Subiect: Salutare acvaristi :D

Salutare natiune, ma numesc Luke, sunt bucurestean get beget, si pasionat de acvaristica de ceva anisori. Mai exact in copilarie am fost posesorul a doua acvarii facute din cornier si geamuri lipite cu chit big_smile. Din 2007, ma pot lauda cu 5-6 acvarii de diferite dimensiuni, iar pentru moment sunt in posesia unui JUWEL de 60 de litri, si 2 homemade, de 70L respectiv 40L. Am bazinele populate cu scalari, lery, scalari, betta si evident traditionalii gupy si xifo, de care btw, nu prea mai am loc big_smile. In fine de curand m-a bubuit Electrica si m-a lasat fara lumini, soo luna asta bag bani in acvarii sa le readuc la normal big_smile. In rest, toate bune si frumoase. De multa vreme mi-am propus sa-mi fac si eu cont pe aici si uite ca am reusit big_smile. In rest, numai bine tuturor si ape cat mai limpezi iar pt iubitorii de betta cuiburi cat mai pline big_smile

O DILEMA,ce nu tine de aspect,Devii enervant la cat te crezi tu de destept

Re: Salutare acvaristi :D

Luke Varanul A scris:

Salutare natiune, ma numesc Luke

   Salut Luke si "may the force be with you" :ang
   In rest... poze poze poze :fok

3

Re: Salutare acvaristi :D

Ancistrus A scris:
Luke Varanul A scris:

Salutare natiune, ma numesc Luke

   Salut Luke si "may the force be with you" :ang
   In rest... poze poze poze :fok

Ce-ti mai trebuie poze Cristi, nu-ti ajunge cea din avatar? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare acvaristi :D

10q Man, smile))))))). Mi-am luat prelungitoar si priza cu protectie, soo poate sa ma pupe Electrica acum big_smile. Poze? Vor venii, rabdarica sa imi refac si eu bazinele si poate imi iau si eu drepturile banesti de la munca mai repede sa cumpar bazinul lui Relu big_smile. Pana la poze hai sa urc pe youtube un filmulet cu o pereche de betta surprinsi in timpul procrearii big_smile

O DILEMA,ce nu tine de aspect,Devii enervant la cat te crezi tu de destept

5

Re: Salutare acvaristi :D

Luke Varanul A scris:

Salutare natiune, ma numesc Luke, sunt bucurestean get beget, si pasionat de acvaristica de ceva anisori. Mai exact in copilarie am fost posesorul a doua acvarii facute din cornier si geamuri lipite cu chit big_smile. Din 2007, ma pot lauda cu 5-6 acvarii de diferite dimensiuni, iar pentru moment sunt in posesia unui JUWEL de 60 de litri, si 2 homemade, de 70L respectiv 40L. Am bazinele populate cu scalari, lery, scalari, betta si evident traditionalii gupy si xifo, de care btw, nu prea mai am loc big_smile. In fine de curand m-a bubuit Electrica si m-a lasat fara lumini, soo luna asta bag bani in acvarii sa le readuc la normal big_smile. In rest, toate bune si frumoase. De multa vreme mi-am propus sa-mi fac si eu cont pe aici si uite ca am reusit big_smile. In rest, numai bine tuturor si ape cat mai limpezi iar pt iubitorii de betta cuiburi cat mai pline big_smile

Bine ai venit, sper sa te bucuri de afilierea la cel mai controversat forum de acvaristica. lol
Ai scris de doua ori "scalari", asa ca inteleg ca sint mai multi lol , intrebarea mea: cel mai mare acvariu fiind de 70 litri, cum i-ai repartizat?
   Rugaminte: renunta la limbajul chat, nu este agreat pe acest forum!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare acvaristi :D

Mersi mult pt urari Bradraqua. Okey, am sa tin cont de rugaminte, nu-i problema. Da, ai dreptate, am scris scalari de doua ori, din viteza de dactilografiere probabil. Referitor la bazinul de 60L acolo vietuiesc 2 scalari, un silver shark, un caras alb, 2 lery si un sanitar (imi scapa definitia pompoasa si greu de pronuntat). Cat despre celelalte bazine, le am populate cu xifo si gupy, si cate un mascul Betta HalfMoon in ele.
Am promis filmuletul cu perechea de HalfMoon :

http://www.youtube.com/watch?v=P4eyEs2RaC8
Intre timp am gasit si ceva poze cu bazinul JuWel, insa sunt facute prin 2009 daca imi aduc bine aminte.

