1

Subiect: Red Cherry

Am si eu o mica, mare intrebare. Vreau sa imi cumpar Red Cherry  si nu stiu daca sunt probleme cu ei? Adica daca traiesc cu orice fel de peste, sau daca am pesti mai mari ii posibil sa ii manance?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

Re: Red Cherry

Da,

Sunt probleme cu pestii mai mari.
Scalarii si discusii ii prefera ca hrana.
De asemenea mai sunt si alti pesti mari carora le-ar place gustul lor.

Numai bine.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

3

Re: Red Cherry

hm... trist, am 4 scalari uriasi, deci , nici o sansa sa tin red cherry

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

Re: Red Cherry

daca e bine plantat acvariu au o sansa de supravetuire....+ ca poti sa le creezi ascunzatori

3 acvarii si tote trei...100,160,500l

5

Re: Red Cherry

eu am molly,ar fi vreo problema...am inteles ca nu pot convietui... hmm

6

Re: Red Cherry

E bine sa ii tii singuri in acvariu pentru a se putea inmulti si a nu fi atacati puii si mult java moss in acvariu

7

Re: Red Cherry

eu am o aglomeratie in acvariu- tetrazona, neoni, sae, ancistrus, ramirezi, colissa, moli, xifo, sanitari, gurami galbeni, pupaciosi. oare pot sa bag creveti? ca-mi plac foarte mult.

Re: Red Cherry

Din pacate nu poti @dan.. ai pesti cu instincte primare puternice smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Red Cherry

eu am 4 molly un scalar mic 2 gurami un betta 3 gupy si 4 endleri....credeti ca rezista crevetii cu ei? merita sa ii cumpar?

10

Re: Red Cherry

Scalarul mic se face mare.. guramii mai sunt problematici.. raspunsul e negativ.
Eu am tinut red chery cu scalari de aprox. 4cm (masura acvaristica, adica fara coada) si nu au fost interesati deoarece erau hraniti bine si crevetii aveau ascunzatori multe... dar nu am stat sa vad ce se intampla cand cresc mari.

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

11

Re: Red Cherry

eu am scalari si mi-au papat pana si neonii=))...deci de crevetzi nici nu este loc..atat tp cat se dau si la pomacea,,,cand ies din cochilie...:D

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

12 Editat de merlin21 (2010-02-23 15:50)

Re: Red Cherry

paulteroristu A scris:

eu am 4 molly un scalar mic 2 gurami un betta 3 gupy si 4 endleri....credeti ca rezista crevetii cu ei? merita sa ii cumpar?

pana o sa apuce scalarul sa creasca si sa manance.. mananca tot betta.. oricati creveti ai baga, el ii va considera f gustosi si in maxim 2 zile nu vei mai avea nici unu..

Daca tot va plac crevetii, tineti singurii, sau cu neoni, cory, guppy, rasbora, melci..

Re: Red Cherry

o spun din proprie experienta ca nu au ce cauta red cherry intr-un acvariu cu scalari
cat timp au fost scalarii mici nu am avut probleme dar pe timp ce cresteau mi-au disparut si jumate din creveti

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

14

Re: Red Cherry

cei mai multi creveti provin din Amazon..acolo este casa scalarilor si discusilor...va dati seama,ca sarmanii creveti sunt preferatii lor...
iar gurami..sunt un pic cam rai cu creaturile mai mici decat ei...mai ales daca ajung la vreo 10cm..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

15 Editat de pelly67 (2010-03-06 20:31)

Re: Red Cherry

Te inseli aqua....nici un crevete naturalizat in acvarile noastre nu provine din Amazon ( si nici marea majoritate a lor), ci din .....
Crevetii Crystal Red sunt de fapt o mutatie a Cardinia cantonensis (Crevetii Albina – dungi albe cu negre), o specie ce provine din imprejurimile Chinei. Crevetii Amano se numara printre cei mai populari creveti pentru acvariu, fiind depasiti ca si popularitate doar de crevetii Red Cherry.
Crevetii Brown Camo provin din insula Sulawesi, Indonesia.
Crevetii Cardinali provin din  Sulawesi, Indonezia.
Una dintre cele mai recente specii de creveti introdusa in acvaristica este Black Tiger (Tigrul negru). Aceasta specie de creveti a fost obtinuta prin reproducerea selectiva a crevetilor tigru, deci si-a bagat omu' coada .
Crevetii Red Cherry provin din Taiwan.

