21

Re: o intrebare

cauta sus in dreapta la site si vezi ca acolo ai o rubrica "articole" fa-ti putin timp si citeste alea, s-ar putea sa iti prinda bine si sa nu mai faci dupa ureche.

Gott mit uns!

22

Re: o intrebare

da, acum m-am uitat pe cutie si scrie "tetraplant substrat fertilizat complet.Se aseaza pe fundul acvariului, apoi acoperiti cu 2 cum de pietris pentru acvariu"

eu iari l-am intrebat pe idiotul ala de la petshop daca mai trebuie ceva adaugat la substrat, iar el a spus ca nu trebuie; oricum este si greseala mea ca nu am studiat mai mult cutia. Acum ce-i de facut ca nu vreau sa scot tot iar afara.

23

Re: o intrebare

LaMishto A scris:

Acum ce-i de facut ca nu vreau sa scot tot iar afara.

   Nu vrei, nu vrei... dar trebuie big_smile

24

Re: o intrebare

ok si mai am niste intrebari:
1.afecteza pestii problema asta
2.dupa ce golesc acvariul sa pun alt nisip sau sa-l folosesc pe asta

25

Re: o intrebare

niste poze ..
si video  http://www.youtube.com/user/EUROalexxx?feature=mhee#p/a/u/0/F79JQtlNsQk

in acvariul ala mic as vrea sa bag o pereche de betta splendens, ce ziceti?

26

Re: o intrebare

Cumpara-ti nisip granulatie 2-4 mm, spala-l bine, eventual firbe-l sau dezinfecteaza-l si pune-l peste substratul fertilizant, cu grija, cu ajutorul unui polonic (de exemplu), de preferinta gaurit.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: o intrebare

Timisorene, chiar nu vrei sa le arati colegilor de forum ca banatul e fruncea?
Inceputul tau nu e foarte promitator, dar cu putina munca de informare poate o scoti la lumina. Mergi la shop, cumpara un pietris negru / maro / alb de granulatie 2-4mm, un JBL Aqua basis plus, pentru apa Feropol, Feropol 24, Easy Carbo citeste pe cutii cum se utilizeaza si reincepe circul.
Pestii ce ii ai poti sa ii ti intr-o galeata cu un filtru si incalzitor cateva zile sa poti incepe ciclarea acvariului apoi pune 2-3 inapoi.
Eu sper ca nickul nu te caracterizeaza si ne racim cu totii "gurile" degeaba. Spor la treaba si nu uita, pentru acvaristica iti trebuie rabdare.

28

Re: o intrebare

sal, din nou..
astazi cand m-am uitat la pesti inainte sa le au stingerea am observat un melc :melc
are cineva idee cum a aparut asa din senin in acvariu? roll

29

Re: o intrebare

LaMishto A scris:

sal, din nou..
astazi cand m-am uitat la pesti inainte sa le au stingerea am observat un melc :melc
are cineva idee cum a aparut asa din senin in acvariu? roll

   Pe cit este de normal sa postezi atunci cind ai probleme, pe atit ar fi fost de normal sa raspunzi celor care ti-au dat sfaturi, pe la inceputul lunii octombrie...
   Melcii apar din diferite motive: au ramas dintr-un set-up anterior, chiar sub forma de oua; ai introdus plante noi, pe care nu le-ai curatat de ouale acestora; ai introdus alte lucruri preluate din diferite acvarii, unde exista melci, etc. Oricum, melcii nu apar din senin, nu se nasc din apa folosita la schimbul periodic!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

30

Re: o intrebare

Ai grija acestia se inmultesc foarte rapede si nu prea poti scapa de ei exista o capcana unde ii poti prinde: si mai sunt multe variante de acest fel de la diferite firme de acvaristica :sok

31 Editat de Pop Remus (2011-12-02 13:17)

Re: o intrebare

scz am uitat sa pun poza in comentariul de mai sus, i-am dat edit dar nu pot sa mai incarc poze scz neutral  big_smile

32

Re: o intrebare

dar nu vreau sa scap de el, vroiam doar sa stiu cum a aparut. Sunt asa de nocivi de toti vreti sa scapati de ei, mie mi se pare simpatic  :apl
Si inca ceva: Imi mor plantele, am 3 una deja s-a descompus total, alta incepe usor sa aibe pete iar a treia vad ca nu are probleme. Astepti niste sfaturi  ^:)^

33

Re: o intrebare

Ok daca vrei sa patrez melcul pastreazal,cu plantele iti trebuie fertilizanti si co2,fertilizanti:macro-macroelemente=gama easy life,  etc
                      :micro-microelemente= ferropol,feropol24
citeste aici pe forum despre plante si despre fertilizare :sok

