1

Subiect: depunere tetrazona

salut din nou, am o pereche de tetrazona , i-am separat in bazin de 10 l filtru intern,plasa pe fundul bazinului si inca nu a depus:(

ieri seara am introdus femela si azi dimineata pe la 9 masculul.s-au jucat cateva zeci de minute , acum stau unul langa celalalt in pozitie de V dar icre nu se vad depuse! cat sa-i mai las?

2

Re: depunere tetrazona

Mai lasa-i... de obicei depun dimineata.
Si incearca sa schimbi filtrul intern cu un burete bolborositor.

3

Re: depunere tetrazona

nu am ,am doar un vibrator cu piatra, cu ce avantajeaza buretele?

4

Re: depunere tetrazona

Impreuna cu o piatra de aer, functioneaza ca un filtru... folosind un filtru intern, risti sa iti traga icrele si/sau alevinii.

5

Re: depunere tetrazona

multumesc.

6

Re: depunere tetrazona

nimic nou,sa-i mai las?

7

Re: depunere tetrazona

a murit femela:(

unde am gresit, sa fie din cauza ca nu am mai bagat-o la depus niciodata?

Re: depunere tetrazona

timisoarasix A scris:

mda,``mistho``forum! ``Multumesc`` tuturor celor care m-au ajutat cu sfaturi...

   Ai dreptate, forumul este de vina ca a murit pestisorul tau, tot forumul a omis sa spuna si ce fel de apa aveai in acel micut acvariu de 10 litri (calitate, schimburi, temperatura, acomodare etc). Sunt sigur ca schimbai cate 5 litri de apa pe zi, nu? Daca spuneai stiam... asa nu pot decat sa banuiesc wink

9

Re: depunere tetrazona

timisoarasix A scris:

mda,``mistho``forum! ``Multumesc`` tuturor celor care m-au ajutat cu sfaturi...


Mda... imi pare rau ca esti dezamagit... asa cum ti-am spus si in pm, nu poti sta si astepta sa iti spuna altii ce sa faci. Sunt atatea articole legate de subiectul deschis de tine de unde puteai sa te informezi. Daca toate iti spun acelasi lucru, asa cum mi-ai spus, inseamna ca asa trebuie sa procedezi... din tot ce ai citit in acele articole, cat ai respectat tu ? Apa, temperatura erau cele recomandate ?
Dar se pare ca e mai usor sa dai vina pe altii ca nu stau sa citeasca imediat ce postezi tu si sa iti raspunda.

10

Re: depunere tetrazona

Am specificat ca acea femela nu a mai depus niciodata, puteati sa va dati seama si sa-mi raspundeti frumos daca tot va deranjati sa tastati. Vad ca la ironii va pricepeti. Daca ma interesa temperatura si calitatea apei va intrebam. Am luat o alta femela si a depus dupa 2 ore de cand i-am adus si tovarasu`. Trageti voi concluziile.

11

Re: depunere tetrazona

timisoarasix A scris:

Am specificat ca acea femela nu a mai depus niciodata, puteati sa va dati seama si sa-mi raspundeti frumos daca tot va deranjati sa tastati. Vad ca la ironii va pricepeti. Trageti voi concluziile.

   A murit la nastere :omfg... oricum iti urez noroc de data asta, si sa te umpli de tetrazone ca stupul de albine big_smile

12

Re: depunere tetrazona

timisoarasix A scris:

gata cu labicile

   M-ai facut curios cu expresia asta.. .adica? big_smile

bradraqua A scris:

No, asta este, la buna vedere si... din fericire, Banatul ramIne "fruncea", chiar daca unii devin... acvaristi!

   Banat doar din atat? Eu zic ca prima data o avertizare ceva... lol

13 Editat de Ancistrus (2011-09-28 13:57)

Re: depunere tetrazona

Ahaaa, deci cu alte cuvinte @timisoarasix a confundat "cantecul lebedei" cu "moartea caprioarei"... sau doar autorii... hmm lol

14

Re: depunere tetrazona

timisoarasix A scris:

Ti-ai pus poza ca sa te recunoasca oamenii in piata?  Incearca sa nu mai ``moderezi``. Sfaturi putine si toate date cu copy paste...pacat ca ati sters postarile sa vada userii ce fel de forum aveti sad(

   Sunt singurul cu poza pe aici si sincer mi-am pus poza ca sa ma poti privi in fata, ceea ce in cazul tau nu se pune... adica fara poza pentru mine esti un anonim, iar la faza cu piata chiar m-ai nimerit, sunt 2 femei (pieţărese smile) care se bucura cand cumpar de la ele, rosii, castraveti etc. De ce tu nu mananci produse de la piata? Treaba ta... sanatatea este pe primul loc :noroc

15 Editat de Ancistrus (2011-09-28 15:19)

Re: depunere tetrazona

timisoarasix A scris:

peste urat care esti ancivarza...nu mai linge si pune mana si documenteaza-te ...fara copy paste. ti-e lene sa si tastezi ?

   Ok am inteles, esti un exemplar de "rasa", te voi lasa in manelele tale, nu-ti fac fata pur si simplu... nu ma pricep la "molinezi" :-

LE: O sa pun pe seama varstei modul tau infantil de a discuta, pubertate placuta  :fok

timisoarasix A scris:

pacat ca ati sters postarile sa vada userii ce fel de forum aveti sad(

   Nu s-a sters nimic, esti pe pagina 2 lol... wake up ^:)^

16

Re: depunere tetrazona

La cererea lui "seanpaul" am redeschis acest subiect, aranjat, coafat, gata de noutati! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: depunere tetrazona

Acum sincer 'baracuda' nu inteleg de ce l-ai inchis.. oricum ai facut bine ca l-ai deschis. ...cred..

18

Re: depunere tetrazona

seanpaul A scris:

Acum sincer 'baracuda' nu inteleg de ce l-ai inchis.. oricum ai facut bine ca l-ai deschis. ...cred..

Avind in vedere ca l-am deschis la cererea ta, sa vedem ce ai de gind sa faci cu/in el...!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: depunere tetrazona

Oricum domnu din timisoara nu cred ca mai are cont aici dupa ce s-a intamplat. Si pana la urma de ce l-ai inchis din motivul limbajului? Sau de ce?

20

Re: depunere tetrazona

seanpaul A scris:

Oricum domnu din timisoara nu cred ca mai are cont aici dupa ce s-a intamplat. Si pana la urma de ce l-ai inchis din motivul limbajului? Sau de ce?

   O mai lungim mult cu ancheta asta? Daca nu stii de ce l-am inchis la vremea aceea, nici nu are importanta pentru tine, ai fost implicat in vreun fel, in topicul respectiv? Nu! Ti se pare normal sa-mi ceri socoteala? In urma cererii tale, l-am deschis, dupa ce am sters tot ce era de prisos. Am crezut si inca mai cred ca vrei sa scrii ceva despre tematica respectiva. Daca nu, spune-mi de ce l-ai vrut deschis!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!