1 Editat de brutusanf (2011-10-06 20:37)

Subiect: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

Azi am gasit in acvariu pe langa planarii care nu mai scap de ei si niste alte vietati mici cam de 1 mm albe si ceva care seamana cu un gandacel maroniu. As dori sa-mi spuneti daca stiti ce anume este si cum scap de ei ?
Mai jos aveti o poza, sper sa se vada bine :

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

2

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

nu stiu ce sunt dar pot spune cum poti scapa de ei, spala acvariul si pui alta apa
vad ca e steril deci nu ai mult de munca
iar pe viitor pentru a scapa de infuzori (planarii) schimba mai multa si mai des apa si nu lasa mizerie in acvariu in fiecare seara sau la schimbul de apa  :fok
cred ca poti folosi si o cantitate mica de sare grunjoasa sau de mare  smile

3 Editat de Kribensis (2011-10-06 22:39)

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

pasi_une A scris:

nu stiu ce sunt dar pot spune cum poti scapa de ei, spala acvariul si pui alta apa
vad ca e steril deci nu ai mult de munca
iar pe viitor pentru a scapa de infuzori (planarii) schimba mai multa si mai des apa si nu lasa mizerie in acvariu in fiecare seara sau la schimbul de apa  :fok
cred ca poti folosi si o cantitate mica de sare grunjoasa sau de mare  smile

Sa stii ca infuzorii nu sunt acelasi lucru cu planariile. Chestiile din acvariu nu par a fii bici una nici alta, dupa picioare si antene par a fii insecte dar mai mult de atat nu pot spune din poza, nu cred ca este cazul sa iti faci griji pt ca eu, personal nu cred ca sunt paraziti. Cum spunea si pasiune schimba apa si asigurate ca nu aduci apa cu diferite goange in acvariu. Daca ai posibilitatea astept cateva poze mai clare poate reusesc sa iti spun exact de sunt..... In mod ciudat mie imi par a fi insecte din familia Aphidina (adica purici de plante  :smoke  :smoke )....asigura-te ca nu sunt asa cv. Oricum poate poti sa faci poze mai clare.
P.S: Poza e cu susul in jos?

Gott mit uns!

4 Editat de brutusanf (2011-10-06 22:39)

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

Schimb apa o data la doua zile cam 50-85 litrii, acvariul avand 375 litrii. Ma lupt cam demult cu viermii astia. Am pus sare grunjoasa, am folosit si Eritromicina dar foarte greu o rezolv . Nu las mizerie in acvariu, nu stiu ce sa mai fac . Folosesc si albastru de metil .Nu este steril acvariul, am nisip fin  .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

brutusanf A scris:

Schimb apa o data la doua zile cam 50-85 litrii, acvariul avand 375 litrii. Ma lupt cam demult cu viermii astia. Am pus sare grunjoasa, am folosit si Eritromicina dar foarte greu o rezolv . Nu las mizerie in acvariu, nu stiu ce sa mai fac . Folosesc si albastru de metil .Nu este steril acvariul, am nisip fin  .

Lamureste-ma te rog, aceste gaze stau IN apa sau deasupra? pentru ca felul in care stau bulele in poza ma face sa cred fie ca ele sunt deasupra fie ca poza e invers.... Nu sunt in nici un caz viermi, sunt aproape sigur ca sunt insecte... o luyam din aproape in aproape si ii rezolvam noi,...

Gott mit uns!

6 Editat de brutusanf (2011-10-06 22:50)

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

In poza, insectele sunt deasupra apei , in jos este apa . Stiu ca sunt insecte dar nu stiu care anume. Am probleme si cu unii pesti, le apar niste puncte albe pe corp in mucus, am tratat 2 din ei cu furanol 2 si au scapat dar mai este unul care are asa ceva dar nu asa rau. Poze mai clare nu cred ca pot, insectele sunt foarte mici, cam de 1 mm maxim .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

ai plante plutitoare sau plante care ajung sa aiba contact cu aerul?

