1

Subiect: melci asasini

Salutare.
Acum 5-6 zile am cumparat 6 melci asasini pt a rezolva problema melcilor nedoriti din acvariu.In toata perioada de pana acum,cei sase melci ai mei au ucis de gat aproximativ=0 melci :apl .
Intrebare:Ce sa fac,sa mai astept sau sa caut sa-mi cumpar Botia almorhae?

2

Re: melci asasini

si eu eram la fel de nedumerit dupa achizitionarea melcilor asasini dar au facut o treaba foarte buna in 2-3 luni de zile,deci daca te grabesti cred ca trebuie sa ti iei botia dar eu te as sfatui sa ai rabdare si totul se va rezolva.tu decizi.numai bine

3

Re: melci asasini

aha,inteleg.ms de raspuns

4

Re: melci asasini

inca o intrebare:Daca bag botia in acvariu nu-mi mananca si melcii asasini?

5

Re: melci asasini

sanse mari sa ti manance

6

Re: melci asasini

In Galati unde gasesc de cumparat melci asasini? stie cineva?
Multumesc.
Scuze ca pun pe topicul altui coleg.

7

Re: melci asasini

grumpy5 A scris:

In Galati unde gasesc de cumparat melci asasini? stie cineva?
Multumesc.
Scuze ca pun pe topicul altui coleg.

trebuie sa deschizi un alt topic ca sa vada mai multi utilizatori intrebarea ta.
de exemplu la titlu scrii: melci asasini in GALATI gasesc???????

8

Re: melci asasini

Eu am Botia Macracanthus si nu mi-a mancat melcii Neritina. Tine de dimensiuni cred. Daca melcul este mai mare Botia nu-l mananca.

Re: melci asasini

danielt A scris:

Eu am Botia Macracanthus si nu mi-a mancat melcii Neritina. Tine de dimensiuni cred. Daca melcul este mai mare Botia nu-l mananca.

eu am melci asasini(Anemone Helena) initial am luat vre-o 4 ptr ca aveam melci negri insa nu faceau nimic. Imi aduc aminte ca ploua cu melci pui pomaceea, zici ca era o bolta de perle.

Dupa ce sa marit gasca de asasini, sa vezi tu cum  atacau pana si melcii de 1cm

Coryodoras garbei - http://www.flester.ro/aquarium/corydoras/lb=ro

10

Re: melci asasini

Ca sa nu mai deschid alt topic, vin aici cu 2 intrebari:

1. A avut cineva experiente cu melci asasini si neritine in acelasi acvariu? Au supravietuit nertinele in preajma assasinilor? sau sunt inofensivi nertinilor?
2. Ce hrana se recomanda acestor 2 tipuri de melci? (in cazul in care nu mai au melci de substrat de papat, respectiv nertinele alge gsa, etc..)

Multumesc!

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

11 Editat de adi3000 (2014-03-04 17:22)

Re: melci asasini

Eu am avut 3 neritine si initial 4 melci asasini. Neritinele nu au avut nici o problema timp de 4 luni. Dupa ce am marit nr. melcilor asasini la 12 in urma cu o luna,2 neritine au murit.
Nu am vazut daca au fost sau nu atacate. Dar este posibil.
Sigur melcii comunitari aproape au disparut.
Dupa ce o sa curat acvariul de melci comunitari o sa reduc nr. asasinilor si o sa-mi cumpar din nou neritine. Asta e.

Adrian

12

Re: melci asasini

Eu am o neritina si cativa asasini intr-un acvariu in care sunt si melci de substrat. Neritina este bine merci de mai bine de un an. A trebuit s-o intorc in cazul in care pica pe spate, ca nu prea se poate rasuci in rest nici-o problema cu "ucigasii".