1 Editat de LupuMoralist (2011-09-18 16:43)

Subiect: Fertilizare gama Easy Life

pe langa Easy Carbo, pe care il folosesc de ceva timp, mi-am achizitionat de curand si alte produs ale gamei Easy Life: Ferro, ProFito, Nitro, Fosfo, Kalium-Potassium.
am citit pe net multe lucruri bune despe aceasta gama, dar din pacate informatiile oferite de producator despre aceste produse mi se par sumare.  ei recomanda dozarea saptamanala, cu exceptia Easy Carbo, care se face zilnic. unii acvaristi am inteles ca dozeaza zilnic.
mi se pare interesanta aceasta gama deoarece poti interveni acolo unde exista carente si ma refer in principal la "redfield ratio": NO3-PO4, unde se recomanda un nivel de 16:1

Easy Life recomanda un nivel al fosfatilor intre 0,5 si 2 mg/l, pe cand testul JBL specifica faptul ca peste 0,5 mg/l e un nivel critic. aici nu stiu ce sa zic...

pana acum am folosit o fertilizare in care am folosit produse de la JBL (Ferropol la fiecare schimb de apa si Ferropol 24 - 3 picaturi zilnic), Cristi Ionescu (macro zilnic 3 ml) si Easy Life (Easy Carbo 3 ml zilnic).

vreau sa trec 100% la gama Easy Life si am inceput azi cu urmatoarea dozare, dupa un schimb de 30% apa la un acvariu semi-plantat de 126 litri brut:
10ml ProFito
1ml Fosfo
5ml Kalium-Potassium

valorile pe care le-am identificat prin teste, inainte de dozare, sunt:
PO4: 0,05 (aici as vrea sa mai cresc pana la 0,1-0,2 mg/l, concomitent cu scaderea NO3 la 10mg/l)
NO3: 30 mg/l (este foarte mare, voi mai efectua un schimb de apa in cateva zile)
NO2: <0,01 (ok)
Fe: 0,02-0,05 (cam putin)
Ph: 7-7,2 (cam mare)


as vrea sa va rog sa impartasiti parerile voastre daca aveti experienta cu folosirea produselor Easy Life, cum le folositi si orice alta informatie credeti ca e binevenita.

aveti mai jos un link interesant despre "redfield ratio"

http://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium/redfield_eng.htm

toate cele bune si ape fertile tuturor

Pescar hoinar

Re: Fertilizare gama Easy Life

Si eu am gama easy life si cand se termina le schimb. JBL + easy carbo a fost foarte bun cu substrat JBL si tablete de fier tot JBL. Acum de cand m-am prostit cu Easy life am acvariul plin de alge, si nici macar plantele care au crescut in ritm alert acum nu mai cresc bata-le vina. Am zis ca fac o afacere ca iti dau ditamai bidoanele si dozarea e relativ mica si cum zici si tu saptamanala, dar ... nu mai imi trebuie nici pe gratis. Ah, am si CO2 din butelie.

PS: interesant linkul, o sa ma pun sa vad ce e cu tabelul ala poate ma scap si eu de invazia de alge.

Re: Fertilizare gama Easy Life

eu nu am de gand sa renunt la easy life. dupa ce o sa am ph controller si o sa reusesc sa ating parametrii redfield ratio o sa pot sa trag o concluzie. momentan le testez

Pescar hoinar

4

Re: Fertilizare gama Easy Life

Informatii noi despre fertilizarea cu Easy Life? Sunt si eu curioasa. Multumesc

5

Re: Fertilizare gama Easy Life

dolitfer A scris:

Informatii noi despre fertilizarea cu Easy Life? Sunt si eu curioasa. Multumesc

Da o cautare pe forum si vei afla tot ce te intereseaza despre aceasta gama!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!