Gott mit uns!

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

Nu am nicio planta in acvariu deoarece Uaru mei mananca acele plante. In masa lor zilnica au salata, deci ...

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

incearca sa raresti putin cu salata insectele "topaie"? daca sar atunci cand le deranjezi inseamna ca sunt o specie de afide care se hranesc cu plantele in descompunere (alta decat cele care se hranesc cu seva plantelor de ghiveci) si poti scapa de ei lasandu-i o perioada fata hrana si omorandui mecanic apoi te asiguri ca nu ai plante uitate prin colturi

Gott mit uns!

10 Editat de brutusanf (2011-10-06 23:00)

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

Cred ca de la salata s-au facut, ramane salata pe margine in descompunere.Am sa le dau putina salata sau o iau dupa ce au mancat, nu o sa o mai las acolo peste noapte .Nu topaie, merg normal .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

11 Editat de pasi_une (2011-10-06 23:26)

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

Kribensis A scris:
pasi_une A scris:

nu stiu ce sunt dar pot spune cum poti scapa de ei, spala acvariul si pui alta apa
vad ca e steril deci nu ai mult de munca
iar pe viitor pentru a scapa de infuzori (planarii) schimba mai multa si mai des apa si nu lasa mizerie in acvariu in fiecare seara sau la schimbul de apa  :fok
cred ca poti folosi si o cantitate mica de sare grunjoasa sau de mare  smile

Sa stii ca infuzorii nu sunt acelasi lucru cu planariile. Chestiile din acvariu nu par a fii bici una nici alta, dupa picioare si antene par a fii insecte dar mai mult de atat nu pot spune din poza, nu cred ca este cazul sa iti faci griji pt ca eu, personal nu cred ca sunt paraziti. Cum spunea si pasiune schimba apa si asigurate ca nu aduci apa cu diferite goange in acvariu. Daca ai posibilitatea astept cateva poze mai clare poate reusesc sa iti spun exact de sunt..... In mod ciudat mie imi par a fi insecte din familia Aphidina (adica purici de plante  :smoke  :smoke )....asigura-te ca nu sunt asa cv. Oricum poate poti sa faci poze mai clare.
P.S: Poza e cu susul in jos?

chiar crezi ca nu stiu ce sunt planarile  sau infuzorii?
eu am spus infuzori ca idee incat sa poata cauta pe alte meleaguri un tratament anume  smile

12 Editat de pasi_une (2011-10-06 23:31)

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

brutusanf A scris:

Cred ca de la salata s-au facut, ramane salata pe margine in descompunere.Am sa le dau putina salata sau o iau dupa ce au mancat, nu o sa o mai las acolo peste noapte .Nu topaie, merg normal .

Inca o data si citeste atent...

Nu-mi dau seama ce fel de viermisori ar putea fi sau ce sunt gargaritele alea. Este posibil ca unele feluri de mancare sa contina oua de astfel de viermisori sau sa-i fi luat mai demult, dintr-un alt acvariu, cand ai achizitionat un peste.

Ca sa scapi de ei, poti incerca un mix de solutii:
1. Dezinfecteaza acvariul si plantele introducand in bazin o solutie de hipermanganat de potasiu (o gasesti la farmacii sub forma de pulbere). Pune intr-un pahar de unica folosinta un varf de cutit, adauga apa si amesteca pana obtii o solutie inchisa la culoare. Picura in acvariu pana cand apa incepe sa capete o tenta roz. Ai grija sa nu pui prea multa si schimba apoi, din doua in doua zile, cate 20% din apa din acvariu, pana se limpezeste complet.
2. Incearca sa dai mai putina mancare pestilor astfel incat sa nu mai ramana mancare neconsumata in acvariu. Cumpara 2-3 sanitari coridoras, 1-2 ancistrusi.

Succes!

