21 Editat de Paciurik91 (2011-09-21 17:19)

Re: Acvariu nou,

nu e ,mai stau pana imi preg buturugile , plantele .. ciclatul... crevetii sa cumpar  .. mai dureaza  ca  vreau sa am tot ce imi treb si sa fac totul  ca la carte !  ms frumos

22 Editat de Paciurik91 (2011-09-21 17:22)

Re: Acvariu nou,

suna bn nui rau... sa vad cum stau cu banii si il iau . Am fost in hornbarch si am luat 10KG de nisip albastru cu 20 lei big_smile am economisit mult ca la magazin era 5 lei KG

23

Re: Acvariu nou,

Paciurik91 A scris:

Am fost in hornbarch si am luat 10KG de nisip albastru cu 20 lei big_smile am economisit mult ca la magazin era 5 lei KG

   Ai facut o investitie foarte buna, bine ca l-ai gasit asa ieftin si ca ai apucat sa cumperi, se gaseste destul de greu... eu caut verde si siclam, dar nu am gasit pana acum, cel putin nu asa ieftin neutral

24

Re: Acvariu nou,

N nisip albastru in acvariu plantat  :stupid  nu prea stiu cum o sa arate :scry ala albastru este de copii mici iati si tu unul mai serios nu colorat smile

25 Editat de Paciurik91 (2011-09-21 20:47)

Re: Acvariu nou,

da dar asta le scoate in evidenta culoarea crevetilor big_smile e de 3 mm e bun nu?

26

Re: Acvariu nou,

Deci sa ma exprim dupa parerea mea un acvariu nu are cum fi frumos cu nisip colorat sa fim seriosi, sa scoaata in evidenta creveti oricum se scot in evidenta cam cu oorice nisip,ai vazut tu aici pe forum acvariu cu nisip albastru sa fim seriosi, fal sa fie cat mai natural nu sa fie un chici cu castele nisip colorat si tot felul de scafandri si etc :stupid  fa si tu un acvariu  mai serios adica mai calumea in natura nu exista nisip albastru fal sa fie natural acvariu :sokadica cu nipip calumea crengi pietre plante si etc numai bune! :fbr  si sper sa asculti sfatul meu,dar fie care cu gustul lui :-

27

Re: Acvariu nou,

Pop Remus A scris:

Deci sa ma exprim dupa parerea mea un acvariu nu are cum fi frumos cu nisip colorat sa fim seriosi, sa scoaata in evidenta creveti oricum se scot in evidenta cam cu oorice nisip,ai vazut tu aici pe forum acvariu cu nisip albastru sa fim seriosi, fal sa fie cat mai natural nu sa fie un chici cu castele nisip colorat si tot felul de scafandri si etc :stupid  fa si tu un acvariu  mai serios adica mai calumea in natura nu exista nisip albastru fal sa fie natural acvariu :sokadica cu nipip calumea crengi pietre plante si etc numai bune! :fbr  si sper sa asculti sfatul meu,dar fie care cu gustul lui :-

Am rugamintea sa ne traduci si noua:
   - oorice
   - fal
   - scoaata
   - calumea
  - sokadica
   - nipip
   - fie care
   Inteleg ca te grabesti dar nu inteleg pentru ce! Iti este frica ca uiti minunatiile pe care vrei sa le scrii? Trec peste faptul ca inca nu ai inteles, suntem citiva care vrem ca acest forum sa aiba valoare, crezi ca prin prezenta ta aici, contribui la lucrul asta? Te intreb pentru ultima oara: esti in postura sa dai sfaturi, ai cunostintele necesare, in asa fel incit sa fii credibil?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

28

Re: Acvariu nou,

Ma ocup cu acvaristica de 6 ani ok, si nu stiu cat de credibil sunt sau nu eu iam spus parea me ok nu inteleg ce nu am facut bn, aaaa ca nu am scris corect pt ca mam grabit  si in legatura cu sfatul nu intelg de ce nu este bn ce nu ti se pare in regula cu mesajul,si acum ce scriu sa nu mio iei in nume de rau pt ca nu vreau sa fiu rautacios dar mi se pare ca cam tot cea ce scriu pe forum nuti place dc ce am facut rau de tot timpul imi atagi atentia chiar asa de rau sunt nu intelg ce am facut :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry

