sau va infunda difuzorul de co2 .Spun asta din proprie experinta  :scry

40 Editat de Pop Remus (2012-03-11 12:31)

Re: Co2 JBL

Poi eu pun 3/4 dintr-un cub de drojdie de 25g big_smile la mine merge de minune :sok
si ideal este sa pui cam jumatete canistra aceea plina, sa nu fie mai mult de jumatate fiindca atunci poate vine spuma in acvariu smile, mai incearca odata, si la mine nu a mers din prima numai dintr-a 2 cam asa  big_smile  deci bafta  :noroc