O DILEMA,ce nu tine de aspect,Devii enervant la cat te crezi tu de destept

7

Re: Salutare acvaristi :D

Aproape intotdeauna imi reuseste "trasul de limba" lol , cum explici asocierea carasului cu scalarii, dupa 5 ani de experienta? wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8 Editat de Luke Varanul (2011-09-28 16:05)

Re: Salutare acvaristi :D

Pai combinatia asta o tot fac de prin 2007 de cand mi-am cumpart iar acvarii. Sincer nu inteleg de ce tot citesc si aflu despre probleme de genul asta cu asocieriile de pesti. Mi-a mai spus un amic o vorba funny, precum ca as avea "ciorba" in bazin big_smile. Cel putin eu nu am avut probleme de genul asta. O singura data am avut probleme cu 3 tetrazona, dar alergau tot prin bazin, nu doar carasii. In schimb, carasul meu traieste linistit cu 2 scalari in bazin si e perfect sanatos. Din experienta mea carasii nu sunt pretentiosi, decat la temperatura trebuie mare atentie sa nu depaseasca 28-29. Vara asta am ramas din cauza caldurii din apa fara un exemplar auriu, destul de batranel ce-i drept. De obicei in bazinul asta am asa : 2 lery, 2 gurami, 2 scalari, 2 carasi, 2 silver shark, 2 sanitari si un betta HalfMoon. Acum din cauza timpului redus si a caldurii mi-au murit multicei, insa erau si batranei sa zic asa, cam 2 ani de peste. De asta si ziceam ca astept salariul pe luna asta, eventual sa cumpar un bazin mai mare si sa improspatez populatia din bazine. Soo ma cam asteapta ceva munca big_smile. Dar, na, vorba ta, cand e pasiune, esti om cu adevarat big_smile
Sincer sa fiu, eu cumpar doar pui si ii cresc eu in bazin. Banuiesc ca din aceasta cauza nu am probleme. Probabil scalarii se obisnuiesc cu carasii si restul de vietati din bazin. La fel am si in bazinul lui tata, si acolo vorbim de exemplare de 2-3 ani si destul de mari, de sincer ma mir cum de mai au loc. Colac peste pupaza, tata are si un pleco imens si recent un pui de caras negru. E si din toata "ciorba" de la tata din bazin, doar bettanul are o problema cu puiul de caras. In rest, liniste si pace la el in bazin si vietuiesc toti linistiti.

O DILEMA,ce nu tine de aspect,Devii enervant la cat te crezi tu de destept

Re: Salutare acvaristi :D

Luke Varanul A scris:

Pai combinatia asta o tot fac de prin 2007 de cand mi-am cumpart iar acvarii. Sincer nu inteleg de ce tot citesc si aflu despre probleme de genul asta cu asocieriile de pesti. Mi-a mai spus un amic o vorba funny, precum ca as avea "ciorba" in bazin big_smile. Cel putin eu nu am avut probleme de genul asta. O singura data am avut probleme cu 3 tetrazona, dar alergau tot prin bazin, nu doar carasii. In schimb, carasul meu traieste linistit cu 2 scalari in bazin si e perfect sanatos. Din experienta mea carasii nu sunt pretentiosi, decat la temperatura trebuie mare atentie sa nu depaseasca 28-29. Vara asta am ramas din cauza caldurii din apa fara un exemplar auriu, destul de batranel ce-i drept. De obicei in bazinul asta am asa : 2 lery, 2 gurami, 2 scalari, 2 carasi, 2 silver shark, 2 sanitari si un betta HalfMoon. Acum din cauza timpului redus si a caldurii mi-au murit multicei, insa erau si batranei sa zic asa, cam 2 ani de peste. De asta si ziceam ca astept salariul pe luna asta, eventual sa cumpar un bazin mai mare si sa improspatez populatia din bazine. Soo ma cam asteapta ceva munca big_smile. Dar, na, vorba ta, cand e pasiune, esti om cu adevarat big_smile
Sincer sa fiu, eu cumpar doar pui si ii cresc eu in bazin. Banuiesc ca din aceasta cauza nu am probleme. Probabil scalarii se obisnuiesc cu carasii si restul de vietati din bazin. La fel am si in bazinul lui tata, si acolo vorbim de exemplare de 2-3 ani si destul de mari, de sincer ma mir cum de mai au loc. Colac peste pupaza, tata are si un pleco imens si recent un pui de caras negru. E si din toata "ciorba" de la tata din bazin, doar bettanul are o problema cu puiul de caras. In rest, liniste si pace la el in bazin si vietuiesc toti linistiti.

   Scalarii cu carasii nu se combina exact din cauza diferentelor de temperatura suportate, carasul maxim 25°C iar scalarul 30°C.
   Ca punct de reper: carasii traiesc cam 25 ani, deci sa-ti traiasca 2 ani un caras... no comments neutral, in rest vorba ta "liniste si pace"

Re: Salutare acvaristi :D

Da bine, tu spui corect, carasul este peste de apa rece iar scalarul nu. Uite ca ai mei carasi au rezistat si la 30 de grade. Cat despre durata de viata a unui caras de 25 de ani, nu te contrazic, dar poate in bazine imense sau in mediul lor natural de viata. Vreau sa vad si eu carasul ala care traieste 25 de ani intr-un bazin de casa, fie el si de 300 de litri. Nu de alta, dar sunt curios sa ii vad cum isi schimba culoarea o data la 4 ani. Sincer, parerea mea este ca intr-un bazin de apartament, e extrem de greu sa iti traiasca un caras si 4-5 ani, mai ales intr-un bazin de 60-70L. Saracu il iei de pui, creste si tot creste pana la un moment dat cand se opreste din crestere, pentru ca stim cu totii ca pestii cresc in marime in functie de spatiul din bazin. Eu unul am avut in bazin cam 25-26 grade, vara ce urca spre 30, desii ma chinui cu gheatza sa scad, tocmai in ideea de a imi proteja carasii.

O DILEMA,ce nu tine de aspect,Devii enervant la cat te crezi tu de destept

11

Re: Salutare acvaristi :D

Luke Varanul A scris:

Cat despre durata de viata a unui caras de 25 de ani, nu te contrazic, dar poate in bazine imense sau in mediul lor natural de viata. Vreau sa vad si eu carasul ala care traieste 25 de ani intr-un bazin de casa, fie el si de 300 de litri. Nu de alta, dar sunt curios sa ii vad cum isi schimba culoarea o data la 4 ani. Sincer, parerea mea este ca intr-un bazin de apartament, e extrem de greu sa iti traiasca un caras si 4-5 ani, mai ales intr-un bazin de 60-70L.

   44 ani este bine? Sau vrei sa caut unul de 25 neaparat?[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SL3Fpt4tspc[/youtube]
   Daca este exagerat ce am spus eu (25 ani) atunci scade la jumatate, si vezi cum arata in comparatie cu un caras care traieste 2 ani neutral

Re: Salutare acvaristi :D

Da in fine, asta e parerea ta. Eu unul pana nu vad nu cred, sunt mai Toma Necredinciosul asa. Iar in filmuletul pus de tine vad un caras salbatic, nu unul auriu domesticit. Plus ca ala e singur in bazin si clar nu voi tine un bazin doar pt un caras. Din punctul meu de vedere, 2-3 ani pt un caras auriu crescut intr-un bazin de 60-70L e super ok. Acu, na, fiecare cu parerea lui. Eu unul nu am vazut live carasi aurii mai batrani de 3 ani.