29 Editat de costyy_78 (2011-09-22 17:10)

Re: Acvariu nou,

Pop Remus A scris:

Ma ocup cu acvaristica de 6 ani ok, si nu stiu cat de credibil sunt sau nu eu iam spus parea me ok nu inteleg ce nu am facut bn, aaaa ca nu am scris corect pt ca mam grabit  si in legatura cu sfatul nu intelg de ce nu este bn ce nu ti se pare in regula cu mesajul,si acum ce scriu sa nu mio iei in nume de rau pt ca nu vreau sa fiu rautacios dar mi se pare ca cam tot cea ce scriu pe forum nuti place dc ce am facut rau de tot timpul imi atagi atentia chiar asa de rau sunt nu intelg ce am facut :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry

cred ca nu are nimeni  nimic cu tine , tot ceea ce ti se cere este sa scrii cat mai CORECT posibil limba romana si sa nu mai  folosesti limbajul de chat  :sok

30

Re: Acvariu nou,

Pop Remus A scris:

Ma ocup cu acvaristica de 6 ani ok, si nu stiu cat de credibil sunt sau nu eu iam spus parea me ok nu inteleg ce nu am facut bn, aaaa ca nu am scris corect pt ca mam grabit  si in legatura cu sfatul nu intelg de ce nu este bn ce nu ti se pare in regula cu mesajul,si acum ce scriu sa nu mio iei in nume de rau pt ca nu vreau sa fiu rautacios dar mi se pare ca cam tot cea ce scriu pe forum nuti place dc ce am facut rau de tot timpul imi atagi atentia chiar asa de rau sunt nu intelg ce am facut :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry  :scry

Ai dreptate, chiar nu stiu ce m-a apucat sa te admonestez atita! De acum incolo te las in legea ta, poti scrie si spune orice si oricum, in curind o sa-ti cedez functia de administrator!
P.S. Poate ne arati si noua un acvariu de-al tau, care sa justifice faptul ca te ocupi de 6 ani cu acvaristica. Astept cu nerabdare!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

31

Re: Acvariu nou,

Ok,dar inca nu nu imi e gata acvariul mai trebuie ceva plante si am sa deschid un topic nou cu acvariu :sok

32

Re: Acvariu nou,

Pop Remus A scris:

Ok,dar inca nu nu imi e gata acvariul mai trebuie ceva plante si am sa deschid un topic nou cu acvariu :sok

Adica au trecut 6 ani si nu ai imortalizat nici una din realizarile tale? Aaaaa, inteleg, te consideri acvarist, numai de cind te-ai inscris pe acest forum! lol, in rest... ai invatat, ai studiat, ai experimentat si acum poti da sfaturi celor neinitiati lol
   Remus, nu uita nicio clipa, suntem destui, aici pe forum, care intr-adevar ne folosim creierul pentru a gindi, nu-l purtam ca obiect decorativ! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

33

Re: Acvariu nou,

Eu de 6 ani am acvarii nu de 6 ani ma documentez si numai cam de un jumate de an am con pe acest site care mie imi place fffff mult  :s)  si cand am spus ca nu este gata m-am referit la setupul nou la care mai imi trebuie niste plante  :sok

34

Re: Acvariu nou,

Pop Remus A scris:

Eu de 6 ani am acvarii nu de 6 ani ma documentez si numai cam de un jumate de an am con pe acest site care mie imi place fffff mult  :s)  si cand am spus ca nu este gata m-am referit la setupul nou la care mai imi trebuie niste plante  :sok

Cam tinar ca sa uiti "de la mina pina la gura" propriile afirmatii: "Ma ocup cu acvaristica de 6 ani ok" sau nu stii ce inseamna "a te ocupa cu acvaristica".
   Incepind de acum, te las sa te desfasori cum vrei, cu conditia sa nu incalci regulile bunului simt, in rest poti abera ce doresti, vad ca nu reusesc sa te trezesc. Distractie placuta!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu nou,

Adevarul e ca baiatul e bine intentionat, dar din pacate e exemplul clar ca drumul spre iad e pavat cu intentii bune si ... se pare cu greseli gramaticale. Remus, ia-o cuvant cu cuvant, pune semnele de punctuatie cerute de fraza, ca sa inteleaga omul ce ai vrut sa spui. Nu e mirc sau messenger sa trebuiasca sa te grabesti sa scrii ca sa dai "dume in timp real".
Sunt curios de acvariul cu care te pregatesti sa rupi gura targului  lol , 6 ani e o perioada destul de lunga in care ma gandesc ca ai pus la punct cam tot ce era neclar. Scuze de offtopic.

