21

Re: Problema Betta

daca bettanul face cuib de bule este ok nu are rost sai mai adaugi nustiu ce fel de medicamente problema este de acum in colo fai schimburi de apa cam la 3 zile si va fi ok

22

Re: Problema Betta

Chiar vroiam sa va intreb.
Citeam ca apa ar trebui schimbata zilnic. In conditiile in care sta singur in 6 l o schimb zilnic sau la 2-3 zile?

Cand imi dau seama ca s-a facut bine si pot incheia tratamentul? Momentan e mult mai vioi, mai face cuib si a inceput sa manance.

Dupa ce il pun in acvariu mare, va fi o problema ca in apa nu este adaugata sare? Momentan adaug 1 lingurita de sare/l apa, tot la sfatul lui milenium.

23 Editat de milenium (2011-10-11 00:43)

Re: Problema Betta

la 6L de apa fa schimb de apa la 3 zile poti sal mai tii o zi la apa cu sare iar  daca face bule este ok pestele  :apl



si as ruga admini sa faca un topic despre betta cu este cel despre regele discus

24

Re: Problema Betta

Daca mananca este bine, lasa cuibul deocamdata si pune-l pe picioare. Tine-i temperatura de 27-28 si vei fi multumit. Bai de lunga durata cu o lingura de sare la 10 litrii de apa. Daca ai si niste albastru de metil pune-i pana se face apa albastru deschis. Poti sa-i pui in acvariul mare si acolo le pui pe toate astea. Nu mai umbla la el ca il stresezi  foarte mult . Dupa o saptamana trebuie sa fie mai bine . Temperatura este un bun factor de refacere, sarea de asemeni .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

25

Re: Problema Betta

Salut Brutus,
Eu il mai tin cateva zile aici pana se reface. Albastrul de metil nu ii dauneaza? Are efect antibacterian? Poate inlocui eritromicina care i-o bagam eu?
Apa i-o tin la 27-28 de grade ca i-am bagat incalzitoru in "acvariu". Eu ma intrebam daca va fi ok dupa ce il pun in acvariu mare daca nu ii mai bag sare in apa pt ca am si alti pesti (respectiv neoni).

26

Re: Problema Betta

25 de grade este ok si am impresia ca voi nu intelegeti un lucru:un mascul de betta daca face cuib din bule este perfect sanatos,in rest va urez bafta

27

Re: Problema Betta

Am inteles. Multumesc pentru sfaturi si ajutor smile. Ma bucur ca si-a revenit.

28

Re: Problema Betta

Si eu am avut ceva de genul cu un betan exact la felsi pana la urma a murit ma bucur ca lai facut bine :fbr si am mai avut si altul super activ inebunea femelele de beta si pana la urma a murit brusc fara sens :fcry

Fi bun cu cei din jur si viata iti va fi ca o floare mereu deschisa

29

Re: Problema Betta

Bettanul e inapoi in acvariul mare unde s-a acomodat, mananca si inoata peste tot. Aparent nu mai are probleme. Sper sa se inteleaga cu colocatarii.

30

Re: Problema Betta

Urmareste atent ce se intampla cu neonii, mai ales daca ai exemplare mai mici.