Subiect: pui de avarist

salut, asa cum scrie si in titlu sunt ...afon intr-ale acvaristicii dar totodata fascinat de acest domeniu. mi-am luat un acvariu de curand , si incerc pe cum pot sa il dezvolt. daca cineva ma baga si pe mn in seama poate dau detalii si obtin si niste raspunsuri. am mai citit pe aici si se pare ca sunteti destui cu experienta.

Re: pui de avarist

Salut Valentin si bine ai venit!
   Eu zic sa dai drumul la detalii - acvariu, aparatura, fauna, schimburi de apa etc., si se va gasi cineva sa te ajute ce sa faci mai departe, si nu in ultimul rand poze, pune poze :fok

3

Re: pui de avarist

Salutare si bine ai venit printre noi. :noroc

Re: pui de avarist

bine ai venit, asteptam detalii despre acvariu si poze

5

Re: pui de avarist

Bine ai venit!

Imi place cum ai scris titlul topicului: "pui de avaristbig_smile  lol

Poti edita si modifica.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: pui de avarist

Salut si bine ai venit ! Nu ar strica niste detalii si niste poze sa vedem ce supa de pui de acvarist ai facut (daca ai facut)  lol !

Re: pui de avarist

Acvariu hailea 58/30/40
Filtru intern HAILEA HL-BT400 flow 380 l/h
pompa de aer AIR PUMP AC9602 exhaust 4 l/min.
Bec 24w 2 neoane (unul alb, unul albastru)
nu stiu daca am nimerit-o cu lumina (de fapt becul in sine are cele 2 neoane....) proprietarii par multumiti pana acum:
6 tetrazona, 1mulineza neagra gestanta, 4 goopy, 2 xifo, 2 neoni, 1 corydoras
la plante cei de la magazin.....se uitau in X cand i-am intrebat de denumire. asa ca atasez niste poze sa vedeti si voi. am fiert si tinut in apa niste lemne 2 saptamani ( cu schimbatul apei de 2-3 ori pe zi) si am gasit si o piatra dar aici chiar am nevoie de ajutor ca nu stiu daca este potrivita. ca orice gâgă care n-are Dacia, visez la Ferrari, asa si eu; vreau sa am plante multe si pietre si lemne....cat mai natural si in limita dimensiunilor. cu substratul cred ca m-am grabit (nu imita deloc natura), dar cred ca cunoasteti entuziasmul. pentru plante mai pun Ferropol 24 de la JBL si dau semne ca le-ar prii. atat va spun eu, acum ce mai stiti voi intrebati-ma daca am omis ca eu sunt....pui de acvarist

Re: pui de avarist

poze

9

Re: pui de avarist

Inainte sa-ti faci acest acvariu, nu ai vazut niciun alt acvariu, macar pe acest forum?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: pui de avarist

Deci cu nisipul ala albastru esti atat de departe de realitate si natural incat daca nu-l scoti poti baga orice pietre si lemne vrei, ca nu-l mai scoti la fata lol
   Pentru inceput citeste articolul asta, succes!

11

Re: pui de avarist

ideea este ca substratul acela albastru nu este natural deloc si nu se potriveste de nici un fel cu un acvariu.... daca poti schimba-l.

Gott mit uns!

12

Re: pui de avarist

oricum bine ai venit si sper sa fii deschis la sugestii noi, nu este bine sa te ingradesti in propriile idei.... multa bafta

Gott mit uns!

13

Re: pui de avarist

multumesc de raspunsuri. orice parere buna sau rea conteaza cand esti la inceput. cat despre substrat, am vazut mai tarziu efectul.....

14

Re: pui de avarist

bradraqua, la ce te referi cand spui de acvariu? ar fi vreo problema? :ang

15

Re: pui de avarist

valentinm A scris:

bradraqua, la ce te referi cand spui de acvariu? ar fi vreo problema? :ang

Exact la ce s-au referit ceilalti colegi, numai ca am facut-o mai voalat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: pui de avarist

Shimba neaparat pietrisul, iar inainte de a baga pietrele din poza fa un test cu otet sa nu cumva sa fie calcaroase. Mai baga plante (gasesi la colegii de pe forum la un pret foarte bun) si parerea mea este sa schimbi iluminarea cu niste neoane 965, 865 830 etc

17

Re: pui de avarist

danutzu, mersi de sfaturi. am inteles k la treaba cu otetul trebuie sa existe o reactie in caz contrar e ok, treaba cu becul "am inteles" , si cu plantele....cu strig pe forum? sau lansez aici o intrebare si urmaresc raspunsul....nu radeti ca-s tufă. acum sunt interactiv pentru prima data pe un forum.....

18

Re: pui de avarist

valentinm A scris:

danutzu, mersi de sfaturi. am inteles k la treaba cu otetul trebuie sa existe o reactie in caz contrar e ok, treaba cu becul "am inteles" , si cu plantele....cu strig pe forum? sau lansez aici o intrebare si urmaresc raspunsul....nu radeti ca-s tufă. acum sunt interactiv pentru prima data pe un forum.....

Simplu: daca nu gasesti raspuns la problemele tale, in urma autoinformarii (acest forum si alte site-uri de specialitate), pui intrebari in cadrul unor rubrici potrivite si astepti raspuns.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: pui de avarist

Cum ai vrea sa te ajutam daca tu nu esti in stare sa pui o poza!