36 Editat de mirceajifcu (2011-09-23 20:11)

Re: Acvariu nou,

Paciurik91 A scris:

suna bn nui rau... sa vad cum stau cu banii si il iau . Am fost in hornbarch si am luat 10KG de nisip albastru cu 20 lei big_smile am economisit mult ca la magazin era 5 lei KG

Parerea mea e ca ai aruncat acei 20 de lei pe geam big_smile. Dar e o vorba romaneasca care spune "nu te poti kk in gustul omului", deci spor la treaba in crearea unui acvariu ... frumos.

Ancistrus A scris:

Ai facut o investitie foarte buna, bine ca l-ai gasit asa ieftin si ca ai apucat sa cumperi, se gaseste destul de greu... eu caut verde si siclam, dar nu am gasit pana acum, cel putin nu asa ieftin

Vreau si eu, daca gasesti la pret bun, nisip verde ca am gasit niste plante superbe de plastic albastre cu care sa se asorteze  :noroc .

37

Re: Acvariu nou,

mirceajifcu A scris:

Vreau si eu, daca gasesti la pret bun, nisip verde ca am gasit niste plante superbe de plastic albastre cu care sa se asorteze  :noroc .

   Care la randul lor sa se asorteze cu niste pesti de culoare camo kaki, gata de lupta lol

38

Re: Acvariu nou,

mirceajifcu A scris:
Paciurik91 A scris:

suna bn nui rau... sa vad cum stau cu banii si il iau . Am fost in hornbarch si am luat 10KG de nisip albastru cu 20 lei big_smile am economisit mult ca la magazin era 5 lei KG

Parerea mea e ca ai aruncat acei 20 de lei pe geam big_smile. Dar e o vorba romaneasca care spune "nu te poti kk in gustul omului", deci spor la treaba in crearea unui acvariu ... frumos.

Ancistrus A scris:

Ai facut o investitie foarte buna, bine ca l-ai gasit asa ieftin si ca ai apucat sa cumperi, se gaseste destul de greu... eu caut verde si siclam, dar nu am gasit pana acum, cel putin nu asa ieftin

Vreau si eu, daca gasesti la pret bun, nisip verde ca am gasit niste plante superbe de plastic albastre cu care sa se asorteze  :noroc .

Acuma... lasand gluma la o parte ... eu as vrea sa stiu unde pe glob exista plaje cu nisip albastru?....  Ar fi interesant de vizitat o asemenea raritate... ca de stat la plaja cred ca ar fi cam obositor...  lol  lol  lol

Paciurik91: a avea un acvariu in casa, presupune faptul ca esti un iubitor de natura, si vrei sa reproduci, chiar in casa ta o miiiiica particica din ea.

Asta inseamna ca un acvariu ar trebui sa fie o copie cat mai fidela a unui lac, iaz, a unei mari etc. Alti oameni nu isi fac acvarii, ci isi pun in casa tot felul de plante pentru a crea o atmosfera placuta, inconjurati de un verde natural, ca sa se simta bine in propriul lor camin.

Oricum un acvariu prespune si mai multa rabdare si atentie, fiindca chestiile alea mici si colorate care se plimba prin el, sunt fiinte vii, numite pesti, si pe care noi avem obligatia morala, sa-i ingrijim conform cerintelor mediului din care provin.
Asa ca gandeste-te bine ce vrei sa faci... Mai bine du-te inapoi, si schimba acel nisip albastru, cu o culoare mai aproape de natura.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Acvariu nou,

sa vad ... nush imi place mult albastrul si inteleg ce ziceti voi... o sa ma gandesc