1

Subiect: Anomalie Carasel

Salutare,

De ceva vreme pestisorului meu ii tot creste ceva legat de codita, am facut 2 poze sa vedeti despre ce e vorba.

Are cineva vreo idee ?! .. Se poate "opera" chestia aia ?! Daca da, unde pot sa merg cu el in Bucuresti ?!

Va multumesc,

Adrian

2

Re: Anomalie Carasel

Hmmm ...ce excrescenta mare...
Si zici ca inca creste? Incearca sa pui o poza mai clara...

Pestisorul cum se comporta?
Manaca, se poarta normal?

Daca mananca, prima solutie pe care o propun sa incerci, ar fi ca sa-i inmoi hrana in mujdei.
Se ia un catel de usturoi mai mare, sau doi mai mici, si se taie in patru.
Apoi se pun intr-un vas (cana) si se toarna cca. 150-200 ml apa fierbinte peste ei. Se lasa pana apa este racita, apoi solutia se poate pastra in frigider intr-un borcan inchis.

Timp de 2 saptamani, ar trebui, ca peste fiecare portie de hrana pe care i-o dai, sa pui atatea picaturi cat absoarbe hrana.

Nemo, al meu a avut ceva asemanator, si asa am reusit sa-l scap de ea.
Din cate "sapaturi" am facut am inteles ca unele excrescente apar din cauza anumitor paraziti care stau si se hranesc in pielea pestisorilor.
L-am hranit cu hrana inmuiata in mujdei, timp de 2 saptamani, apoi a avut o saptamana pauza, dupa care iar 2 saptamani mujdei.

Usturoiul este un antibiotic si antiparazitar natural si din cate stiu eu are doar insusiri pozitive. Merita incercat, fiindca nu presupune un efort extraordinar.
Daca ti se pare ca solutia miroase ciudat, sau si-a schimbat foarte mult culoarea, o arunci si prepari alta.

Sau, o alta solutie ar fi :

1. Va trebui sa gasesti un medic veterinar dispus sa te ajute cu niste mici chestiute.
Luat mostra de fecale, si vazut la un microscop cu cat mai multa optica. Fiindca sunt paraziti care necesita de la 400x optic ca sa poata fi vazuti.

2. Sa te poata ajuta cu stabilirea unui diagnostic clar, in sensul ca el poate si are acces la mult mai multe informatii si medicamente decat noi. Plus experienta personala (cazuistica de la mamifere) conteaza... fiindca se fac operatii pestilor, nu mai este ceva atat de deosebit.

Din pacate in Bucuresti nu stiu cine ar putea sa te ajute...

Acea excrescenta, din cate vad eu se poate inlatura chirgical, doar ca elementul cel mai important din toata pregatirea pentru operatie, ar fi sedativul si sedarea pestisorului. Pentru ca altfel e foare greu de tinut nemiscat, plus ca ar fi inuman sa fie supus la o operatie fara macar o usoara anestezie.

Daca nu esti sensibil, uite aici niste imagini cu extirparea unei tumori :

http://thegab.org/Veterinary-Procedures/goldfish-tumor-removal-surgery.html


Astept vesti!

Am sa va tin pumnii stransi! (si tie si lui)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3

Re: Anomalie Carasel

Azi mi-am luat inima in dinti, si cu un bisturiu dezinfectat cu spirt, am taiat acea chestie crescuta pe codita care astazi era foarte rosie si umflata parca mai mult. Dupa am dat cu niste albastru de metil pe rana si l-am bagat in acvariu, a curs foarte putin sange si cam asta a fost. E vioi, mancana, sa speram ca se va vindeca bine.

4

Re: Anomalie Carasel

Phiiii ...

Ma bucur ca ai avut curaj!  :fok
Oricum nu prea avem de ales... doctori multi dispusi sa ajute pestisori nu sunt..

Va doresc numai bine si multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

5

Re: Anomalie Carasel

Aaaa .. Am uitat sa-ti spun ca a stat saracutzul pe prosop nemiscat si am reusit in ceva secunde sa-l scap de nenorocirea aia, nu i-am taiat nimic din codita, din vertrebele alea (sau ce sunt ca nu stiu exact), am fost foarte atent (am mana finuta) .. Stiu ca nu l-a durut si nu e suparat pe mine ..

Dupa am fost foarte curios sa vad contine chestia aia, am taiat-o in doua si se prezenta la suprafata ca o mucoasa cu sange in ea, iar in interior era ceva gen grasime (nu carne) ..

Nu mai suportam sa-l vad cu chestia aia si trist sad

Cred ca l-am ajutat cu tot ce am putut sa fac.

6

Re: Anomalie Carasel

A! era sa uit !

In cazul in care crezi ca ceva nu-i ok cu locul unde a fost excrescenta, nu se vindeca,  poti folosi apa oxigenata, in loc de albastru de metil.
Se foloseste cu multa grija ca nu cumva sa-i ajunga pe branhii sau ochi, dar asta se rezolva cu un betisor cu vata.
Apa oxigenata are avantajul ca este bactericida. Omoara bacterille pe loc! big_smile  Nu mai negociaza cu ele... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

7

Re: Anomalie Carasel

De tinut minte .. Multumesc mult Lucia !!

