Subiect: Acvariul meu - 54L

Salut, sunt Marius din Suceava si va prezint noul acvariu inceput prin august:

Capacitate: 54l
Iluminare: cea standard 1x15W T8 Sun (cam mica ce-i drept) 10 ore zilnic, 1 led verde - 4 ore
Incalzitor 50W de orice eventualitate
Decor: mopan african
Plante: vallisneria gigantea, anubias (barteri cred), echinodorus rose, cryptocoryne wendtii, cladophora
Filtrare: mini Biobox 2 (am modificat putin ordinea si felul materialelor - burete grosier, burete fin, cutiuta in care am pus zeolit, cutiuta cu bile de argila, burete fin)
Pesti: xipho - 3, cory - 2, carasi aurii - 3 (nu pot renunta la ei chiar de as vrea  smile , parca sunt prea frumosi acum desi fac mizerie cat 50 de pesti!), puntius conconius - 2, sae - 2, pui de xipho - 3-4
Nevertebrate: 1 melc mare neritina cred, 5-6 melci maronii mici
Era sa uit de fertilizare: bile JBL puse la radacini, Sera florena - cand imi aduc aminte cateva picaturi

Am avut inainte un acvariu de 20l cu vivipari timp de 2-3 ani, asta dupa ce am facut o pauza de vreo 15 ani de la ultimul acvariu, tinut cu greu in timpul liceului - nu erau atat de multe chestii ca acum - stiti voi - incalzitor confectionat la atelier si pompa de aer ca filtru.

Urc si cateva imagini, sa va dati cu parerea, orice sfaturi sunt binevenite.
Ape limpezi la toata lumea!

2 Editat de LupuMoralist (2011-10-13 01:39)

Re: Acvariul meu - 54L

salut si bine ai venit. frumos proiectul tau, dar carasii nu cred ca se simt confortabil acolo. fiecare caras are nevoie de minim 50l de apa. cum stai cu nivelul nitritilor si nitratilor?

Pescar hoinar

Re: Acvariul meu - 54L

doua contraste... nu au iesit prea bine pozele

Re: Acvariul meu - 54L

LupuMoralist A scris:

salut si bine ai venit. frumos proiectul tau, dar carasii nu cred ca se simt confortabil acolo. fiecare caras are nevoie de minim 50l de apa. cum stai cu nivelul nitritilor si nitratilor?

Bine v-am gasit!
Carasul mare l-am "importat" din acvariul de 20l, promit ca daca mai creste il pun in tigaie  :-  Am glumit..
Legat de nitriti si nitrati, n-am apucat sa fac teste, incerc sa le tin cat de mici se poate cu schimburi de apa - 20% pe saptamana si filtre curatate mai des. Mai pun ocazional Easy Balance de la Tetra.

5

Re: Acvariul meu - 54L

Pentru ca suntem pe un forum de acvaristica, nu putem trece cu vederea erorile pe care le-ai facut. Acvariul este frumusel, cu potential dar trebuie sa te gindesti serios la numarul pestilor si la asocierea speciilor. Asa cum ti-a spus si colegul, carasii, in mod normal, ar trebui sa stea singuri in bazinul tau, asta cu indulgenta. De fapt, intr-un acvariu atit de mic, carasii nu au ce cauta, decit in stadiu de pui, pina pe la 5-6 cm.
   Repet ce am spus si altora: deocamdata esti doar posesor de acvariu, daca doresti sa devii acvarist, pune in practica sfaturile primite!
   Justificarile de genul "nu pot sa renunt la ei", nu fac casa buna cu specificul acestui forum. Asteptam sa ne spui ce decizii iei si in consecinta vei trezi interes pentru aceasta comunitate sau... nu. Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!