1

Subiect: Specii de neoni

Am tot cautat pe forum si pe net dar am nevoie de cateva pareri concrete.
Multi spun ca exista mai multe feluri de neoni chiar daca denumirea lor comerciala si familia din care fac parte, difera. Am auzit de neoni albastrii, rosii, negrii, etc.
Cei cu rosu din cap pana in coada sunt cei rosii?
Cei cu rosu spre coada sunt cei albastrii? Am vazut si neon doar cu dunga albastra (blue tetra).
Tot pe forum am gasit ca exista si diferente mari intre aceste specii. Unii trebuie sa aibe temperatura intre 21-24 *C altii intre 24-28 *C. Daca imi iau varianta care trebuie sa stea la temp mai mica si eu mai am alti pesti care trebuie sa stea la temp mai ridicata, nu risc sa ii imbolnavesc pe neoni de gris?
Care sunt cei mai rezistenti neoni?
La Hornbach am intrebat de neoni negrii si mi-a aratat niste pesti care semanau cu neonii. Problema si dilema a fost ca in acelasi acvariu erau si niste "balene"asemanatoare. Vanzatorul mi-a spus ca sunt aceiasi pesti doar ca sunt mai mari si ca au mancat mult. Dunga fosforescenta nu prea mai era asa intensa. Asa cresc neonii ? Sau doar cei negrii?!

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Specii de neoni

Neonii pe care ii stiu eu, in ordinea pozelor:

  • Paracheirodon innesi - Neon

  • Paracheirodon axelrodi - Neon rosu

  • Hyphessobrycon herbertaxelrodi - Neon negru

  • Paracheirodon simulans - Neon verde

  • Hemigrammus erythrozonus - Neon roz

  • Boehlkea fredcochui - Neon albastru

   Toate speciile de pesti neon pot fi tinuti impreuna, iar neonul rosu Paracheirodon axelrodi fiind un peste de apa mai calda, se simte bine si la 30°C, fapt care-l face recomandat acvariilor in care se cresc pestii discus.

3

Re: Specii de neoni

Meci frumos !!!
Chiar asteptam un raspuns de la tine ptr ca imi place cat de documentat esti si ca ai rabdare cu toti.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

4

Re: Specii de neoni

Deci,  Paracheirodon axelrodi, este candidatul ideal si ptr Scalari.  :fok

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

5 Editat de Ancistrus (2011-09-13 13:25)

Re: Specii de neoni

BGD46 A scris:

Deci,  Paracheirodon axelrodi, este candidatul ideal si ptr Scalari.  :fok

   Ar fi, pentru ca si cresc un pic mai mari (5 cm), deci nu-i mai cauta scalarii maturi sa-i manance ca pe innesi wink