1

Subiect: Scalarul nu poate sa depuna?

Este normal ca o scalarita sa aiba chestia aia ca un con vreo 3 saptamani si burta umflata fara sa depuna? A mai ajut asa dar doar vreo cateva zile si isi revenea dupa depunere si eu acum tot astept sa depuna dar cred ca nu poate. Voi ce ziceti?

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

Chestia de care spui este papila genitala a femelei, care apare cand este gata sa depuna cu maxim o zi in urma. Deci ce se vede in poza este o complicatie ceva... nu se vede bine, incearca sa mai faci o poza mai detaliata, din lateral eventual.

3

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

Dintr-o parte nu se vede deloc si din una se vede asa mai rosieatica si e stramba.
PS: stiam cum se numeste dar nu am zic ca nu eram asa sigur.  big_smile

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

Dupa forma burtii pare a avea icre, dar papila nu trebuie sa stea afara mai mult de 2 zile, si inca odata ce se vede in poze nu este papila genitala. Mai asteapta si alte pareri, nu ma pricep prea bine la papile genitale big_smile

5

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

Icrele alea sunt acolo de vreo 2-3 saptamani, asa avea si burta inainte. Am stat o zi, am mai stat inca una si asa au trecut 3 sapt fara sa depuna. Mai de mult papila genitala era scoasa doar putin si peste 2 zile apareau si icrele. Nu stiu ca sa fac, nu vreau s-o pierd! Este prima mea pereche de scalari care au depus si primi mei pesti care au trait aprope un an  :fcry  :fcry  :fcry

6

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

Nu este p-aici nimeni care sa stie ce are sau vre-un tratament ca o are scoasa de 3 saptamani nu de 2 zile! :fcry  :fcry  :fcry

7 Editat de pasi_une (2011-10-06 02:17)

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

hmm ciudat, pare sa aiba ceva in burta care recidiveaza in exterior :omfg
poate viermi intestinali sau dece nu o "tumoare" in dezvoltare sad
nu recomand nimic pentru ca nu sunt sigur ce problema are
poate fi si constipata ? pentru cunoscatori  smile

8 Editat de laur98 (2011-10-06 02:22)

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

S-a umflat burta si mai tare acum si curata frunza si uneori devine foarte agresiva cu masculul, asa face de fiecare data inainte sa depuna dar nu prea poate.  :fcry Si daca avea viermi intestinali sau tumoare nu trebuia sa se comporta mai ciudat, asa sa-si pierada echilibrul sau sa nu manance?
Aaa si papila genitala e stramba rau si arata nasol, este inclinata spre stanga ei si e foarte diferita de celelate dati cand a depus.

9

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

Nu stiu daca va ajuta cu ceva dar acum paila genitala s-a inegrit sad(

10

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

Stiti, parca acum arata mai bine, sunt sanse sa isi mai revina la normal? Si burta e f umflat, are la icre acolo..... :fcry

11

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

Chiar nu stie nimeni ce e si cum sa ma poata ajuta?

12

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

Buna
trebuie sa incerci vre-o schimbare in parametrii apei
schimburi de apa mai mari, mai dese
tratarea apei cu turba
scaderea temperaturii pt cateva zile, urmata de ridicarea acestuia la 27-28grC
De multe ori nedepunerea, intarirea icrelor, poate fi asociata cu o apa mai tare.
asteapta si alte pareri

13

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

Multumesc mult! Voi incerca sa fac ce mi-ai zi! ^:)^  ^:)^  ^:)^

14

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

Acum a disparut complet paila genitala, dar icrele inca le mai are in burata:( credeti ca va reaparea iaras papila si va reusi sa depuna? smile

15

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

imi A scris:

Buna
trebuie sa incerci vre-o schimbare in parametrii apei
schimburi de apa mai mari, mai dese
tratarea apei cu turba
scaderea temperaturii pt cateva zile, urmata de ridicarea acestuia la 27-28grC
De multe ori nedepunerea, intarirea icrelor, poate fi asociata cu o apa mai tare.
asteapta si alte pareri

Sti si vreo smecherie sa depuna? I-a disparut complet papila genitala si iese putin apoi sipare peste noapte. Ce o fi?

16

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

De 2-3 luni nu a depus nimic, burta umflata. Azi au aparut pe geamuri punte mari transparente cu un fel de codita neagra inauntra, punctele aflanduse prin tot acvariul (geamuri, filtru). Nu sunt melci (am si melci, dar am mai scapat din ei, melcii sunt ca 2 cercuri suprapuse unu peste celalalt, unu mai mare transparent si unu mai mic alb care este cochilia, dar punctele astea sunt rotunde ca niste icre). Ziceti voi ca sunt icre! :pls  :pls  :pls
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Y1Yu5RwH6qQ[/youtube]
PS: daca nu sa procesat clipul mai asteptati 5 minute smile

17

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

Dupa parerea mea par a fi icre  big_smile

18

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

Eu as spune ca sunt icre de Corydoras :-

19

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

Daca sunt icrele scalarior atunci acestia ar trebui sa stea mai. tot timpul lunga ele ,cel putin unul din ei,si sa le ventileze,apoi toti ceilalti pesti ar avea "sector interzis" in acea parte a acvariului. Apoi la diverse forme de stress ,chiar si miscare mare pe langa pereche,acestia,mai ales femela, se va apuca sa manance intr-o forma nervoasa icrele.Cert este ca daca au ales un colt pentru depunere si data viitoare vor folosi acelasi loc.Dupa dimensiune e greu de zis ,au cam aceleasi dimensiuni cu icrele Corridorasilor.Dar daca iti doresti o depunere la acesti pesti,ar trebui sa te apuci de citit mai mult despre acest lucru,iar marea problema apare dupa ce eclozeaza icrele,alevinii fiind ceva mai greu de tinut in viata,lucru datorat apei,a hranei si a manevrarii.Dar nu imposibil,chiar daca nu iti reuseste de la inceput,nu`s probleme,inveti pentru data urmatoare.La primele 2-3 depuneri numarul icrelor va fi mai mic si experienta pestilor va fi in dezvoltare.Apoi  ponta va fi mai mare si perechea va sti sa se poarte mai cu rabdare cu ele,ventilatie,paza,etc

20 Editat de laur98 (2011-12-03 04:10)

Re: Scalarul nu poate sa depuna?

Multumesc de informatii! Ideea este ca asta este a 5-ea depunere. De 3 ori pe filtru, apoi pe o frunza si acu pe filtru si frunza. Cred ca incearca sa elimine icrele care le tinea in burta de 2 luni de la problema cu papila genitala sad Sa le elimine icrele vechi ma intereseaza. Ca mai am de invat pana la puiuti. Am mai citit pe net. Oricum mersi de informatii!  smile
ps: la prima depunere au fost foarte agresivi, cory aveau zona lor (fundul acvariului, maxim 5-10 cm de la substrat in sus). Daca ieseau din ea (adica se duceau mai sus) erau atatcati. Ciudat este ca de femela, nu de mascul cum ar fi logic. La depunearea pe frunza, femela a indreptat-o din greu, varful la rupt ca era in sus si o deranja pe ea  lol lol  lol  mi se par simpatici astia 2 mici, mai ales cand se pupa lol