Subiect: Salutari de la un nou coleg de forum :)

Salutare la toti. Sunt Ionut Gosgirea din Bucuresti si sunt dependent de aceast hobby smile. Desi am doua acvarii de vreo 5 ani inca sunt un incepator in ale acvaristicii.
Una bucata Juwel Record de 60 litri si una bucata de 70 litri cumparat din Cora (primul acvariu) cu componente luate de prin tot orasul. De aici puteti sa ma criticati dar cel putin imi recunosc greselile si incerc sa le corectez . Pana acum am pus accent mai mult pe pesti si mai putin pe plante, astfel ca, daca acestea "mureau" din cauza ca nu aveau conditii propice dezvoltarii normale, plantam altele si tot asa...Pestii crescuti sunt: guppy (fara numar chiar daca am mai dat din ei), ancistrusi, corry si (si aici o sa ma criticati la greu si pe buna dreptate) pleco si pangasius. Pe ultimii doi i-am luat de la un "meserias" care nu cred ca stia mai multe decat mine despre aceste specii de pesti pentru ca eu vroiam sa cumpar un ancistrus si m-am ales cu un pleco  care bineinteles ca nu se simte deloc bine in acvariul 70 litri. Practic pentru el am facut efortul si am cumparat un acvariu mai mare.
Acum sunt fericitul posesor al unui set Juwel Rio de 240 litri (masa+acvariu) pe care, desi intentionam sa-l fac plantat la greu, am ajuns sa-l fac plantat pe alocuri deoarece aici pus niste Cryptoheros sajica, Herotilapia multispinosa, Kribensis si bineinteles un pleco smile.
O sa va sacai cu eventualele probleme insa as prefera sa nu (am probleme smile ) si sa postez numai de bine tongue

Re: Salutari de la un nou coleg de forum :)

salut si bine ai venit. ce iluminare ai si ce program de fertilizare folosesti?

Pescar hoinar

3 Editat de scarabell (2011-09-28 00:16)

Re: Salutari de la un nou coleg de forum :)

LupuMoralist A scris:

salut si bine ai venit. ce iluminare ai si ce program de fertilizare folosesti?

Salut! O sa ma refer la acvariul Juwel Rio 240 pentru ca celelalte o sa fie mai mult pentru experimente, maternitate pentru pesti si plante etc.
Asadar am doua neoane T5 de 54w fiecare, cred ca unul Day si celelalt Nature (nu sunt 100% sigur). Intentionez sa achizitionez cat mai repede doua reflectoare care sa ajute la dezvoltarea plantelor. Cum ziceam greseala de a nu adauga substrat fertilizant m-a determinat sa renunt la un acvariu plantat masiv. Cat priveste plantele inca sunt in perioada de modelare a setup-ului...mereu aduc modificari si sunt departe de a le fi terminat smile. Momentan fertilizez cu Feropol si Feropol 24 insa am cumparat si bilute tot de la JBL pe care intentionez sa le adaug dupa ce o sa fiu intr-o faza cat de cat finala cu aranjamentul plantelor, pietrelor si a buturugii (pe care inca nu am cumparat-o dar sunt cu ochii pe sectiunea de vanzari/schimburi smile ).
Stiu ca la un volum asa mare ar trebui sa adaug si ceva CO2 pentru ca o "bomba" ar fi ineficienta insa costurile unui astfel de sistem sunt cu mult peste puterile mele financiare asa ca va trebui sa ma multumec cu ce am.
Stiu ca nu am oferit prea mult plantelor mai ales ca nu stapanesc deloc acest domeniu (inca sunt la inceput cu plantatele) + ca sunt cam limitat cu finantele, insa cu ajutorul vostru poate reusesc sa le ofer macar conditii decente pentru niste plante easy (ar fi culmea sa mai am si pretentii sa cresc plante pretentioase).

Re: Salutari de la un nou coleg de forum :)

scarabell A scris:

Acum sunt fericitul posesor al unui set Juwel Rio de 240 litri (masa+acvariu) pe care, desi intentionam sa-l fac plantat la greu, am ajuns sa-l fac plantat pe alocuri deoarece aici pus niste Cryptoheros sajica, Herotilapia multispinosa, Kribensis si bineinteles un pleco smile.

   Salut Ionut, nu inteleg de ce amesteci ciclide americane cu africane, doar sunt destule ciclide pitice americane spectaculoase (Apistogramma, Microgeophagus, Cleithracara etc). Africanii au alte cerinte pentru apa, pH mai alcalin, dGH mare etc.

