Subiect: Imi mor pesti:((((

salut,in urma cu 3 saptamani am cumparat dintr-un pet shop o pereche de betta si de atunci gasesc cate un pestisor mort in fiecare saptamana.stiti cumva care este cauza.banuiesc sa fie perecea de betta bolnavi sau....


astept raspuns urgent:(

Lume multa, oameni putini....

2

Re: Imi mor pesti:((((

ce pesti mor?

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: Imi mor pesti:((((

guppy...stu ca nu e alegerea perfecta betta-guppy...dar nu cred ca ii omoara masculul de betta ..sau??

Lume multa, oameni putini....

4

Re: Imi mor pesti:((((

Teoretic, pentru a putea primi un raspuns concludent, ar fi bine sa oferi cat mai multe date ale problemei... de tipul:
- ce acvariu ai
- ce pesti/plante ai in el
- cum/cand schimbi apa
- cum iti mor pestii (sunt mancati, se lovesc cu capul de geam pana mor, au pete, etc)
- rezultatele unor teste de apa
- alte chestii pe care le consideri relevante
- eventual niste poze cu pestii... etc
Altfel, e ca si cum te-as intreba eu de ce crezi ca nu ma simt bine in jurul orei 15:30....

5 Editat de alynn (2011-10-02 19:31)

Re: Imi mor pesti:((((

eu am patit-o cu masculul de betta,mi-a omorat o femela mare de platty,daca il mai lasam poate mai facea victime,asa ca l-am si dat,eu zic sa-l urmaresti

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: Imi mor pesti:((((

salut. iti recomand sa faci urgent un test de nitrati (NO3). dar pana la test schimba 30-40% din apa

Pescar hoinar

7

Re: Imi mor pesti:((((

In functie de marimea acvariului , in caz ca nu ai teste, schimba apa zilnic 15-20% si urmareste masculul betta. '
  Cred ca el este de vina pentru ca in cazul in care ai avea intoxicatie cu amoniu (Nh4) ar fi trebuit sa ii gasesti si pe ei cu burta in sus pana acum.
  Verifica si cozile pestilor care mor sa vezi daca au urme de la eventuale muscaturi.

Re: Imi mor pesti:((((

ovidiu am urmarit masculul de betta si pare in ordine dar cozile pestilor nu mai erau deci se pare ca in acvariul meu s-a desfasurat o lupta.astazi am sa mut perechea de betta intr-un alt acvariu..


PS:ce trebuie la un acvariu pt reproducere betta,adica:
temperatura
plante
filtrat
etc...

Lume multa, oameni putini....

9

Re: Imi mor pesti:((((

Este foarte bine ca ai mutat perechea.
In legatura cu reproducerea , eu nu am avut experiente cu pestii betta dar sunt sigur ca daca incerci un search pe google te va ajuta foarte mult.

Re: Imi mor pesti:((((

valentinonik A scris:

ovidiu am urmarit masculul de betta si pare in ordine dar cozile pestilor nu mai erau deci se pare ca in acvariul meu s-a desfasurat o lupta.astazi am sa mut perechea de betta intr-un alt acvariu..


PS:ce trebuie la un acvariu pt reproducere betta,adica:
temperatura
plante
filtrat
etc...

Eu i-am pus pe amandoi intr-un recipient de plastic (fatatoare) lipit pe geamul acvariului. 25 de grade, ph 7, kh 5, gh 5. Trebuie sa fi pregatit pentru alevini cu hrana si alte cele.

11 Editat de brutusanf (2011-10-09 10:22)

Re: Imi mor pesti:((((

Din cate stiu eu o pereche de betta are nevoie de temperatura de 27, 28 grade cu o bucatica de spuma din polistiren pt a forma cuibul si plante cu multe ascunzatori pentru femela. Femela o mai poti tine intr-un pahar transparent pentru a-l stimula pe mascul sa produca spuma. Daca o lasi libera risti sa o bata rau si nici nu prea depune spuma. Cand face spuma masculul, o eliberezi si ii urmaresti din cand in cand pe amandoi . Va incepe un ritual specific pestilor Betta(vezi pe net).Dupa depunerea oualor in cuib femela trebuie scoasa de acolo ca altfel o va omora . Lasi masculul singur, va avea grija de  oua, dupa  aprozimatix 3 zile ar trebui sa vezi rezultatul. Bafta multa !
P.S. Atentie mare la apa. timp de 3 zile de la depunerea spumei nu o mai schimbi deoarece poti strica cuibul. De asta ei au nevoie de un acvariu de 40 l cu o coloana de apa de 15 cm .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

12

Re: Imi mor pesti:((((

15 cm  coloana de apa echiar mult,masculul va obosi sa tot ridice icrele cazute si sa le depuna in cuib...chiar 10 ar fi ok,poti sa pui o frunza mare de echinodorus sa pluteasca pe suprafata apei,isi vor face cuib acolo...asta daca ...scapa femela! intrucat o va cafti un pic...sau mai mult .Da un 27c e ok,o piatra de aerare,care sa faca bule rare,fara a face curenti.Dupa depunere ,la cca 3 zile scoti femela,caci masculul se va supara pe ea si alergand-o se vor desprinde icrele.Atentie la hrana,puii sunt foarte mici.Cand isi iau zborul,3 -4zile poti sa le dai cultura de infuzori,praf de galbenus fiert bine,hrana "0" pt alevini,apoi artemia.

13

Re: Imi mor pesti:((((

Guppy sunt niste pestisori, nu stiu cum sa spun, mai fraieri. Am si exemplu: Un scalar a prins un guppy si s-a inecat cu el si l-a scuipat, peste 5 minute vine iaras (guppy nu scalarul) si intra el singur in gura scalarului si apoi ii prinde coloana si o stramba si.... a murit  :fcry  si un alt guppy l-am gasit dimineata fara cap sad(( si amandoi erau masculi, femele le mai am de aprope o luna si mai traiesc, nu sunt atacate, si stiu sa se ascunda cand este nevoie.
Acum, iti mai mor pestii de cand ai scos betta?