1

Subiect: Problema Black Tetra

Da, stiu ca suna cam ciudat dar dupa problema cu betta acum vad ca am un Black  Tetra muribund.
Tocmai l-am observat, si-a pierdut complet culoarea si abia e miscat de curentii din acvariu fara sa se poata impotrivi prea tare.
Totodata, are o pozitie anormala a corpului in apa - sta pe diagonala in loc de pe orizontala.
Ceilalti pesti sunt ok.
Apa am schimbat-o acu 2 zile cu apa declorinata iar testele de NO2 si NO3 imi arata valori minime. (alte teste nu am inca)

Pun si cateva poze. Daca puteti sa imi dati niste sfaturi sa il tratez (daca se poate) sau sa previn in cazul celorlalti pesti, ar fi minunat.

Re: Problema Black Tetra

Salut, nu stiu ce problema ai avut cu Betta, dar in cazul asta trebuie detalii: acvariu, hrana, schimburi de apa, temperatuta etc. In borcanul ala moare sigur daca-l mai tii.
PS: Pestele este un black neon tetra sau neon negru

3

Re: Problema Black Tetra

Pestele a decedat dupa 3 minute de stat in borcan. Banuiesc ca deceda si in acvariu. R.I.P.

Anyway,
Acvariu 112 l brut plantat
Hrana: TetraMin - o data pe zi cam cat consuma in 6-7 minute
Temperatura: 26-27 grade, depinde daca sunt aprinse neoanele sau nu
Schimburi de apa saptamanale, cate 20 l.
Populatia acvariului: neoni, neoni rosii, neoni negrii - totalizand 22 (acum 21), si 2 SAE. (+1 betta dar el era in carantina in momentul incidentului)

Cauza probabila a mortii - pe a doua poza, cea din borcan, se observa o pata rosie in regiunea abdominala - restul neonilor nu au asa ceva. Ce parere aveti?

4

Re: Problema Black Tetra

Ce intelegi prin valori minime de NO2 si NO3?

5

Re: Problema Black Tetra

< 1 NO2
cca. 5 NO3.

Re: Problema Black Tetra

Vladone A scris:

< 1 NO2
cca. 5 NO3.

   Acvariul nu este ciclat, posibil intoxicatie cu amoniac, sau nitriti. Schimburi mai mari si mai dese de apa.

7

Re: Problema Black Tetra

Inteleg ca testul pe care-l ai nu masoara sub 1 la NO2?
5 la NO3 e foarte bine.

Pata aia seamana a leziune externa, dar nu ai nici un peste care i-ar fi putut provoca asa ceva.
Ce filtru ai? Ma gandesc ca e posibil ca pestele, deja slabit din cine stie ce cauze, sa fi fost [partial aspirat de filtru.

8 Editat de Vladone (2011-10-11 23:56)

Re: Problema Black Tetra

Scuze de dezinformare.
Vorbeam prostii. Nivelul NO2 este intre 0.01 si 0.02.
Imi era frica sa nu fie neon tetra disease dar nu prea arata.
Filtrul este unul chinezesc si nu avea cum sa intre in intake. Pestele nu era lezat pe dinafara, doar pe dinauntru, ca si cum ar fi luat un pumn la coaste.

nivelul NO2-ului a crescut usor probabil pt ca am curatat filtrul sambata (in apa din acvariu), iar azi a fost o pana de curent de cateva ore in care nu a mers deloc.

9

Re: Problema Black Tetra

In mod normal, daca cureti buretele filtrului in apa din acvariu si nu exagerezi cu clatirile ( in nici un caz nu trebuie curatat pana ramane apa curata cand il storci) n-ar trebui sa ai cresteri de nitriti.  Cred ca vroiai sa spui intre 0.1 si 0.2, nu 0.01 si 0.02 (nu prea vad ce teste ar fi asa de precise, pentru ca nu e nevoie la utilizarea in acvaristica)

10

Re: Problema Black Tetra

Am teste de la JBL.
Cea mai mica valoare pe cartonul de evaluare este 0.01 iar urmatoarea este 0.025.
Apa din acvariu e undeva intre cele 2.

11

Re: Problema Black Tetra

E clar ca nitritii sunt in regula (aproape de zero) iar nistratii au o valoare pentru care te-ar invidia multi acvaristi. Cum nu ai alti pesti bolnavi, si nici nu observi comportamente tipice spike-urilor de amoniu/amoniac, rezulta ca nici nu poate fi vorba de acvariu deciclat.

Eu raman la parerea ca problema cu acest neon are cauze mecanice, ca sa zic asa. Fie l-a accidentat filtrul, fie apucase betta sa-l paradeasca inainte sa-l scoti din acvariu, si tu n-ai observat. Am tinut si eu betta in acvariu cu neoni la un moment dat, pana am observat ca, asa pe furis, fara a face scandal  lol , betta le facea de petrecanie unul cate unul. Cum avea un exemplar mai mic o usoara indispozitie si se separa de card, cum se apropia betta tiptil si harsti, ii rupea sira spinarii cu o muscatura.

12

Re: Problema Black Tetra

Cred ca am elucidat misterul. Probabil l-am lovit cu aspiratorul de substrat cand schimbam apa si aspiram substratul.