5

Re: Salutari de la un nou coleg de forum :)

Ancistrus A scris:
scarabell A scris:

Acum sunt fericitul posesor al unui set Juwel Rio de 240 litri (masa+acvariu) pe care, desi intentionam sa-l fac plantat la greu, am ajuns sa-l fac plantat pe alocuri deoarece aici pus niste Cryptoheros sajica, Herotilapia multispinosa, Kribensis si bineinteles un pleco smile.

   Salut Ionut, nu inteleg de ce amesteci ciclide americane cu africane, doar sunt destule ciclide pitice americane spectaculoase (Apistogramma, Microgeophagus, Cleithracara etc). Africanii au alte cerinte pentru apa, pH mai alcalin, dGH mare etc.

   Kribensis nu este un african tipic (Malawi sau Tanganika), are cerinte asemanatoare cu majoritatea americanilor. Problema s-ar pune doar din punct de vedere "biotop" dar la colegul nostru nu este cazul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutari de la un nou coleg de forum :)

Legat de sistemul ala CO2 pe care nu ti-l permiti, eu la acvariul meu "nano" (unii colegi nu sunt de acord ca 60l e nano  lol ), merge brici si fara CO2 din butelie, numai cu Easy Carbo si nu am deloc probleme cu algele si cu alte cele. Posibil si pentru ca sunt vre-un milion de creveti in el  lol .

Re: Salutari de la un nou coleg de forum :)

mirceajifcu A scris:

Legat de sistemul ala CO2 pe care nu ti-l permiti, eu la acvariul meu "nano" (unii colegi nu sunt de acord ca 60l e nano  lol ), merge brici si fara CO2 din butelie, numai cu Easy Carbo si nu am deloc probleme cu algele si cu alte cele. Posibil si pentru ca sunt vre-un milion de creveti in el  lol .

Ai dreptate, mai am doua acvarii (60 si70 litri) in care cresc plantele si fara aditie de CO2 (plante easy insa la un nivel acceptabil), insa la cel de 240L se pare ca nu merge...oricum e prea mare volumul ca sa mearga o bomba aici...Am incercat si fertilizare cu ferropol si ferropol 24 dar tot nu prea le merge bine. Am luat bilute fertilizante de la JBL si o sa le introduc in curand in speranta ca vor ajuta.
Salut Ionut, nu inteleg de ce amesteci ciclide americane cu africane, doar sunt destule ciclide pitice americane spectaculoase (Apistogramma, Microgeophagus, Cleithracara etc). Africanii au alte cerinte pentru apa, pH mai alcalin, dGH mare etc.

Ancistrus. asa cum foarte bine a zis bradraqua, kribensis si sajica+multispinosa au cerinte asemanatoare. Initial chiar vroiam sa iau apistogramma insa, mai mult din intamplare am facut rost de cativa kribensis pe care (MARE GRESEALA) i-am pus langa ciclidele americane. Stiam ca nu sunt agresivi asa ca am zis sa-i cazez impreuna temporar. Nu pot sa-ti spun cat am incercat sa-i scot de acolo si sa-i mut...intotdeauna ajungeau sub pietre sau in plante si la viteza pe care o au nu am avut nicio sansa...am renuntat dupa cateva zile de alergat cu plasa prin acvariu. Uite asa am facut o mica "ciorba" de africani cu americani sad...Oricum se inteleg foarte bine si totul e ok. Acum o luna mi-au scos pui perechea de kribi si am putut admira cum parintii ii scoteau pe cei mici la plimbare. Din pacate au disparut toti puii in ciuda incercarilor mele de relocare intr-un loc mai sigur.
Acum as mai vrea sa adaug o radacina de mopan ca sa arate cum mi l-am imaginat eu la inceput smile
Dupa ce ma prind cum sa adaug poze o sa o fac chiar daca mai e mult de lucru la acvariul cel mare.
Va multumesc pentru urari si va tin la curent cu evolutia acvariului.

Re: Salutari de la un nou coleg de forum :)

scarabell A scris:

Ai dreptate, mai am doua acvarii (60 si70 litri) in care cresc plantele si fara aditie de CO2 (plante easy insa la un nivel acceptabil), insa la cel de 240L se pare ca nu merge...oricum e prea mare volumul ca sa mearga o bomba aici...

Nu iti trebuie bomba CO2, ci easy carbo (care poate inlocui cu succes CO2 imbuteliat in cazul plantelor easy si medii, 1ml la 50l). Mai nou am trecut si acvariul mare pe acelasi regim. Feropol, feropol 24 si easy carbo. Si uneori tablete de fier JBL.

9 Editat de brutusanf (2011-12-12 20:20)

Re: Salutari de la un nou coleg de forum :)

Sunt frumosi pestii tai, imi plac dar daca vrei provocare treci pe floweri, ai de la mine o pereche, te gandesti si imi dai de stire . :pp

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L