21

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

Daca mergi pe olandez,da-le plantelor,rosu ,se vor simti bine si va arata frumos acvariul. Daca vrei culorile plantelor sa fie reale,cauta atunci intre 6500 si 10000K,Dar, exista un dar, cu temperatura mare de culoare se tine greu acvariul,adica te pandesc algele smile. Formula ideala nu exista,exista tuburi bune si mai putin bune.Formula buna, reprezinta raportul dintre lumina/fertilizare/intretinere.

22 Editat de ovidiugl (2011-10-01 22:32)

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

Nu pot decat sa ma bucur ca exista un forum atat de activ si ca mi-ati oferit atat de multe sfaturi ultile intr-un timp atat de scurt ^:)^

  @pasi_une
  Intradevar arata bine acvariul.  Ma bucur ca ti-ai adus aminte de poza :sbr
 

  @bradraqua
  Am inteles acum ce se intampla cu lumina de o tenta mai mult spre albastru si din cauza asta am optat pentru 2 x865 in caz ca mai am nevoie de inca un tub daylight.
   In legatura cu "piticul" pentru schimbare sa nu iti fie teama pentru un eventual esec fiindca totusi, este un acvariu si nu explozibil . Acum nu ma refer la o bomba de alge cu ceas  care este posibil dar nu si garantat ca o sa explodeze  lol   :sok  Daca iti place si pui suflet in ceea ce faci un eventual esec te va perfectiona.
  In legatura cu formula ideala as avea o intrebare pentru Paul :

 
   @pelly67
   Te felicit in primul rand pentru acvariul tau cu toate ca nu este prima data cand il vad si este inca una din inspiratiile mele.
Revenim la intrebare :
   Ce tip de fertilanti ai folosit la acvariul olandez ? Ai mers pe Trace Mix si PPs-pro sau pe linii de fertilizare cunoscute ( dennerle , dupla , tropica )  ?
    Off- topic : Am o slabiciune pentru aromatica! In ochii mei arata excelent crescuta in acvariul tau.  :apl


   @narcis.b
  Este prima data cand folosesc aqua medic plant grow si cred ca ofera o nuanta de roz placuta. Am auzit foarte multe pareri bune despre tuburile astea . In legatura cu temepratura de culoare nu o sa am probleme mai ales ca 865 are undeva la 6500k .
    Daca eram admin ti-as fi pus formula ta ideala "sticky"  :sok


Toate cele bune!

23 Editat de pelly67 (2011-10-01 23:14)

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

Ovidiu mersi frumos pentru aprecieri :sok
Si acum sa trecem la ce te intereseaza pe tine legat de fertilizare. Am folosit de ceva timp si voi folosi si in viitor urmatoarea reteta: Fertilizant macro (PPS-PRO) ,Easy Life Easy Carbo , Easy Life Ferro , Easy Life Pro Fito, CO2 de la bomba.
Uite si aici ceva care te mai poate ajuta....http://www.theplantedtank.co.uk/lighting.htm

24

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

Am observat foarte multe persoane ca folosesc aditia de fier separat cu toate ca si micronutrientii contin fier.
   Inca o data observ ca linia easy life da rezultate foarte bune . Momentan vreau sa vad ce rezultate obtin cu pps-pro si trace mix plus cu aditie de easy life ferro.
    Incepand de saptamana viitoare vin si cu o sedinta foto la noul capac home made si instalatia de lumina.
    Mersi pentru site . Foarte util mai ales ca are si poze comparative :sok
   
    Numai bine!

25

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

Aditia suplimentara de fier este benefica plantelor de culoare rosie, fierul, pe linga un alt element (il descoperi vizitind site-uri profilate pe plante), ajuta foarte mult la dezvoltarea normala a acestora.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

Intr-un final , dupa foarte multe batai cu "coada dracului " am reusit sa finalizez proiectul. 
Formula este alcatuita din 2 x 24 Aqua Medic plant Grow + 2 x 24 Osram 865 ( care vor fi inlocuite in cateva zile cu 965 ).
  La final am pus si cateva poze cu acvariul per ansamblu care este un inceput de olandez  :ang
Sunt in continuare deschis la sugestii si critici pe care le astept cu nerabdare.

