1

Subiect: Nano 12 l

Am inceput in urma cu 2 saptamani sa imi fac un nano.
Azi a venit si "vedeta". Micul Betta.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

2 Editat de pasi_une (2011-09-29 00:20)

Re: Nano 12 l

frumos dar mai poti imbunatatii ceva la el si anume piatra aia alba din mijloc sa o scoti
si daca poti si vrei sa se vada mai bine poti adauga un colant negru sa poti masca filtrul cascada sau ce ai in dreapta  smile

3

Re: Nano 12 l

pasi_une A scris:

frumos dar mai poti imbunatatii ceva la el si anume piatra aia alba din mijloc sa o scoti
si daca poti si vrei sa se vada mai bine poti adauga un colant negru sa poti masca filtrul cascada sau ce ai in dreapta  smile

Pai e cu "problema".
Piatra alba este pe post de "suport" ptr planta din fata.
Vis-a-vis de colant...............am incercat cateva variante si nu mi-a placut. Problema vine de la lampa. Este o chinezarie cu un bec de 7 W si nu imi place cum trimite lumina. Se formeaza niste umbre ciudate care nu imi plac. Probabil ca o sa trebuiasca sa investesc intr-o lampa mai eficienta si atunci , o sa mearga si cu un colant care sa mascheze filtrul.
Merci ptr apreciere si ptr sfaturi.  :noroc

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

4

Re: Nano 12 l

gasesti piatra de inlocuit ca sa sprijini planta (cioata nu cred ca "planta")
dar nu alba sau o alta culoare deschisa, incearca cu una mai "intunecata"

5 Editat de BGD46 (2011-09-29 00:54)

Re: Nano 12 l

pasi_une A scris:

gasesti piatra de inlocuit ca sa sprijini planta (cioata nu cred ca "planta")
dar nu alba sau o alta culoare deschisa, incearca cu una mai "intunecata"

Aaaaaaa...
Asta nu e o problema. O sa incerc si cu alta piatra mai inchisa la culoare.
Am zis corect "planta" ptr ca tulpina trece pe sub piatra ca sa stea in pozitia aia. Planta este Hydrocotyle leucocephala.
Merci !

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

6 Editat de pasi_une (2011-09-29 00:59)

Re: Nano 12 l

ce merci frate.... trebui sa ma bagi sub masa pentru ce team sfatuit sa faci  lol
app spui tu ca lampa nu e buna.. ai incercat sa ajustezi pozitia ei ?
totusi uitanduma la moss eu zic ca e perfecta pentru bazinul tau  :fok
merci pentru afisarea denumirii acelei plante pentru ca eu sunt incepator :apl

7

Re: Nano 12 l

pasi_une A scris:

ce merci frate.... trebui sa ma bagi sub masa pentru ce team sfatuit sa faci  lol
app spui tu ca lampa nu e buna.. ai incercat sa ajustezi pozitia ei ?
totusi uitanduma la moss eu zic ca e perfecta pentru bazinul tau  :fok
merci pentru afisarea denumirii acelei plante pentru ca eu sunt incepator :apl

Am tras de lampa in toate felurile. Mai aveam putin si o rupeam. Moss-ul nu a crescut acolo. Este o buturuga pe care aveam deja moss-ul si care a crescut in acvariul "mare". Si ii mai bag si niste feropol ca sa se simta bine.  :sok
Nu am vrut sa ........"te jignesc", afisand denumirea plantei. Era mai mult o explicatie ptr utilitatea pietrei din acvariu.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Nano 12 l

Misto "jucaria". Sunt de acord cu pasiune, oul ala nu da bine, dar citind intentiile tale, am vrut doar sa punctez si eu. In rest arata misto. Nici eu nu am autocolante pe acvariile mici ca imi place sa ma uit in ele din toate partile. In spatele cortinei se petrec lucrurile interesante  lol .
O alta parere ar fi daca tot tii un acvariu pentru un peste, cumpara unu superb, gen beta crown tail. Arata mirific.

9 Editat de BGD46 (2011-10-17 13:59)

Re: Nano 12 l

mirceajifcu A scris:

Misto "jucaria". Sunt de acord cu pasiune, oul ala nu da bine, dar citind intentiile tale, am vrut doar sa punctez si eu. In rest arata misto. Nici eu nu am autocolante pe acvariile mici ca imi place sa ma uit in ele din toate partile. In spatele cortinei se petrec lucrurile interesante  lol .
O alta parere ar fi daca tot tii un acvariu pentru un peste, cumpara unu superb, gen beta crown tail. Arata mirific.