Hai ca daca e m-am apucat si de chirurgie la pestisori smile

8

Re: Anomalie Carasel

Se pare ca am postat cam deodata..:)

Ai facut bine ce ai facut. Numai ca sper ca prosopul a fost ud.
Altfel ... musai tre sa pui in apa aquatan sau ceva de genul ce ai prin casa, sa-l ajute sa-si refaca mucusul rapid.

Usturoiul s-ar putea sa-l ajute. Scade colesterolul din sange, il subtiaza, si s-ar putea sa aibe numai efecte pozitive si asupra lui.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9

Re: Anomalie Carasel

Prosopul era umed (nu fleasca) cu apa din acvariu, m-am uitat la mucusul dupa el cand l-am pus in acvariu si era in regula, doar pe ochiul drept avea o mica urma de mucus asa dar dupa vreo ora a disparut, isi revine micutul incet incet. Acum tot ce sper e sa nu-i mai creasca iar chestia aia acolo, ca dupa ceva timp iar trebuie saracutul "operat".

10

Re: Anomalie Carasel

Te cred!

E ingrozitor sa vezi asa ceva.. cum se chinuie un biet animalut.. totusi pune-i niste aquatan sau vitamine, fiindca iti dai seama ca si el s-o fi speriat saracul...
Vitaminele il ajuta sa se calmeze..
Tot ca masura de siguranta, sa-i lasi timp sa se refaca, ar trebui sa lasi stinsa lumina acvariului. Este suficienta cea din incapere...

Si eu sper sa nu se mai refaca, desi sincer din ce am vazut eu in poze, se pare ca nu ai rezecat chiar tot.
Acolo unde s-a format acea excrescenta, era pe raza superioara a coditei. Codita se regenereza fara griji. Cu atat mai usor daca e chestie de milimetri.

Sper sa ma insel asupra pozelor.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: Anomalie Carasel

Desi.. daca ma gandesc mai bine... poate ca ce a fost greu a trecut.. poate sistemul imunitar va lupta singur...

Va doresc numai bine, si daca mai apuci, mai intra si da-mi de stire, despre evolutia lui. Sunt foarte curioasa.


Numai sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12

Re: Anomalie Carasel

Am pus in apa Biotopol si ceva vitamine tot de la JBL. Intradevar a ramas ceva foarte mic pe codita dar mi-a fost teama sa nu ii tai din codita, am "luat" cat de mult am putut vizibil cu ochiul liber. E chestia de vreo 3mm

13

Re: Anomalie Carasel

adixp A scris:

Am pus in apa Biotopol si ceva vitamine tot de la JBL. Intradevar a ramas ceva foarte mic pe codita dar mi-a fost teama sa nu ii tai din codita, am "luat" cat de mult am putut vizibil cu ochiul liber. E chestia de vreo 3mm

Ooo super! Biotopolul are aloe vera!

Sa speram ca organismul va respinge singur acel rest, sa nu-l mai chinuie nici pe el, nici pe tine...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

14 Editat de adixp (2011-09-19 00:53)

Re: Anomalie Carasel

O sa mai scriu evolutia lui peste ceva timp. Mersi pentru tot Lucia

15

Re: Anomalie Carasel

Pestisorul e bine. S-a vindecat rana. Deci a fost un succes !!

Tot ce sper e sa nu-i mai creasca iar.

16

Re: Anomalie Carasel

adixp A scris:

Pestisorul e bine. S-a vindecat rana. Deci a fost un succes !!

Tot ce sper e sa nu-i mai creasca iar.

Buna Adi!

Am vazut mesajul mai demult, doar ca n-am reusit sa intru..

Ma bucur nespus pentru el!
Nu avem de unde sti daca cumva acea excrescenta va recidiva... dar ... gandeste-te si la mujdei! smile cel putin o cura...

Mai exista o hrana speciala pentru carasei, este vanduta sub numele de "Dr. Basler's Bio fish food forte", pe care eu am gasit-o in lantul de magazine Zoomania. Este o hrana care se administreaza in perioada de convalescenta, si are un aport vitaminic si proteic mai mare, si datorita acestui fapt se administreaza timp de maxim 10 zile pe luna.
Are si marele avantaj ca se scufunda. Se vinde in mai multe dimensiuni ale peletelor. M,L,XL, iar daca te decizi cumva, sa cauti macar dimensiunea xl, fiindca eu am luat L si pentru caraseii mei sunt destul de micute...:)

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

17

Re: Anomalie Carasel

Buna seara .. Vreau va spun ca pestisorul in cele din urma a murit ..

Seara totul in regula, a papat, nu a dat nici un semn de nimic .. Iar dimineata a inceput sa-si piarda culoarea, iar pana seara s-a facut aproape alb si s-a umflat burtica .. L-am scos din acvariu si l-am pus in altul mai mic, apa curata, tot ce trebuie .. Chiar nu am stiut ce sa-i fac repede, din pacate a fost fatal .. Iar pana dimineata a doua zi a murit.

Nu stiu nici acum exact ce s-a intamplat.

Imi pare foarte rau de el, chiar mi-au dat lacrimile sad

Saracutul

18

Re: Anomalie Carasel

Nici nu stiu ce sa-ti spun...

Imi pare nespus de rau...

Sincer!

Posibil ca unul din organele interne sa fi cedat. Oricum nu ai fi putut sa faci mai mult...
Ceea ce a fost omeneste posibil ai facut.

Fii impacat cu asta, si gandeste-te ca atat cat a fost cu tine a fost iubit si respectat. Acum e liber sa inoate pe unde vrea el... s-a eliberat...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.