1 Editat de Edisonjohn86 (2011-10-11 12:35)

Subiect: Neon Osram

Am cumparat astazi un neon Osram T8 18w, nu scrie pe el ce tip e (gen: 865)
scrie doar 1215 lumeni. Se poate afla intr-un fel ce tip de osram este? sau ce temperatura de culoare are K :omfg
Vanzatorul era de pe alta planteta, am zis totusi sa iau unul sa il incerc (a costat 6 lei)

Satul de Romania !!!

Re: Neon Osram

vezi aici. mai bine iti comanzi un neon Fluora

http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/cat/26381/neoane-speciale/start-10/10/

Pescar hoinar

3 Editat de Edisonjohn86 (2011-10-11 14:00)

Re: Neon Osram

LupuMoralist A scris:

vezi aici. mai bine iti comanzi un neon Fluora

http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/cat/26381/neoane-speciale/start-10/10/

Ideea era sa aflu ce tip de neon este, cunosc siteul asta , desi nu mai vad preturile afisate  :-
PS. ce imi recomanzi mie este destinat pentru sectorul alimentar

Satul de Romania !!!

4 Editat de Ancistrus (2011-10-11 14:45)

Re: Neon Osram

Edisonjohn86 A scris:

cunosc siteul asta , desi nu mai vad preturile afisate

   Cu un simplu telefon la acea firma poti afla tot ce doresti despre stoc/pret/transport etc

Edisonjohn86 A scris:

ce imi recomanzi mie este destinat pentru sectorul alimentar

   Pentru sectorul alimentar este neonul Natura, colegul @LupuMoralist ti-a recomandat Fluora, adica pentru plante/acvarii wink

LupuMoralist A scris:

mai bine iti comanzi un neon Fluora

Re: Neon Osram

am citit din greseala specificatiile la natura. Totusi cum pot afla ce tip de neon este acela cumparat de mine, asta era intrebarea.

Satul de Romania !!!

Re: Neon Osram

de la cel de la care l-ai cumparat. daca e un magazin, it poate raspunde. daca l-ai luat din piata, asta e...

Pescar hoinar

Re: Neon Osram

LupuMoralist A scris:

de la cel de la care l-ai cumparat. daca e un magazin, it poate raspunde. daca l-ai luat din piata, asta e...

Aoleu, am si precizat ca vanzatorul era de pe alta planeta, daca nu stii raspunsul nu inteleg de ce continui.

Satul de Romania !!!

8 Editat de Paul Hencz (2011-10-11 20:56)

Re: Neon Osram

Comform ``Lampfullcatalog-GE``, neonul tau este 841 si are o medie de viata cu durata de 20000h, 1215 lumeni (initiali) si 1152 (reali), temperatura de culoare 4100K si 86 CRI (indice de redare a culorii).
Face parte din gama neoanelor cu lumina rece

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Neon Osram

paul, se poate un link catre acest catalog? multumesc

Pescar hoinar

Re: Neon Osram

eu il am in format pdf, nu stiu vreun link ptr. el

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Neon Osram

cati mb are? poate il trimiti administratorului sa il posteze

Pescar hoinar

Re: Neon Osram

8,52MB. Sa imi zica cum sa-l trimit

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Neon Osram

In acelasi catalog, mai exista ptr. T8 18W, la 1215 lumeni, un model 835 cu 3500k, restul parametrilori fiind identici

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

14 Editat de Edisonjohn86 (2011-10-11 21:22)

Re: Neon Osram

Paul Hencz A scris:

In acelasi catalog, mai exista ptr. T8 18W, la 1215 lumeni, un model 835 cu 3500k, restul parametrilori fiind identici

Multumesc pentru raspunsul primit, am observat ca pestii au capatat o culoare super adaugand acest neon.
In acvariu am 2 neoane, osramul si un philips cu lumina mai alba decat osramul.
Sa pun 2 osramuri dintrastea?

Satul de Romania !!!

Re: Neon Osram

Pentru pesti probabil ca sunt foarte ok, nu stiu cum sunt pentru plante. Cere parerea celor mai experimentati in domeniu.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Neon Osram

Paul Hencz A scris:

Pentru pesti probabil ca sunt foarte ok, nu stiu cum sunt pentru plante. Cere parerea celor mai experimentati in domeniu.

Ok, ms de ajutor

Satul de Romania !!!

17

Re: Neon Osram

In general tuburile de neon care nu au inscrise specificatiile tehnice complete, sint tuburi pentru iluminatul ambiental, public si alte scopuri decit acvaristica sau horticultura. Se fabrica si tuburi destinate altor aplicatii tehnice/industriale dar acestea au toate specificatiile inscrise pe ele.
   Pentru acvaristica exista o gama deosebit de larga de tuburi, toate cu datele tehnice inscriptionate, eu cred ca ar trebui sa ne limitam la ele, fara a face experiente, ale caror urmari sint imprevizibile. Ginditi-va ca sint foarte multi acvaristi care nu se descurca cu tuburile consacrate acestui hobby, cum sa faca fata altor tuburi, necunoscute si neinscriptionate corespunzator?
   Documentul PDF poate fi trimis cu ajutorul www.transfer.ro, atit administratiei, cit si intre useri.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Neon Osram

Sa ars neonul, si am cumparat astazi de la pet-shop (un singur neon avea) un neon Juwel T8 18w Warm-Light 2900k si 1150 lumeni. E ok ca tub?

Satul de Romania !!!

19

Re: Neon Osram

Edisonjohn86 A scris:

Sa ars neonul, si am cumparat astazi de la pet-shop (un singur neon avea) un neon Juwel T8 18w Warm-Light 2900k si 1150 lumeni. E ok ca tub?

Tubul este foarte OK dar depinde si ce asteptari ai de la el, in ce scop il folosesti.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Neon Osram

Ma intereseaza in special pentru cresterea plantelor. ma gandesc sa ii pun si al treilea suport de neon T8 si acumulez in total 3x18w, dar am gasit o chestie cu led, am sa deschid un nou topic

Satul de Romania !!!