  Numai bine !

27 Editat de ovidiugl (2011-10-17 01:17)

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

@mariuscbn
Multumesc frumos pentru apreciere.  :sok
  Acum in legatura cu ce te intereseaza , probabil ca te referi la soclurile albe. Gasesti pe nevertebrate.ro la 32 lei setul. Aici ai adresa http://www.nevertebrate.ro/Socluri-T5-cu-protectie-la-apa
  Toate cele bune !

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

@ mariuscbn: eu folosesc asa ceva http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/ … tart-0/10/
@ovidiugl: cum se numeste pestele galben si ce valori ai la no3, po4 si fe? multumesc

Pescar hoinar

29 Editat de Ancistrus (2011-10-17 13:16)

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

Daca te uitai mai atent la ce ti-a trimis @LupuMoralist, ai fi vazul ca in lista aia erau si socluri cu protectie

30

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

http://www.nevertebrate.ro/product_info.php?cPath=35_52&products_id=1681

31 Editat de Ancistrus (2011-10-17 14:41)

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

mariuscbn A scris:

Multumesc dar vreau cu protectie din cauza condesului care se face pe tub.

   Conform acestei fraze ti-am spus ca nu te-ai uitat atent, erau si acolo socluri cu protectie... cine putea stii ca tu de fapt cauti un model anume? Exista ghicitori specializati (cu globul de cristal lol) care se ocupa cu asa ceva... eu unul nu ma pricep lol

mariuscbn A scris:

Daca...Am fost atent maxim!!!
Nu sunt ca a le lui @ovidiugl cu sistem de prindere, vreau exact ca acelea.

:-

32

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

@lupu
Pestele galben se numeste aymonieri sau cae (chinese algae eater) , un sanitar pe care il recomand mai ales in perioada ciclarii. Curata geamurile mai ceva ca tiganii de la semafor si papa tot ce inseamna alga maro de pe frunze cu conditia sa ii hranesti cel mult o data pe zi sau la doua zile . Cu 5 pestisori la 125 L pot sa  spun ca am o gradina curata  :sok

No 3 -  3 ppm
Fe -  0,1

Testul de Po4 inca nu a venit.

33

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

@mariuscbn
Ti-am lasat mesaj.

On topic :

  Haideti sa revenim la subiect . Intrebari , opinii , sfaturi , critici  sunt binevenite si va raspund cu placere. Numai bine !

34 Editat de Ancistrus (2011-10-17 22:58)

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

mariuscbn A scris:

Si asa vad ca ai avertizment pt provocari smd
Nu vreau sa intru in polemica cu tine departe de mine treaba asta, dar tu te-ai bagat in discutie fara sa te fi intrebat pe tine. Probabil vrei audienta sau rating.
Si nu e frumos sa mi te adresezi asa ca nu esti superior cu nimic. (ma retrag)
PS: Puteai fi ironic pe PM, nu in public!

   Ai dreptate, asa sunt eu, discut ce trebuie, anumite chestii, cu cine nu trebuie... ma scuzi si te las prada propriilor inhibitii, bafta :fok

35

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

Ancistrus , cu tot respectul , nu cred ca iti place sa fii rugat frumos sa iesi dintr-o discutie care nu isi are rostul aici si mai mult decat atat sa nu stii cand sa te opresti.

Haideti sa revenim la subiect . Intrebari , opinii , sfaturi , critici  sunt binevenite si va raspund cu placere. Numai bine !

