1 Editat de laur98 (2011-10-02 22:23)

Subiect: Probleme cu scalarita

Scalarita mea face "trebuirile" transparent. Din cate am aflat este o boala intestinala care se poate trata cu metronidazol. Cum se dozeaza medicamentul si de unde se cumpara si la ce pret? De la un timp am bagat si sare in acvariu, ajuta si ea?

2 Editat de brutusanf (2011-09-13 22:13)

Re: Probleme cu scalarita

O tableta la 20 l apa. Schimburi de apa zilnice de pana la 50 % cu adaugarea medicamentului la schimbul de apa . Poti merge si cu sarea. Tratament 5 zile in care nu hranesti deloc exemplarul .
Pestele il pui separat in alt acvariu doar cu o piatra de aer si aerat foarte puternic acvariul  .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

3 Editat de laur98 (2011-09-13 22:19)

Re: Probleme cu scalarita

Deci cu sarea se poate vindeca, ca metronidazol nu prea am gasit, voi mai lua si albastru de metil. Si cum sa nu hranesc exemplarul? Mai are si perechea, ii las nemancati pe amandoi? Si femela are si burta umflata, cred ca are icre. Nu se poate face tratamentul in acvariul comun, (aici ma refer la partea ca nu-i dau mancare si ii las nemancati si pe restu:( )
PS n-am un alt acvariu, cel vechi s-a spart si mai am unul mic de vreo 5 l

Re: Probleme cu scalarita

Metronidazol am cumparat eu ieri cu 7,6 lei la o farmacie Dona (la recomandarea colegului TweeTy), si se pune o pastila de 250mg la 20 litri de apa, pentru tratament impotriva flagelatelor, tratament care dureaza intre 7 si 10 zile.

PS: Scalarii sunt destul de rezistenti la boli, numai o apa de foarte proasta calitate, sau o suprapopulare, il poate face slab la flagelate wink

Re: Probleme cu scalarita

Scoti pestele bolnav si il pui in altul mai mic. Daca ceilalti nu sunt bolnavi nu are rost sa faci tratament comun. Metronidazolul il gasesti la farmacia umana tableta 250 mg . Nu ii dai nimic de mancare pe perioada tratamentului. Pestii pot trai fara mancare pana la 40 zile, deci nu moare in 5 zile decat daca nu ii aplici tratamentul corespunzator. Nu pune albastru de metil, ala este pt altceva. La tine este ceva intern .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

6

Re: Probleme cu scalarita

Pana acum vreo 2-3 luni le puneam si sare, dupaia n-am mai gasit sare neiodata si n-am vrut sa risc (dinc ate stiu sare iodata le face rau). Poate in timpul asta a luat ceva, stiu ca facea si mai de mult, dar nu tot timpul, acum am stat si am observat ( ma rog vazusem si inainte dar n-am bagat in seama). Apa de foarte prosta calitate, nush ce sa zic, tin intr-un bidan apa vreo 3-4 zile (apa de la robinet) si scot vreo 20l din acvariu si completez cu cea din bidan, deci nu prea imi dau seama ce probleme ar avea.

Re: Probleme cu scalarita

Sa nu te induca in eroare daca le dai artemia. Fecalele sunt cam transparente de la ea . Atentie mare ! Daca are pofta de mancare eu zic sa o urmaresti mai bine deocamdata . Daca este retrasa, nu mananca, stabilitate scazuta, perderea greutatii atunci este o problema.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

8

Re: Probleme cu scalarita

Pai in primul rand, are cea mai mare pofta de mancare, haleste imediat, mai nou si scalarelul mascul incepe sa se bage la mancare ca va ramana fara big_smile (le dau fulgi de 2 ori pe zi). Retrasa este cand se stinge lumina pe la pranz, sta in spatele plantelor, mai vine si masculul langa ea uneori. In rest, de la 7 incepe agitatia, se plimba prin acvariu, ami fuge dupa un guppy, a si dimineata isi apara cuibul ca mai vin cory pe planta si ii fugareste (nush cu sa zic, are sub burta un fel de con mai rotunjit alb si manculul unul mai ascutit inchis la culoare, de aici zic ca va trebui sa depuna, poate si deasta are burta, ca de mancat zic eu ca nu le dau asa mult incat sa se ingrase wink )
Stabilitatea, foarte buna, si masculul este mai ametit la cat il fugareste, prinde uneori o viteza sa ii goneasca pe cory de langa plantuta lor).

Re: Probleme cu scalarita

Pai si atunci cum ai dedus tu ca face transparent ? Ai vazut tu ? Sa nu ti se para .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

10

Re: Probleme cu scalarita

Daca mananca bine nu te gandi la tratament, cand o sa refuze hrana sa-ti faci probleme, deocamdata este bine wink

11

Re: Probleme cu scalarita

Asta incerc sa-i spun si eu, nu are rost sa zapaceasca pestele doar dintr-o chestie . Incearca sa nu le mai cauti in coarne des . Asa eram si eu la inceput pana cand mi-am dat seama ca nu are rost .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

12 Editat de laur98 (2011-09-13 22:54)

Re: Probleme cu scalarita

Vazusem a face un fel de ata transparenta, cand mai face ii fac si o poza, si ma gandisem ca are ceva ca vazusem un discus (intr-o poza) care facea la fel si tin foarte mult la scalarii mei. Deci imi ziceti sa stau linistit. Merci! big_smile  big_smile  big_smile  :apl
PS: o am asa cu acvaristica aprope de un an, inainte stiam o singura regula: cumparam acvariul, ziua urmatoare il umpleam cu apa si bagam pesti, si in maxim 3 zile imi mureau toti, dupaia bagam acvariul in boxa si peste cateva luni, 1 an il scoteam si se intampla la fel. De cadn am inceput sa citesc pestii morti au fost: un cory (ametit de cand l-am luat, dar era foarte frumusel), 2 guppy (sfasiati)

13

Re: Probleme cu scalarita

Scalarii se vindeca singuri de flagelate, fara tratament, deci nu iti mai face probleme. Daca mai vezi excremente "fir de ata" la scalari doar ridica-le temperatura la 30-31°C, macar 3-4 zile, si hraneste-i cu mancare vie.

PS: @brutusanf Uaru de la avatar este pestele tau?

14

Re: Probleme cu scalarita

OFF-TOPIC: Da tati, unul din cei 4 Uaru . Acolo era micut, acum are in jur de 22 cm .
Laur stai calm deocamdata, nu trebuie tratament, dar supravegheaza-l foarte bine .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

15

Re: Probleme cu scalarita

Da, voi face asa, multumesc!