Subiect: Ajutor!!!

Am un acvariu de 400l populat cu 40 de ciclide africane( maturi si juvenili).Ca si filtrare am 2 filtre interne Hydor de 900l/h,externe 1 Eheim 2226 plin cu siporax si 1 JHW de 2000l/h jumatae siporax si jumatate zeolit.Parametrii apei sunt ok, iar apa schimb 30-40% saptamanal.De aproximtiv 2-3 saptamani ma lupt cu o boala, care cred eu ca e Finrot. Pestii au coditele si inotatoarele mancate( lipsesc parti din ele),altii franjurate, iar in zona gurii ceva alb, dar pofta de mancare au, activi sunt. Am incercat si cu eritromicina (o pastila la 25 l, la 3 zile am repetat tratamentul) si cu easylife multicultura(ziua 1 -10 ml, ziua 2 -5 ml, ziua 3 -5 ml la volumul de 400l, dupa care am repetat tratamentul) si nici o schimbare. Am prins pestii afectati, i-am bagat intrun acvariu spital si i-am tratat cu sera baktopur dupa cum scrie in prospect.Dupa 3 zile am repetat tratamentul si nimic imbucurator. Intre timp, in acvariul comun, alti pesti cu inotatoarele topite. Oare o fi altceva? S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Astept sfaturile dumneavoastra.

Re: Ajutor!!!

Poate fi un fungus conform descrierii tale, dar cel mai bine ar fi sa pui niste poze ca sa se poata vedea despre ce este vorba.

3

Re: Ajutor!!!

Daca nu au pete albe si pe corp, e putin probabil sa fie o ciuperca.

In caz ca se confirma diagnosticul de finrot recomand JBL Ektol fluid, dar pune totusi niste poze clare pentru verificare.

4 Editat de alinutzaf (2011-10-13 22:44)

Re: Ajutor!!!

Acvariu carantina:
http://img805.imageshack.us/img805/5161/img0136h.jpg

http://img850.imageshack.us/img850/240/img0126v.jpg


Acvariu comun:
http://img828.imageshack.us/img828/3936/img0049ch.jpg


http://img3.imageshack.us/img3/3715/img0027lp.jpg


Imi cer scuze pt calitatea pozelor,dar aparatul meu foto este unul mai vechi. Sper sa se vada.

Re: Ajutor!!!

Este posibil sa fie COLUMNARIS?

6 Editat de Ancistrus (2011-10-14 12:43)

Re: Ajutor!!!

Conform descrierii tale initiale (alb la gura) cat si primei poze din postarea 4, cea cu pestele rosu, si mie mi s-a parut Columnaris (Flexibacter columnaris), singura mea greseala este ca tineam minte (scantei vechi... nu am mai vazut nimic despre Columnaris de vreo 15 ani) ca ar fi un fungus... care de fapt este o bacterie . In caz ca este columnaris, trebuie aplicat tratament rapid, fiind foarte contagios si letal.
   Ca masuri profilactice: sare grunjoasa o lingura la 10 litri in cazul tau (ciclide africane) si schimburi mai mari/dese de apa.
   Tratament: Cloramfenicol 5 - 10mg la un litru de apa in baie permanenta (7-8 zile).

PS: Asteapta totusi o parere specializata, de la cineva care a avut aceleasi probleme.

7

Re: Ajutor!!!

Alinutza, incearca sa faci o poza mai clara cu pestele rosu (prima). Asta e inutilizabila pentru punerea unui diagnostic.

Daca zivi ca te lupti cu ea de 2-3 saptamani si au un singur exemplar mai afectat (cel din prima poza, probabil)  mi se pare foarte greu de crezut ca e columnaris.
Dupa a doua poza eu inclin sa cred ca e totusi finrot. Daca a trecut suficient timp de la precedentul tratament (4-5 zile, ca sa nu-i omori cu medicamentele) da-i o sansa lui JBL Ektol fluid. Costa doar 25 de lei si eu zic c-o sa-mi multumesti pe urma smile.

8

Re: Ajutor!!!

Acriflavin (Tripaflavin):
   5 ml solutie/litru
   2-4 zile
   In acvariu spital. Se foloseste ca solutie rezultata din 1g/litru de apa. Poate provoca sterilitatea sexuala a pestilor. Stop filtrare carbune activ. Inainte de tratament se spala toate elementele/mediile de filtrare. La terminarea tratamentului, schimb apa 50-60% si filtrare prin carbune activ 72 ore.
   Dozarea se foloseste in tratamentul stadiului avansat impotriva: Columnaris, Costia, Trichodina si Chilodonella.

   Anti-Bacteria (hrana):
   Cantitatea consumata rapid
   5-10 zile
   De doua ori pe zi. Stop alta hrana!
   Contine Sulfatiazol de Sodiu si Nitrofurazon. Este indicat in tratamentul impotriva: enterite bacteriene, septicemie, afectiuni renale, epuizare, infectii externe, ulceratii, Columnaris, "Fin rot".

   Cloramfenicol + Acriflavin (Tripaflavin):
   4 ml solutie Acriflavin (Tripaflavin) + 40 mg Cloramfenicol/litru
   12 ore
   In acvariu spital
   Este indicat in tratamentul impotriva Columnaris

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Ajutor!!!

