Subiect: Recomandare filtru intern silentions

ce recomandare puteti sa imi faceti pt un filtru intern mic si silentions? doresc sa il folosesc in principal pt dispersarea CO2 in acvariu.

Pescar hoinar

2

Re: Recomandare filtru intern silentions

sal
tetratec IN 400plus

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Recomandare filtru intern silentions

am intrat pe site dar nu specifica nimic despre acest produs. stii cumva ce dimensiuni are? ma intereseaza inaltime, latimea si lungimea. multumesc

Pescar hoinar

4

Re: Recomandare filtru intern silentions

Pentru ce vrei tu cred ca Nano Eckfilter Dennerle ar fi cea mai buna solutie (cel putin dintre cele care se gasesc pe piata la noi).

5

Re: Recomandare filtru intern silentions

LupuMoralist A scris:

ce recomandare puteti sa imi faceti pt un filtru intern mic si silentions? doresc sa il folosesc in principal pt dispersarea CO2 in acvariu.

   Ideea fiind una interesanta, te rog s-o dezvolti, mai precis spune-ne cum ai de gind sa faci si mai ales ce dimensiune preconizezi ca vor avea bulele de gaz, prelucrate de filtru!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6 Editat de LupuMoralist (2011-09-23 14:08)

Re: Recomandare filtru intern silentions

am un difuzor ceramic aquatic nature care este pus sub filtrul intern. ideea pe care am avut-o a fost ca bulele de aer sa fie dispersate de jetul de apa care iese din filtru. practic, bulele urca prin fata filtrului. intr-adevar, e o problema cu ceea ce intra in filtru, dar avand in vedere ca in zona aceea din acvariu nu aveam nicio miscare a apei, m-am gandit sa incerc varianta asta. e in teste, nu e definitiva. orice propunere e binevenita. in ultima instanta, as putea sa mut furtunul care scoate apa din filtrul extern, sa il pun deasupra difuzorului.

Pescar hoinar

7 Editat de bogdivaio (2011-09-23 14:11)

Re: Recomandare filtru intern silentions

Aquel Fan1 este cel mai silentios filtru(nu se aude absolu nimic chiar si daca stai cu urechea lipita de sticla  lol ) si pe langa asta e este si usor de umblat cu el cand vine vorba de curatire...

8

Re: Recomandare filtru intern silentions

Hai sa va dau o idee: piesa din imagine se numeste T-connector, este produsa de AquaMedic si se gaseste in magazine. Ani de zile, cind nu aveam instalatia completa CO2, am folosit asa ceva, pentru introducerea CO2 in acvarii. Se racordeaza pe returul filtrului extern, avind in vedere ca traseul urmat de gaz, sa fie cit mai lung, inainte de dispersarea in acvariu. Nu se poate folosi in cazul spraybar-ul-ului, returul filtrului extern trebuie pozitionat pe fundul acvariului, raminind ca oxigenarea apei sa se faca prin alte metode (eu am folosit o mica pompa, amplasata la suprafata apei).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Recomandare filtru intern silentions

dl Radu ! va rog sa faceti o rubrica separat   " inventii"  si sa postati acolo lol

Re: Recomandare filtru intern silentions

o idee foarte buna, multumesc!

Pescar hoinar

11

Re: Recomandare filtru intern silentions

costyy_78 A scris:

dl Radu ! va rog sa faceti o rubrica separat   " inventii"  si sa postati acolo lol

   M-as fi gindit dar acum ca au aparut rubrici noi si astept cu interes sa apara si altele, de genul "pietrele rotunde din bazinele cu africani", nu vreau sa aglomerez forumul lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Recomandare filtru intern silentions

http://www.ebay.com/itm/Up-aqua-CO2-Ato … 3a5ce90417
si gata smile