36 Editat de Ancistrus (2011-10-18 02:06)

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

Sunt uimit pana unde poate merge nesimtirea... ma "inchin" ideii ca exista oameni de asa joasa speta, conform carora suntem nevoiti sa mergem inainte... mersul inainte ne duce cu multe generatii inapoi... am ajuns unde am ajuns... sa fim noi sanatosi, ca de bolnavi sunt pline drumurile... si as mai avea cateva formule magice, dar deja la ora asta simt ca nimic nu-mi mai poate taia greata :omfg
   Va las sa va delectati cu intelectul infect al unui "individ" de pe forum (imaginea de mai sus), nu inainte de a va reaminti:
"REGULAMENTUL DE FUNCTIONARE AL FORUMULUI "Acvarii de vis"
                  Forumul si calitatea de membru al forumului
   Inregistrarea ca membru impune asumarea si respectarea prezentului regulament.
   Calitatea de membru al forumului, pus la dispozitie de site-ul www.acvariidevis.ro, obliga la respectarea urmatoarelor reguli:
   - ESTE INTERZIS:     
     e) Folosirea unui limbaj necivilizat, vulgar, defaimator, rasist, cu orientare sexuala, religioasa, politica sau orice alte date considerate ilegale pe teritoriul Romaniei, inclusiv prin intermediul P.M.-urilor sau mail-urilor.
"

37

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

mariuscbn A scris:
Ancistrus A scris:
mariuscbn A scris:

Multumesc dar vreau cu protectie din cauza condesului care se face pe tub.

   Conform acestei fraze ti-am spus ca nu te-ai uitat atent, erau si acolo socluri cu protectie... cine putea stii ca tu de fapt cauti un model anume? Exista ghicitori specializati (cu globul de cristal lol) care se ocupa cu asa ceva... eu unul nu ma pricep lol

mariuscbn A scris:

Daca...Am fost atent maxim!!!
Nu sunt ca a le lui @ovidiugl cu sistem de prindere, vreau exact ca acelea.

:-

Si asa vad ca ai avertizment pt provocari smd
Nu vreau sa intru in polemica cu tine departe de mine treaba asta, dar tu te-ai bagat in discutie fara sa te fi intrebat pe tine. Probabil vrei audienta sau rating.
Si nu e frumos sa mi te adresezi asa ca nu esti superior cu nimic. (ma retrag)
PS: Puteai fi ironic pe PM, nu in public!
Cer scuze @ovidiugl ca ti-am provocat putine valuri pe thedul tau.
Cu mii de multumiri si respectele mele link-ul chear mi-a fost util!
@costyy_78, multumesc si tie.
Sanatate si ape limpezi in acvariile voastre.

   Ironia lui Ancistrus a existat intr-adevar dar nu mi se pare atit de grava si jignitoare, incit sa provoace o astfel de reactie din partea unui om echilibrat si care are pretentia, prin ceea ce scrie, ca este un individ superior.
   Interventia lui, prin simplul fapt, a fost absolut legitima, asa functioneaza un forum, discutiile nu sint limitate la anumite persoane, alese in urma unor criterii, decit daca acestea isi exprima dorinta in mod explicit.
   Referitor la PM-ul facut public de Ancistrus... no comment! Fiind o proba circumstantiala si indirecta, pentru ca a incalcat principiul de baza al unui PM, il ignor dar din momentul acesta cred ca vei fi privit cel putin cu reticenta, de catre userii cu adevarat civilizati, de pe acest forum.
   Eu sper totusi, ca vei gasi metodele corecte, prin care sa-ti reabilitezi imaginea si sa dovedesti ca fost vorba de o... scapare!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

Dl Radu (stii ca imi place sa te provoc) parerea mea ca utilizator al acestui forum este: ori modificati regula cu limbajul in PM (regula care mi se pare oricum fara sens, din moment ce PM-urile exista sa nu ne spalam rufele in public), ori dati cu biciul in vinovat  lol  lol.

39

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

mirceajifcu A scris:

Dl Radu (stii ca imi place sa te provoc) parerea mea ca utilizator al acestui forum este: ori modificati regula cu limbajul in PM (regula care mi se pare oricum fara sens, din moment ce PM-urile exista sa nu ne spalam rufele in public), ori dati cu biciul in vinovat  lol  lol.

Stiu ca-ti place sa ma provoci dar si eu stiu sa nu raspund la provocari! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

40

Re: Sfat iluminare ! Putin ajutor va rog ...

Eu ma las pagubas  lol  lol