In speranta ca ti-am putut fi de folos,  :sok

13

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

Sa inteleg ca albastru de metil nu este bun? Am sa iau hipermanganat de potasiu. Nu am plante in acvariu, apa chiar o schimb din doua in doua zile. Tocmai am donat ancistrusii . Ma pot ajuta acesti pestii sanitari ? Corydorasii pot manca viermii de pe nisip?
Eu mai am un singur peste de noapte si anume Agamixis . Dar nu stiu ce face el acolo ca nu manaca cu lunile . Eu mai am in acvariu si Hypselecara Temporalis, crezi ca nu or sa fie mancatii cory de acestia ?

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

14 Editat de pasi_une (2011-10-06 23:45)

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

atunci incearca sa dai toate detalile despre acvariu inclusiv tot ce ai la el/in el si ce faci tu pentru intretinerea lui astfel in cat sa nu mai primesti sfaturi "aiurea"
odata ce tu ai "crocodili" in acvariu  big_smile

eu nu voi mai posta nimic  :-

15 Editat de brutusanf (2011-10-06 23:59)

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

Am un acvariu de 375 litrii cu ciclide americane, 4 Uaru si 2 Hypselecara Temporalis si un Agamixis. Filtrare : filtru extern Eheim 2228 canistra, filtru extern sun-sun  canistra, filtru extern aqua clear ac 70, si un filtru intern fluval 4 plus .
Lumini 2 neoane de 120 cm fiecare de 36 w dar functioneaza doar unul, este suficienta lumina .Incalzitor de 200w, temperatura apei 29 grade .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

16

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

brutusanf A scris:

In poza, insectele sunt deasupra apei , in jos este apa . Stiu ca sunt insecte dar nu stiu care anume. Am probleme si cu unii pesti, le apar niste puncte albe pe corp in mucus, am tratat 2 din ei cu furanol 2 si au scapat dar mai este unul care are asa ceva dar nu asa rau. Poze mai clare nu cred ca pot, insectele sunt foarte mici, cam de 1 mm maxim .

Nu va mai complicati cu tratamente, insectele nu sunt in apa, sunt deasupra! Se fac de la salata pe care el o sa pestilor si o lasa peste noapte! Daca nu o sa mai lase salata in acvariu nu o sa mai apara alea. Apa nu are nici o treaba!

Gott mit uns!

17 Editat de Kribensis (2011-10-07 00:04)

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

pasi_une A scris:

atunci incearca sa dai toate detalile despre acvariu inclusiv tot ce ai la el/in el si ce faci tu pentru intretinerea lui astfel in cat sa nu mai primesti sfaturi "aiurea"
odata ce tu ai "crocodili" in acvariu  big_smile

eu nu voi mai posta nimic  :-

Dc consideri ca sfatul meu e aiurea? Vad ca te aprinzi usor.... calmeazate

Gott mit uns!

18

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

Poze cu acvariul meu !

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

19

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

Si eu sunt de aceeasi parere, sa le faci o pauza de salata :fok. Poti sa-i hranesti intre timp cu granule vegetale gen Tetra Phyll Granules, sau Sera Granugreen. Poti sa le pui si felii de castravete, taiate subtiri si prinse cu o greutate (magnetul de curatat geamul) sa stea scufundate pe nisip.
   Ca sfat pentru resturile neconsumate ar fi sa-ti cumperi un Gibbiceps sau un Pleco, si Agamyxis-ul te ajuta dar nu la resturile vegetale.

20

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

Kribensis A scris:
pasi_une A scris:

atunci incearca sa dai toate detalile despre acvariu inclusiv tot ce ai la el/in el si ce faci tu pentru intretinerea lui astfel in cat sa nu mai primesti sfaturi "aiurea"
odata ce tu ai "crocodili" in acvariu  big_smile

eu nu voi mai posta nimic  :-

Dc consideri ca sfatul meu e aiurea? Vad ca te aprinzi usor.... calmeazate

big_smile  nu mam referit la sfaturile date de catre tine si nu mam aprins deloc  smile
am spus asta pentru ca eu iam dat un sfat... tu la fel dar el tine ascuns faptul ca are "crocodili" in el