Subiect: un nou oras ,un nou acvariu (ciclide africane nonlake)

Dupa ce m-am mutat din Bucuresti in Braila (orasul natal) ,si cu chiu cu vai am terminat renovarea apartamentului ,am decorat livingul cu ultimul si cel mai frumos,zic eu element.Acvariul care il aveam de cativa ani.INsa de data asta m-am gandit sa incerc ceva nou insa ,sa raman tot la dragele mele ciclide.Cum a iesit.......sper sa va placa si de ce nu sa imi adresati intrebari si sa va exprimati parerile si sfaturile.
Acvariul este acelasi 200 l (100x50x40) ,2 filtre Jewel , 3 neoane 40 w in total, plante Valisneria si Echinodorus ,pesti 10 Hemichromis Bimaculatus.

Sa auzim de bine.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

2

Re: un nou oras ,un nou acvariu (ciclide africane nonlake)

dan.matei26 A scris:

Dupa ce m-am mutat din Bucuresti in Braila (orasul natal) ,si cu chiu cu vai am terminat renovarea apartamentului ,am decorat livingul cu ultimul si cel mai frumos,zic eu element.Acvariul care il aveam de cativa ani.INsa de data asta m-am gandit sa incerc ceva nou insa ,sa raman tot la dragele mele ciclide.Cum a iesit.......sper sa va placa si de ce nu sa imi adresati intrebari si sa va exprimati parerile si sfaturile.
Acvariul este acelasi 200 l (100x50x40) ,2 filtre Jewel , 3 neoane 40 w in total, plante Valisneria si Echinodorus ,pesti 10 Hemichromis Bimaculatus.

Sa auzim de bine.

   Frumos acvariu dar ai grija, pestii tai nu fac parte din categoria africanilor "clasici", Malawi sau Tanganika, au nevoie de alti parametri ai apei, deci rocile calcaroase si (probabil) nisipul de aceeasi natura nu se potrivesc.
   La fel si plantele, incearca sa plantezi cu plante specifice zonei, astfel te vei apropia de un acvariu biotop, daca doresti.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!