Subiect: Salut tuturor

Salut,

        Ma numesc Stefan Claudiu, am 25 de ani, sunt din Suceava si am un acvariu de 250 L home made, de 100x50x50, si vreo 50-60 de pestisori, de vreo 13-15 specii. Toti sunt bine, sanatosi, frumosi si mi-s tare dragi. M-a prins "boala" anul trecut, cand m-am angajat la Zoomania, in Iulius Mall. Am mai avut niste pestisori pe cand aveam vreo 8 ani, niste xipho si niste zebrute, da conditiile de atunci erau jalnice pentru un acvariu, iar de investit nu aveam de unde. Acum lucrez tot la Zoomania si mi-e usor sa-l intretin pentru ca am la serviciu cam tot ce-mi trebuie: hrana, solutii, materiale filtrante etc. In viitor ma bate gandul sa-mi fac un acvariu de 120x45x45 cu vreo 5 t5-uri si cu lampa suspendata. Dar pana acolo, mai am... Ma bucur ca am acum ocazia sa schimb pareri cu voi si sper sa legam o prietenie on-line cat mai frumoasa.

2

Re: Salut tuturor

Salut Stefan si bine ai venit. E frumos sa ai totul la indemana, nu ? smile
Nu ne-ai spus ce pesti ai in acvariul tau si cateva date despre "dotarile" lui... si, mai ales, bucura-ne cu cateva poze.  wink

3

Re: Salut tuturor

Salut,si bine ai venit aratane si nite poze :sok

Re: Salut tuturor

Salut si bine ai venit! Cred ca toata lumea te invidiaza ca ai acces la de toate big_smile, ma gandesc eu, aproape gratuit wink. Vrem sa vedem si noi in poze acvariul tau, daca esti amabil! Succes

Re: Salut tuturor

smile) am acces la multe, da parca nu la ce vreau... am mancare de care vreau, solutii, pesti aproape de care vreau, dar mai putin echipamente... is si pe punctul de a ma muta, si nu am prea multi bani sa investesc... momentan... am doar un filtru resun sp-1200 de 700l/h... plante amestecate, pe care le-am luat o data cu acvariul... anubias nana, valisnerii, cabomba... si pesti... ih... xipho, guppy, molly (astia nu stiu cati sunt, ca se inmultesc des), 3 x peste paradis, 2 x scalari, vreo 5 x ancistrus, 1 x pleco, vreo 4 x ramirezi, 1 x acantadora agamixis, 1 x platydoras costatus, 2 x pesti cutit, cativa tetra negru, 2 x synodontis eupterus, vreo 5 corydoras paleatus, 3 x rasbora, si cam atat... am in schimb o problema poate ma ajuta cineva... am avut o femela de betta tare frumoasa... roz...    :scry era tare lenesa si grasa... da mi-era tare draga... si nu am mai vazut-o... "cutitarii" mei erau, la fel, tare jucausi... si de 2 zile, am vazut ca unul din ei are varful coditei mancat, si sta ascuns... am vreun "killer" prin acvariu? sa ma sperii de synodontis? unul din ei are cam 12 cm... sau sa fie pestii cutit amandoi masculi (nu stiu sa deosebesc masculul de femela la cutit) si sa fi murit femela de betta de batranete? mentionez ca apa este ok, nu sunt bolnavi, mananca bine, chiar foarte bine, acvariul e bine plantat... voi pune si poze cand imi va permite timpul... multumesc anticipat...

6 Editat de Ancistrus (2011-09-30 00:27)

Re: Salut tuturor

stefanu12d A scris:

"cutitarii" mei erau, la fel, tare jucausi... si de 2 zile, am vazut ca unul din ei are varful coditei mancat, si sta ascuns... mentionez ca apa este ok

   Salutare, cutitarii tai ce sunt... pesti? Pasari? Si inca ceva, sunt sigur ca apa este ok la tine, dar totusi, cat de des si ce cantitate de apa schimbi? (saptamanal banuiesc...)
   Filtrul este foarte mic pentru acvariul tau... cum ii cureti buretele? Te intreb toate astea pentru ca "mancatul inotatoarelor" imi pare ceva bacterian wink