O DILEMA,ce nu tine de aspect,Devii enervant la cat te crezi tu de destept

13 Editat de Ancistrus (2011-09-28 17:05)

Re: Salutare acvaristi :D

Luke Varanul A scris:

Iar in filmuletul pus de tine vad un caras salbatic, nu unul auriu domesticit.

   Tu nu ai vazut niciodata un caras salbatic? (vezi poza) lol In filmuletul pus de mine mai sus, este un caras cu forme clasice (fara voal sau coada dubla), dar este un goldfish big_smile

PS: Hai sa-ti mai pun un filmulet, de data asta cu o cometa rosie
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rAIIQlWuems&feature=related[/youtube]
care are doar 21 ani smile

Re: Salutare acvaristi :D

Tipule, ma faci curios sa mor io. Am un bazin de 45L unde cresc puii de gupy si xifo. Daca tot o sa-l liberez zilele astea, ma apuc ii fac capac, cumpar incalzitor la el si tot ce mai trebuie, il plantez si pun in el 2 pui de carasi aurii cu voal. Sa vedem cat traiesc. Dupa cate spui tu ar trebui sa o duca cel putin 25 de ani. Uite fac eu testul asta, si pun lunar poze cu bazinul. Chiar m-ai facut curios sincer.

O DILEMA,ce nu tine de aspect,Devii enervant la cat te crezi tu de destept

15

Re: Salutare acvaristi :D

Luke Varanul A scris:

Dupa cate spui tu ar trebui sa o duca cel putin 25 de ani.

   Chestia asta am spus-o conform celor care au reusit treaba asta, dar ti-am zis, redu termenul la jumatate, si tot ar trebui sa traiasca macar 10 ani nu?
   Deci ne mai auzim peste 5 ani pentru primele pareri lol

16

Re: Salutare acvaristi :D

Luke Varanul A scris:

Da bine, tu spui corect, carasul este peste de apa rece iar scalarul nu. Uite ca ai mei carasi au rezistat si la 30 de grade. Cat despre durata de viata a unui caras de 25 de ani, nu te contrazic, dar poate in bazine imense sau in mediul lor natural de viata. Vreau sa vad si eu carasul ala care traieste 25 de ani intr-un bazin de casa, fie el si de 300 de litri. Nu de alta, dar sunt curios sa ii vad cum isi schimba culoarea o data la 4 ani. Sincer, parerea mea este ca intr-un bazin de apartament, e extrem de greu sa iti traiasca un caras si 4-5 ani, mai ales intr-un bazin de 60-70L. Saracu il iei de pui, creste si tot creste pana la un moment dat cand se opreste din crestere, pentru ca stim cu totii ca pestii cresc in marime in functie de spatiul din bazin. Eu unul am avut in bazin cam 25-26 grade, vara ce urca spre 30, desii ma chinui cu gheatza sa scad, tocmai in ideea de a imi proteja carasii.

   Parerea mea este sa fii mai putin reticent la sfaturile/observatiile colegilor si mai ales sa nu uiti ca te afli pe un forum de acvaristica, nu pe unul de decoratiuni interioare, unde un acvariu este un simplu obiect decorativ.
   Cu timpul vei afla ca exista doua mari categorii: posesori de acvarii si acvaristi. Deocamdata, fara sa vreau sa te jignesc, tu esti in prima categorie. Daca-ti doresti sa avansezi si sa treci in a doua, fii mai maleabil, analizeaza sfaturile si trage concluziile care se impun.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17 Editat de TweeTy (2011-09-28 18:55)

Re: Salutare acvaristi :D

Luke Varanul A scris:

Da bine, tu spui corect, carasul este peste de apa rece iar scalarul nu. Uite ca ai mei carasi au rezistat si la 30 de grade. Cat despre durata de viata a unui caras de 25 de ani, nu te contrazic, dar poate in bazine imense sau in mediul lor natural de viata. Vreau sa vad si eu carasul ala care traieste 25 de ani intr-un bazin de casa, fie el si de 300 de litri. Nu de alta, dar sunt curios sa ii vad cum isi schimba culoarea o data la 4 ani. Sincer, parerea mea este ca intr-un bazin de apartament, e extrem de greu sa iti traiasca un caras si 4-5 ani, mai ales intr-un bazin de 60-70L. Saracu il iei de pui, creste si tot creste pana la un moment dat cand se opreste din crestere, pentru ca stim cu totii ca pestii cresc in marime in functie de spatiul din bazin. Eu unul am avut in bazin cam 25-26 grade, vara ce urca spre 30, desii ma chinui cu gheatza sa scad, tocmai in ideea de a imi proteja carasii.