34 Editat de mirceajifcu (2011-12-02 18:12)

Re: o intrebare

A trecut ceva vreme si dorinta ta de aprofundare in acest domeniu este zero barat, astepti sa ti se dea totul mura in gura, probabil investitii nu vrei sa faci ca tot timpul apare cate un tricou sau un treling care e mai important, asa ca mai bine aplici ce ti-a sugerat acvariidevis: fata de masa cu pesti sau mousepad si ai scapat de o grija. Daca totusi ma insel, uite aici ce ai putea face:
-zilnic Easy Carbo 1ml / 50l
-zilnic cate o picatura de Feropol 24
-saptamanal cate 1ml / 40l de Feropol 24.
Am repetat ce am scris si eu si apoi a copiat si tanarul Remus, in speranta ca poate poate nu mai vii cu intrebari de genul "imi mor plantele, ce pot face pt ca nu am chef / timp sa fertilizez, dar vreau plante".

PS: Remus, incearca sa gandesti putin mai matur. El nu are de nici unele pentru acvariu si tu il sfatuiesti sa cumpere capcana pentru melci pentru UN MELC? Ti s-a mai spus cu alte ocazii, citeste, gandeste si apoi arunca cu sfaturi in populatie. Nu primesti nici un premiu daca ajungi la 1000 de mesaje, cu atat mai putin daca sunt ... aiurea.

35

Re: o intrebare

Bine mircea,i-am spus de capcana de melci in caz ca v-a avea nevoie de ea mai incolo si stiu ca nu are destule cam pentru ce i-ar trebui in acvariu dar am raspuns si eu la intrebarea lui(sorry) big_smile  big_smile  big_smile  ^:)^

36 Editat de LaMishto (2011-12-02 19:41)

Re: o intrebare

mirceajifcu A scris:

A trecut ceva vreme si dorinta ta de aprofundare in acest domeniu este zero barat, astepti sa ti se dea totul mura in gura, probabil investitii nu vrei sa faci ca tot timpul apare cate un tricou sau un treling care e mai important, asa ca mai bine aplici ce ti-a sugerat acvariidevis: fata de masa cu pesti sau mousepad si ai scapat de o grija. Daca totusi ma insel, uite aici ce ai putea face:
-zilnic Easy Carbo 1ml / 50l
-zilnic cate o picatura de Feropol 24
-saptamanal cate 1ml / 40l de Feropol 24.
Am repetat ce am scris si eu si apoi a copiat si tanarul Remus, in speranta ca poate poate nu mai vii cu intrebari de genul "imi mor plantele, ce pot face pt ca nu am chef / timp sa fertilizez, dar vreau plante".

PS: Remus, incearca sa gandesti putin mai matur. El nu are de nici unele pentru acvariu si tu il sfatuiesti sa cumpere capcana pentru melci pentru UN MELC? Ti s-a mai spus cu alte ocazii, citeste, gandeste si apoi arunca cu sfaturi in populatie. Nu primesti nici un premiu daca ajungi la 1000 de mesaje, cu atat mai putin daca sunt ... aiurea.

imi pare rau dar esti in eroare....nu-i vorba de trening sau tricou.
Este vorba de faculatate care costa bani, de masina care bag sute de lei in fiecare luna si alte cheltuieli dupa care vin pesti sau trening/tricou  lol
marti am sa merg la petshop si am sa iau lucrurile alea mentionate de tine si sper sa se schimbe ceva, iar mai incolo ma gandesc sa-mi iau un acvariu mai mare pe care sa-l pun la punct mult mai bine decat precedentele doua. ms pt ajutor
era sa uit sa precizez ca nu ma imbrac in trening, eventual o camasa sau altceva de genu  lol

Re: o intrebare

Nu am pus facultatea la numar pentru ca ... la mine nu prea a costat nimic wink, decat biletul de firobuz iarna / bicicleta vara si unele carti pe care eram nevoit sa la cumpar (lucru care se intampla din bursa). Dar era vorba de o ironie legata de importanta acvaristicii pentru tine, nu trebuia sa faci un bilant  lol . Mai ales ca esti "facultacios", stii cat este de important cititul, asa ca pune mana si citeste sa nu dai banii aiurea si efectul sa fie acelasi: plante moarte sau acvariu plin de alge datorita fertilizarii / luminii deficitare. Acvaristica se face cu rabdare, lucru pe care l-am invatat dupa multe dezamagiri si bani aruncati aiurea...