16 Editat de aqua (2010-03-06 21:36)

Re: Red Cherry

pelly67 A scris:

Te inseli aqua....nici un crevete naturalizat in acvarile noastre nu provine din Amazon ( si nici marea majoritate a lor), ci din .....
Crevetii Crystal Red sunt de fapt o mutatie a Cardinia cantonensis (Crevetii Albina – dungi albe cu negre), o specie ce provine din imprejurimile Chinei. Crevetii Amano se numara printre cei mai populari creveti pentru acvariu, fiind depasiti ca si popularitate doar de crevetii Red Cherry.
Crevetii Brown Camo provin din insula Sulawesi, Indonesia.
Crevetii Cardinali provin din  Sulawesi, Indonezia.
Una dintre cele mai recente specii de creveti introdusa in acvaristica este Black Tiger (Tigrul negru). Aceasta specie de creveti a fost obtinuta prin reproducerea selectiva a crevetilor tigru, deci si-a bagat omu' coada .
Crevetii Red Cherry provin din Taiwan.

Uite-te la documentarul Amazon rivers of the sun si o sa vezi de ce zic asta...acolo traiesc muuulti creveti smile
red chery stiu ca nu traiesc in Amazon dar tot creveti sunt...si tocmai de asta le stiu gustul scalarii si discusii

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

17

Re: Red Cherry

aqua (sa cresti mare) lol  pt titlul documentarului big_smile

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

18

Re: Red Cherry

nu-i problema! este un s pus aiurea, s-a inteles mesajul wink

Re: Red Cherry

deci cu gourami si betta nu merge red cherry? am 3 xipho 3 gupi 2 gurami 1 betta
pot sa tin red cherry impreuna cu ei? daca nu atunci ce acvariu mi-ar trebui pt cativa red cherry? cu ce se hranesc? de cate ori tre sa schimbi apa la ei? ce temperatura trebuie sa aiba apa? am nevoie de pompa de oxigen?? am inca un acvariu de 15 litri cate bucati de red cherry as putea sa tin in acest acvariu?:)

Un cerc de prieteni nu se face cu compasul…
Acvariul meu: http://www.acvariidevis.ro/acvarii-util … -litri/323

20 Editat de Baracuda (2010-03-26 12:58)

Re: Red Cherry

pelly67 A scris:

Te inseli aqua....nici un crevete naturalizat in acvarile noastre nu provine din Amazon ( si nici marea majoritate a lor), ci din .....
Crevetii Crystal Red sunt de fapt o mutatie a Cardinia cantonensis (Crevetii Albina – dungi albe cu negre), o specie ce provine din imprejurimile Chinei. Crevetii Amano se numara printre cei mai populari creveti pentru acvariu, fiind depasiti ca si popularitate doar de crevetii Red Cherry.
Crevetii Brown Camo provin din insula Sulawesi, Indonesia.
Crevetii Cardinali provin din  Sulawesi, Indonezia.
Una dintre cele mai recente specii de creveti introdusa in acvaristica este Black Tiger (Tigrul negru). Aceasta specie de creveti a fost obtinuta prin reproducerea selectiva a crevetilor tigru, deci si-a bagat omu' coada .
Crevetii Red Cherry provin din Taiwan.

Naravas Amazonul asta! Uite cum reuseste el sa treaca prin toate tarile enumerate de tine...:lol:

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!