Subiect: Fin rot

Salutare. De vreo saptamana, intr-unul dintre cavariile mele, ma confrunt cu o problema, si anume finrot. Am icercat cu Eritromicina, 1 tableta de 200 la 25 l apa, la interval de 2 zile. Ieri am pus a 3-a doza, dar n-am observat niciun fel de schimbari. Acvariul are 400 l, parametrii apei sunt ok, iar vietuitoare am in jur de 35 ciclide africane(3-10cm), dintre care un sfert sun afectati. As incerca cu Sera Baktopur, dar nu stiu daca DECICLEAZA  acvariul. A mai folosit cineva Sera Baktopur? Ce medicamentatie as putea sa mai folsesc pt acest acvariu?

2

Re: Fin rot

cel mai bun pt finrot este general tonic de la tetra. nu te sfatuiesc insa sa il folosesti decat in acvariu de carantina pt ca decicleaza.

3 Editat de brutusanf (2011-09-28 20:26)

Re: Fin rot

Si Backtopur-ul decicleaza acvariul . T-as recomanda singura care este buna si nu decicleaza acvariul este Easy-Life Multicura-in jur de 22 lei -100ml  . Este testat de mine pe un acvariul de 375 litrii cu 2 filtre canistra mari si unul cascada, nu as fi riscat iti dai seama . Dozeaza-l cam asa : Prima data pui doza dubla ( eu de exemplu pun 10 ml la 375 litrii , a doua zi la jumate 5ml, a treia zi la fel si atat. In prospect spune 1 ml la 50 litri de apa. Tratament 3 zile . Daca vezi ca nu ai nicio ameliorare mai repeti tratamnetul inca o data . Bafta multa !!!

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Fin rot

Multumesc frumos! Ma duc acum sa cumpar.

Re: Fin rot

Cu placere ! Sa le fie de leac !

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L