Deci in primul rand fii binevenit intre noi pe acest forum
Ca sa te contrazic putin eu am avut un caras calico parca era (primit de la cineva plecat in afara ) a trait 5 ani la mine....(ajunsese la 500g) a murit de lipsa de oxigen (pe vremea aia se taia curentu cand te asteptai mai putin )...iar persoana care mi l-a dat ii avea de 4-5 ani ...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Salutare acvaristi :D

Cred ca nu m-am facut inteles in cele scrise mai sus. Nu am fost reticient si nici fara bun simt, ci pur si simplu mi-am spus o parere personala. Si da, fac parte din cei care au in posesie acvarii pt frumusetea lor, deci ca si obiect de decoratiuni, dar si din hobby. Nu mi-am propus sa fiu un profesionist in acvaristica sau chestii de genul si chiar imi place sa invat chestii noi despre hobby-ul meu, de aceea am si facut cont pe acest forum. Sa ma fac inteles din nou, nu l-am contrazis pe Ancistrus, am spus ca sunt un fel de Toma Necredinciosul si vreau sa si vad faptic. Drept urmare am scris ca voi aloca un bazin de 45L pt doi pui de carasi aurii, sa testez ceea ce spune el si vad ca sustineti si voi tongue. Vreau sa vad si eu live, faptic ce sustineti voi tongue.
Tweety, multumesc pentru urarile de bun venit. Bine v-am gasit tongue, iar placerea de a discuta cu oamenii cunoscatori de acvaristica, ce fac parte din a doua categorie mentionata de Bradraqua, este o onoare pentru mine.
O noapte frumoasa tuturor! Cu respect, Luke tongue

O DILEMA,ce nu tine de aspect,Devii enervant la cat te crezi tu de destept

19 Editat de TweeTy (2011-09-29 00:19)

Re: Salutare acvaristi :D

Drept urmare am scris ca voi aloca un bazin de 45L pt doi pui de carasi aurii, sa testez ceea ce spune el si vad ca sustineti si voi tongue. Vreau sa vad si eu live, faptic ce sustineti voi  .




Man pentru un caras este nevoie de minim 50l apa ...eu am 7 oranda+1 calico +1blackmoor (7-8 cm fiecare )   in 200l si deja ma gandesc sa maresc bazinu  :acv

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Salutare acvaristi :D

Uite un exemplar pe care l-am avut eu, la 3 ani si un pic a ajuns. Cred ca traia mai mult, dar Electrica dupa o pana de curent mi-a provocat un Tzunami in acvariu sa zic asa si mi-a bubuit filtrul intern. Am reusit sa-l salvez pe el si inca 2-3 gurami. Apoi la scurt timp, a murit.

Inteleg, ok am sa incerc cu 1 pui de caras in 45l.  Dar carasii sunt pesti de apa rece, iar din cate stiu eu temperatura optima pentru ei este undeva la 21-22 de grade in apa, chiar si pentru depuneri. Intr-un apartament bucurestean, cum poti mentine o astfel de temperatura, mai ales in timpul unei veri caniculare ? Sincer sa fiu, dupa betta splendens, carasul auriu este al doilea peste care imi place la nebunie. As face un bazin de 200-300 de litri doar cu carasi aurii, insa repet, nu am gasit solutia sa pastrez apa la o temperatura de 21-22 grade celsius. Tu cum reusesti?

O DILEMA,ce nu tine de aspect,Devii enervant la cat te crezi tu de destept