7

Re: Salut tuturor

Bine ai venit Stefan si foarte bine ca ne-ai gasit, ai mare nevoie sa devii un profesionist adevarat si sa reusesti sa schimbi imaginea celor care lucreaza in pet-shop-uri!
   Te-ai lasat prada tentatiei si ai suprapopulat acvariul cu specii incompatibile din mai multe puncte de vedere.
   Asa cum ti-a mai spus cineva, filtrul este mult prea mic pentru acvariul tau.
   Pestele caruia ii spui cutit (nu este gresit) cred ca este Apteronotus Albifrons, un peste agresiv cu semenii din specia lui, se spune ca doua exemplare nu pot trai in acelasi acvariu. El este "dotat" cu un organ electric senzitiv, in pedunculul caudal, care il ajuta sa gasesca hrana, altfel fiind aproape orb. Din cauza asta, pestele tau, care este ranit in regiunea cozii, este in pericol sa moara prin inanitie, nemaifiind in stare sa-si gasesca hrana.
   Am speranta ca nu te vei baza numai pe informatiile obtinute pe acest forum si te vei documenta serios, in asa fel incit, sa-ti onorezi postul ocupat la Zoomania!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salut tuturor

filtrul stiu ca e cam micut... schimburi de apa, saptamanal, cam 50 de litri... de suprapopulat, nu stiu ce sa zic... stiu ca am prea multe specii, da asa l-am luat... niciun peste nu are mancate inotatoarele... stiu sa depistez o boala in acvariu... se poate sa fi fost 2 masculi de peste cutit, si a iesit cu scantei... cel bolnavior e cel mai mic... celalalt e ok... multumesc pt sfaturi...

Re: Salut tuturor

Chiar daca stii sa depistezi o boala in acvariu, totusi cel mai indicat este sa o previi. Parerea mea este sa cumperi neaparat un filtru mai mare (de preferat filtru estern), si sa schimbi macar 80 litri de apa saptamanal, daca nu chiar la 4-5 zile. Mult succes :fok

Re: Salut tuturor

Si eu stiu sa depistez o boala  lol  lol la animale si de aia tot nu imi las cainele sa mance sobolani morti, gunoaie, sa il las in frig iarna afara etc...
Iar de suprapopulat nu stii ce sa zici, doar stii ca ai multe specii de pesti  lol ! Hai ca am ras putin, revenind totusi la acvariul tau, si eu zic ca ai o ciorba acolo si ca filtrul e prea mic, dar acum depinde de finantele fiecaruia  ca ma gandesc ca nu il tii doar din ambitie, ci si poate din cauza $$!
Succes!

Re: Salut tuturor

corect, depinde de finantele fiecaruia... ma refeream ca pestii mei nu sunt bolnavi, pestele cutit nu a fost bolnav (intre timp a murit)... a murit pentru ca a ramas fara o bucatica de coada... si corect, mai bine este sa previi, asa cum mai bine este sa inveti pe cineva, decat sa razi... auzi la el.. "am ras putin"... frate, nu toata lumea are bani... si nu pot sa strang bani si sa-mi iau toate echipamentele deodata... imi iau pe rand... altii fac "ciorba" in acvariu, altii pun tetrazone cu neoni si cu piranha sa vada ce se intampla... de stiut fiti siguri ca stiu ce sa fac, de pus in practica e cam greu... lucrez mult si nu am prea mult timp la dispozitie... fiind tanar si cu aspiratii, nici bani de echipamente nu am... dar sper sa mai fiu pe forumul asta mult timp, sa va arat poze de la un acvariu de care am timp sa ma ocup... pana atunci, voi imi sunteti profesorii... si "temele de acasa"... pana la urma, synodontis e agrasiv sau nu?

12 Editat de Ancistrus (2011-09-30 22:21)

Re: Salut tuturor

stefanu12d A scris:

ma refeream ca pestii mei nu sunt bolnavi, pestele cutit nu a fost bolnav (intre timp a murit)... a murit pentru ca a ramas fara o bucatica de coada... pana la urma, synodontis e agrasiv sau nu?

