1

Subiect: Lemnul in acvariu

Salut tuturor.
Vreau sa fac singur o "buturuga" pentru acvariu si ma intereseaza ce fel de lemn se recomanda si ce nu, asta daca exista astfel de recomandari.
Procesul "tehnologic" de "fabricare" il cunosc, ramane doar capitolul lemn.

2

Re: Lemnul in acvariu

salut , cauta radacina de vita de vie dar trebuie sai faci tratamentu , sau este in petshopu-ri lemn de mangrove gata tratat , acuma vezi tu....multa bafta

3

Re: Lemnul in acvariu

sau radacina de salcie

ignoranta doare cel mai tare:)

4

Re: Lemnul in acvariu

Deci cam ce banuiam eu ... vita de vie si salcie, altele mai usor degasit ...?

Re: Lemnul in acvariu

S-au radacina mea gata tratata, a stat in acvariu 9 luni . Daca te intereseaza buturuga uita-te la ea si ne vom intelege .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

6

Re: Lemnul in acvariu

brutusanf A scris:

S-au radacina mea gata tratata, a stat in acvariu 9 luni . Daca te intereseaza buturuga uita-te la ea si ne vom intelege .

Ms, dar doream sa o "pregatesc" eu cu manutele mele.

Re: Lemnul in acvariu

Atunci bafta multa ca vei avea de munca, nu gluma .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Lemnul in acvariu

Din cate stiu se mai folosesc si lemnul & radacina de prun wink

9

Re: Lemnul in acvariu

Eu,nu cred ca are importanta daca e lemn de salcie sau vita de vie,daca e radacina sau creanga.Important e sa fie tratata cum trebuie.

10

Re: Lemnul in acvariu

prunu e cam toxic ai grija...cum zice si alynn e buna si salcia dar fierbe-o cu sare de muraturi cu granulatie mare

11 Editat de Ancistrus (2011-10-03 00:07)

Re: Lemnul in acvariu

rechinu A scris:

prunu e cam toxic ai grija...cum zice si alynn e buna si salcia dar fierbe-o cu sare de muraturi cu granulatie mare

   Este prima data ca aud chestia asta, dar posibil ca l-ai folosit si stii tu ceva, deci te cred pe cuvant big_smile

PS: Daca era toxic nu erau si fructele toxice? :omfg

12

Re: Lemnul in acvariu

rechinu A scris:

prunu e cam toxic ai grija...cum zice si alynn e buna si salcia dar fierbe-o cu sare de muraturi cu granulatie mare

E doar o parere sau puteti sa spune-ti ceva concret in sensul acesta?

13 Editat de tabaks (2011-10-03 00:19)

Re: Lemnul in acvariu

Sfatul meu:
Daca ai de unde sa faci rost de radacina de corn (arbust,cu denumire populara) ii aplici tratamentul necesar,iar la capitolul scufundat nu trebuie sa-ti faci probleme.Cornul este un lemn cu o densitate mai mare care il face sa se scufunde,atat verde cat si uscat.Bafta.

Eu am radacina de corn in acvariu si nu am probleme cu ea.