Multumesc mult bradraqua! Maine o sa ma duc sa cumpar ce mi-ai spus si sa pun in aplicare. Luni o sa sacrific un peste pt o analiza de laborator.

10

Re: Ajutor!!!

Buna !

Se observa cumva si un exces de mucus pe pesti?
Niste zone unde mucusul pare ingrosat?

Daca da, pot fi ectoparaziti.

Infectia bacteriana poate fi infectie secundara, in urma ranilor provocate de paraziti.
Ca sa afli 100% ce au pestisorii, ar trebui ca intr-o cutie mica sa pui o bucatica de cativa milimetri din codita sau inotatoarea unui peste afectat.

Nu cred ca este necesar sa-l sacrifici!

De asemenea cu putina tehnica intr-o alta cutiuta, tot cu putina apa din acvariu poti sa duci niste mucus sau, si mai bine, o farama mica de tesut branhial, sau cu ajutorul unei spatule din lemn (gen bat de la inghetata, lingurita de plastic etc) poti prin zgiriere sa colectezi chiar din zona gurii niste tesut afectat. Practic poti duce mostre din orice extern. Operatiunea trebuie efectuata totusi cu grija, pentru a nu rani pestisorul sau a-i crea rani suplimentare.

Fecalele pot fi examinate de asemenea.
Sunt cazuri in care semnele care le vedem, pot fi de origine interna, sau in majoritatea cazurilor datorate de paraziti invizibili cu ochiul liber.

Daca tot platesti o examinare ... macar nu-l sacrifica inca...

Asteapta sa vezi ce rezultate primesti. Poate ca iti vor putea spune cu ce anume lupti, si noi vom incerca sa te ajutam sa gasesti medicamentul tinta.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11 Editat de alinutzaf (2011-10-19 21:18)

Re: Ajutor!!!

Analiza de laborator nu am facut. Cei de la DSV Buzau mi-au spus ca nu se poate la ei, ci doar la Bucuresti.
Acriflavin (Tripaflavin), Cloramfenicol  nu am gasit,asa ca am luat Ektol.Am pus 100 ml la aproape 400 l dupa cum scrie pe prospect. Am scos filtrele externe  si le-am pus la un butoi pe timpul tratamentului.Filtrarea acvariului fiind asigurata de 2 filtre +interne Hydor de 900 l/h si aerare la maxim.
Sper sa fie ok.

12

Re: Ajutor!!!

Cum sunt pestii?
Raspund la tratament?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

13 Editat de alinutzaf (2011-10-25 17:32)

Re: Ajutor!!!

Nicio schimbare. Azi e a 5-a zi de tratament cu ektol. Ma gandeam sa combin ektol-ul cu furanol. Stie cineva modul de administrare/dozare ektol+furanol?

14

Re: Ajutor!!!

Daca le pui mai multe antibiotice in acelasi timp le termini ficatul. In general este recomandat sa astepti macar 5 zile de la temrinarea unui tratament pana la inceperea altuia.

Nici o schimbare inseamna ca boala n-a mai progresat dar nici n-a regresat vreun pic?

Repet, daca nu pui niste poze mai clare, un diagnostic este practic imposibil, ne dam cu presupusul pe bajbaite.

15

Re: Ajutor!!!

Pentru cazul in care suspectezi o infectie mixta medicamentele se pot amesteca.
Aici :
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/5503/mamica-de-caras-bolnav/page/5/   

am procedat la fel.

S-a facut o combinatie de medicamente si s-a folosit doza normala a fiecaruia.

Sper sa-ti fie de folos...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

16

Re: Ajutor!!!

Si delfinul a inceput sa prezinte cateva semne. Au inceput sa i se franjureze inotatoarele.
http://img513.imageshack.us/img513/3782/dsc00722uw.jpg


http://img21.imageshack.us/img21/7015/dsc00723ou.jpg

17

Re: Ajutor!!!

Ai crescut recent numarul de pesti din acvariu? (semnificativ ma refer, nu chestii gen adaugat 1-2 pesti mici unde erau deja 40).

Nu sunt familiarizat cu moori-ul si nu stiu daca aripioarele atat de lipite de corp denota stres si/sau o stare generala in delcin, ca la alti pesti. Cred ca opinia unui crescator de africane cu exerienta ar fi foarte utila in acest punct. 

Deocamdata insa spune daca ai mai observat albeata in zona gurii la vreun peste. E important. De asemenea zi cand ai verificat ultima oara PH-ul si duritatea apei si ce valori ai avut?

18

Re: Ajutor!!!

Buna.

Eu personal cred ca :

-albeata din jurul gurii lor se datoreaza batailor intre ei
-aripioarele care se franjureaza poate fi de la calitatea apei, verifica PH-ul si duritatea; ai totusi 40 de pesti.

...plecand de la aceste 2 cauze, daca mai adaugam si o infectie bacteriana, am ajuns in situatia sus data; eu personal decat sa chinui pestii cu tratament aiurea, as verifica parametrii apei si as face schimburi mai dese de apa, dupa care as aplica tratamentul corespunzator ''bolii'' acestor pesti.
din mica mea experienta cu africanii iti pot spune ca sunt unii dintre cei mai rezistenti pesti pe care i-am avut, eu zic ca schimburi-le mai dese de apa va rezolva situatia  :smoke

Multi vad, putini cunosc !