1

Subiect: Si eu cu mititelu:P

Salut, si eu ma mandresc cu acvariu meu,din pacate am doar 4 scalari mici de 3-4cm
Faza e ca vreau ptr "mititelul" acvariu al meu de 126L sa imi iau cel putin 2 discusi, cred ca se merita investitia, voi ce ziceti?
Dupa cate stiu pot asocia discusi cu scalari, sau invers:P
Multam, astept critici:P

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

2

Re: Si eu cu mititelu:P

si pozele cu acvariu

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

3

Re: Si eu cu mititelu:P

inca o poza, cu scalarii in grafic:P

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

4

Re: Si eu cu mititelu:P

la prima poza aveam doar neonul "flour" parca se numeste, cel ptr plante, iar la al doilea ambele noane, cel ptr plante si unu alb...in combinatie face o lumina placuta ambientala in camera:P...
ma gandeam la ceva colorat...dar mi-e sa nu afectez pestii cu ceva.
Multzam ,

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Si eu cu mititelu:P

Nu iti lua discusi.
Discusii sunt foarte pretentiosi cand sunt pui.
Iar o bucata matura este 200-300 lei.
Tu fiind incepator risti sa ii pierzi.

Puii de discusi se simt mai bine in grupuri de 6 sau mai mari.
Mai asteapta si tu, citeste tot ceea ce poti despre discusi si numai atunci sa te gandesti daca merita.

Succes.

Nu mai lasa asa putina apa ina cvariu, umplel pana dupa dunga maro daca ai cum.
Este foarte inestetic.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

6

Re: Si eu cu mititelu:P

Poi eu l-as umple da faza e ca dunga maro incepe unde se termina acvariu:P...mai ramane sa ii fac o "bordura" daca pot sa zic asa, la capac unde sa nu se vada apa...momentan astept sa imi iau materialele niste plastic ceva estetic:P...
multzam ptr sfat.
Cat despre discusi, da am citit ceva despre ei in mare parte stiu, si am inteles ca atunci cand sunt mici e bine sa ai mai multi, nu 2-4 cum vreau eu, si investitia e deja peste masura, asa ca momentan stau pe scalari, sunt mai usor de intretinut si mai ieftini:P si sunt la fel de frumosi, cel putin mie imi plac,
Ca sfat, cam cati scalari as putea sa bag in acvariu? eu ma gandeam undeva la 10? ar fii k?

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Si eu cu mititelu:P

Acvariul tau are 126 L brut banuiesc.
Deci cam 100-110 L cu apa.
Daca ii ingrijesti bine si le schimbi apa des, cel putin o data pe sapt 30-50% ai putea sa tii 6.
Dar cand se vor face mari se vor alege perechi si se vor bate intre ei pe teritoriu.
Se poate ajunge chiar sa se omoare. Iti spun din proprie experienta.
Scalarii sunt buni pentru inceput, multe din obiceiurile lor le vei regasi pe viitor la discusi (daca iti vei lua).

Numai bine.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

8

Re: Si eu cu mititelu:P

da 112L are plin, da am auzit de faza cu teritoriu, ca se vor bate,dar acu is mici, cand vor creste osa tin pereche sa imi faca pui...pana atunci...mai e destul:P ...

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

9

Re: Si eu cu mititelu:P

Scuze de interventie!
Si eu am discusi (probabil de vreo 7-8 ani) si intr-adevar deocamdata nu se merita investitia! Intai trebuie sa "omori" pesti mai ieftini pana prinzi miscarea... si crede-ma ca ai sa omori destui. Insa practica este mama invataturii! Chiar daca sun a negativist nu pot decat sa-ti urez succes, sa nu te lasi de acvarii daca iti moare vr'unul si cand consideri ca ai descoperit "tainele" acvaristicii iti sugerez sa te bucuri si de frumusetea discusilor.
Succes!