Tocmai am mai cumparat inca un pestisor. Este un Betta crown tail si este superb.
Am muncit 2 ore ca sa fac o separare in acel acvariu. Mai exact, am cumparat un plexi glass negru pe care l-am taiat si l-am gaurit ca sa circule un pic apa dintr-o parte in alta (ptr filtrare si incalzirea apei). Acum am in jur de 5 lit ptr fiecare peste. O sa pun si o poza....dar nu acum, ptr ca am schimbat tot ce era acolo si inca nu sunt multumit de aspect.
Trebuie sa mai cumpar un filtru .....ptr ca apa nu circula suficient prin gaurile alea. Buturuga a plecat in acvariul mare si acum micul nano e cam......steril.

Era sa uit.... Pestii nu se vad dar cred ca se simt. Din cand in cand isi umfla muschii si se agita. Cred ca se vad un pic prin reflexia geamului de langa "diafragma" pusa de mine, sau se simt......prin ........."miros".

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

10

Re: Nano 12 l

nu fi zgacit... arata-ne poze cu separatorul si cu locatarii  :pls

Re: Nano 12 l

Deci e cel mai tare spectacol sa vezi doi beta separati care se umfla unul la altul  lol  lol . Pune si un filmuletz sa vedem ce le poate ... capul.

12

Re: Nano 12 l

mirceajifcu A scris:

Deci e cel mai tare spectacol sa vezi doi beta separati care se umfla unul la altul  lol  lol . Pune si un filmuletz sa vedem ce le poate ... capul.

Cu teoria stau bine.....dar.....practica ma omoara.
O sa incerc sa fac si un filmulet dar...........pana atunci.....am facut cateva poze.
Sper sa va placa.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

13

Re: Nano 12 l

Am scos si piatra aia care semana cu un ou......
Am cumparat si al doi-lea filtru ca sa nu se certe pestii.....
Am pus si un colant negru pe spate.....
Incalzitorul si termometrul strica un pic aspectul.
Eu sunt destul de multumit de cum a iesit.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

14 Editat de xr1140 (2011-10-18 21:56)

Re: Nano 12 l

cred ca puteai sa fii mai slobod la mana cu gaurile in despartitor

P.S.
acvariul ce dimeniuni are ? 30x20x20

15

Re: Nano 12 l

xr1140 A scris:

cred ca puteai sa fii mai slobod la mana cu gaurile in despartitor

P.S.
acvariul ce dimeniuni are ? 30x20x20

lol  lol
Si eu care imi faceam procese de constiinta ca sunt prea multe gauri si se vad aia mici prea des.  :apl  lol

Dimensiunile sunt cele mentionate de tine. L-am luat din Hornbach.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

16

Re: Nano 12 l

Cam mare Hidrocotile pentru acvariul tau,asemanator dar cu un efect deosebit ar putea avea Cardamine Lirata,seamana la frunza dar e mai fina ,mai mica,tulpina fina si ea nu se vede asa dur...

17

Re: Nano 12 l

narcis.b A scris:

Cam mare Hidrocotile pentru acvariul tau,asemanator dar cu un efect deosebit ar putea avea Cardamine Lirata,seamana la frunza dar e mai fina ,mai mica,tulpina fina si ea nu se vede asa dur...

Merci ptr informatie. Sunt mai novice in ale acvaristicii, si nu cunosc asa de bine plantele. Plantele astea le-am primit de la un coleg de pe forum.
Cardamine Lirata, am vazut ca este un fel de tufa. Eu vroiam ceva care nu necesita plantare si de un verde crud.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

18

Re: Nano 12 l

Mie imi place masculul de beta.Mult succes in continuare.Sa ai grija ce plante sa iei.

Dale chica!

19 Editat de BGD46 (2012-06-21 21:55)

Re: Nano 12 l

Pitbull A scris:

Mie imi place masculul de beta.Mult succes in continuare.Sa ai grija ce plante sa iei.

Eu iti multumesc...........dar nu mai am acvariul ala de anul trecut.  lol
Si erau 2 masculi de Betta.........

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."