   Sunt sigur ca vrei sa spui ceva dar nu iese deloc... pestii nu mor din cauza unei lipse din coada, si synodontis sunt pasnici, de cele mai multe ori, dar nu exista o singura varietate, deci vezi aici la care synodontis te referi big_smile

Re: Salut tuturor

dupa cum am scris mai sus.. e vb de synodontis eupterus... si dupa cum a spus "bradraqua", a murit din cauza ranii din coada... nu s-a mai putut hrani... si ma refeream ca una e boala, si una e rana... ala era ranit... asa cum a ramas de exemplu, o molly fara ochi... voi incercati sa ma convingeti pe mine ca se poate sa am o boala in acvariu... sau cel putin asa am impresia... o sa incerc sa schimb mai multa apa, sau cel putin mai des... dar asta nu tine in totalitate de mine... merci de sfaturi... mi-am mai luat un filtru de 1000l/h, cu uv... pana-mi fac rost de filtru extern, sper sa ma descurc cu astea... merci...

14

Re: Salut tuturor

stefanu12d A scris:

dupa cum am scris mai sus.. e vb de synodontis eupterus... si dupa cum a spus "bradraqua", a murit din cauza ranii din coada... nu s-a mai putut hrani... si ma refeream ca una e boala, si una e rana... ala era ranit... asa cum a ramas de exemplu, o molly fara ochi... voi incercati sa ma convingeti pe mine ca se poate sa am o boala in acvariu... sau cel putin asa am impresia... o sa incerc sa schimb mai multa apa, sau cel putin mai des... dar asta nu tine in totalitate de mine... merci de sfaturi... mi-am mai luat un filtru de 1000l/h, cu uv... pana-mi fac rost de filtru extern, sper sa ma descurc cu astea... merci...

   Ma scuzi daca raspunsul meu a parut acid... Synodontis eupterus se pare ca este agresiv doar asupra exemplarelor familiei Synodontis, iar daca a murit din cauza unei rani la coada, a fost datorita infectiei acesteia cu bacterii. Schimba mai multa apa si daca pestii nu dau semne ca le-ar place mai mult, treci inapoi pe varianta ta. Mult succes :fok

15 Editat de mirceajifcu (2011-10-01 00:36)

Re: Salut tuturor

stefanu12d A scris:

altii fac "ciorba" in acvariu, altii pun tetrazone cu neoni si cu piranha sa vada ce se intampla...

Aici m-ai atins  lol . Oricum am mai incercat, de data asta de amuzament, sa pun inca 10 neoni in acvariu si au disparut toti aproape imediat. Dar sper ca nu ai impresia ca amenajez 1000 de litri pentru piranha ca sa le dau fulgi nu!? Ziua in care voi fi muscat de ei va fi cea mai fericita zi pentru ca deocamdata pestii mei mi-au demonstrat ca toate balivernele de pe net sunt ... doar baliverne (nu sunt agresivi, sunt speriosi, sunt pe dracu in patru). Ai mei trag de bucata de carne pe care o tin in mana asa ca ...
Nu trebuie sa te ambalezi prea tare, nu am ras in sensul ironic rautacios, ci pur si simplu sa zicem m-am distrat pe faza cu "nu sunt sigur ca am ciorba, dar sunt sigur ca am multe specii" sau cum era pe care la inceputul anului o ziceam si eu  lol  si e clar ca nu din rautate tii un acvariu cu filtru mai mic, ci pur si simplu din lipsa temporara de finante.
Legat de intrebarea ta, adu-l la mine in acvariu sa vedem daca e sau nu agresiv  lol  lol

Re: Salut tuturor

smile) am facut ceva curatenie in acvariu aseara.. m-am ambitionat, chiar daca am ajuns la 11 acasa... am schimbat filtrul, am pus unul de 1000l/h, cu lampa uv, de la aquael... am pus si niste zeolit, si dimineata era ok...  erau mai fericiti, voi vedea cand ajung acasa diseara... tot pe la 11... credeti-ma ca nici eu nu vreau multe specii, da' nici nu pot sa-i arunc... m-am atasat de ei... mi-s dragi... le las acvariul alor mei, ca lor le place diversitatea... @ mirceajifcu: inca nu ai fost muscat? big_smile daca "nu", bafta smile)

17

Re: Salut tuturor

Asta este atitudinea corecta Stefane, fa-te ca nu auzi (citesti), invata si vezi-ti de drumul tau! Sunt sigur ca in scurt timp, vei avea un acvariu demn de lauda.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!