1 Editat de LascuCristian (2011-10-13 19:40)

Subiect: Salut

Ma numesc Cristi si sunt din Deva, sunt un novice in acvaristica si m-ar ajuta enorm sfaturile si indrumarile voastre.
Acum sa imi prezint acavriul:
acvariul-Hailea model A50 de 60 litri(dimensiuni 470x330x435)
filtru aer-Hailea model RP400(pt 100-200L)
pompa de aer-Boyu model SA900
incalzitor-Resun model RH9000 de 25 w
si neon de 24watt in 2 culori alb-albastru

Locatari  sunt:
1carasel
4 sanitari

Ca solutii de acvariu folosesc de la tetra urmatoarele:
goldfish aqua safe
tetra vital
general tonic
si albastru de metil

Ca si mancare le dau:
vitakraft-fulgi
tetra goldfish gold japan
tubifex
tatrapet-viermi uscati
Iar temperatura apei este in jur de 23-24 grade

Am sa va pun si un filmlet , cu toate ca este facut cu un telefon mobil sper sa intelegeti ceva de acolo. promit ca pe viitor o sa revin cu un filmulet mai de calitate.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kumTNu7DJ0U&feature=player_embedded#![/youtube]

acum sa incep si eu cu intrebarile, in primul rand ma intereseaza sa stiu mai multe despre caraselul meu: ce fel de caras este?E femela s-au mascul? in opinia mea cred ca e femela  dar astept raspuns de la cineva care stie , nu banuieste ca mine lol

Avand un acvariu micut ma tot gandesc daca sa ii cumpar o pereche. oare vor fii prea multi?

De unde pot sa imi cumpar si eu un substrat pentru plante fiindca la pet shopurile din deva nu am gasit asa ceva?


Ce plante imi recomandati sa pun ca sa nu ajunga hrana la micuta mea  :pp

Va multumesc si astept cu nerabdare sugesti si pareri. :smoke

2 Editat de Ancistrus (2011-10-13 19:56)

Re: Salut

Salut tizule, caraselul tau ca forma si culoare pare un Ryukin Calico, iar pentru a-i stii sexul, ar trebui sa fie un pic mai mare, si sa-i filmezi / fotografiezi capul mai de aproape, in zona operculelor wink
   De ce ai pus albastru de metil in apa? Ii da o nota artificiala albastruie... dar poate este doar parerea mea (chestie de gust). Substratul (pietrisul) este total nepotrivit si posibil calcaros conform culorii, mai bine pune nisip normal, pentru constructii, spalat foarte bine.
   Materialul filtrant banuiesc ca-l speli in apa de acvariu nu? Adica stii tot ce trebuie despre ciclare?
   Plante easy: Hydrocotyle leucocephala, Cabomba aquatica, Ceratophyllum demersum, Egeria densa, Najas guadalupensis s.a.
PS: Backgroundul este prea complicat, incearca sa pui ceva de culoare uni.

Re: Salut

da am citit si m-am documentat cat de cat, albastru de metil am pus putin pentru siguranta mea. O data pe saptamana scot 15-20% din apa si inlocuiesc cu apa statuta 24-48 ore.
Intrebare:
In apa ce o adaug in acvariu trebuie sa pun din nou solutiile enumerate mai sus la fiecare inlocuire?( in afara de albastru de metil binenteles)

4 Editat de Ionutdr (2011-10-14 03:07)

Re: Salut

Salut,

Bine ai venit pe acest forum!

Ar fi foarte bine daca careselul tau ar mai avea macar un companier din specia lui smile,dar stii si tu ,vei avea nevoie de un acvariu ceva mai mare:(. Cel mai sigur de faptul ca e femela sau mascul iti poti da seama atunci cand vei avea macar doi carasi si cand vor  depune icre. Ai mei carasi,desi sunt in crestere ( 10 cm si au aprox 6 luni) au depus icre si asa mi-am dat seama. Nu te lua dupa faptul ca are burta mare!
Pentru siguranta ta, decat albastrul de metil, ar fi bine sa ai la indemana cateva pastile de Backtopur,sunt pet-shopuri care vand la bucata cu 2 lei/buc. Carasi sunt foarte bolnaviciosi, si majoritatea problemelor sunt cu paraziti interni si externi.
Solutiile pe care le ai tu, da, se folosesc la fiecare schimb de apa, mai putin general tonic care e pentru tratarea infestari bacteriene.
Hrana, eu iti recomand produse Sera sau JBL bogate in spirulina. JBL are un produs bun Goldpearls Premium cu acele perle care cad direct pe fundul acvariului si astfel carasi nu inghit aer cand mananca si nu-si fac probleme de viitor cu vezica inotatoare. Dezavantajul acestui produs este ca pesti iti vor scoate plantele abia plantate din substrat,si altele. Eu,in ciuda acestora,merg pe mancare de suprafata si anume Sera Goldy Color Spirulina,un produs foarte bun. Cu tubifexul ai grija, poate fi purtatorul unor paraziti, sa fie mai bine congelat. Mazarea decortificata si fiarta e f buna atunci cand au probleme cu vezica inotatoare,adica fac tumbe prin acvariu:).
Plante  recomandate sunt cele cu frunzele tari gen: valisneria,anubias,echinodorul,bacopa ,etc. Daca pui Cabomba Aquatica, dupa cum spune Ancistrus, si pleci de acasa un weekend, ai sa gasesti doar tulpinile:),experienta proprie.
Substratul  e bun sa fie un produs JBL AquaBasis peste care un pietris cu granulatie mica 2-3 mm pentru ca carasi scurma dupa mancare si niste pietris mare va fi incomod. In schimb este foarte important sa le faci schimburi de apa dese (15-20%),chiar si de doua ori pe saptamana atunci cand sunt la maturitate, sa inlaturi resturile organice.

Ar mai fi multe, personal ai sa le inveti pe toate,dar daca mai ai dubii nu ezita sa intrebi aici.

Bafta multa!

5 Editat de Ancistrus (2011-10-14 04:06)

Re: Salut

Am uitat ca vorbesc de carasei, m-am incurcat (din cauza ca a mers si forumul foarte greu) si ti-am recomandat plante easy in loc de rezistente la carasi, scuze. Oricum colegul @Ionutdr m-a corectat, dar a zbarcit-o cu Vallisneria, care este una dintre plantele preferate la gust ale carasilor lol (se baga chiar in iazuri ca sa aibe ce manca peste iarna wink)
   Nu mai baga nici o chimicala in apa, ajunge apa lasata la declorinat 24h, in recipiente deschise la gura. Ca hrana (daca iti permiti) iti recomand Saki-Hikari Fancy Goldfish Color Enhancing Diet, si Saki-Hikari Fancy Goldfish Basic Diet :fok

LE: Daca ai nevoie de un hranitor "automat" bun, ti-l recomand pe asta din filmulet:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xPxDw7ajfGE[/youtube]
lol

6

Re: Salut

Buna Cristi bine ai venit
Ancistrus, acest filmulet cu ratusca este super!!!! smile

Re: Salut

Multumesc pentru sfaturi. apropo tare filumletul lol  .
Saptamana ce vine o sa bat pet shopurile sa vad de ceva substrat si plante si binentels ca o sa revin si cu un filmulet mai de calitate :apl

8 Editat de costyy_78 (2011-10-14 11:41)

Re: Salut

LascuCristian A scris:

da am citit si m-am documentat cat de cat, albastru de metil am pus putin pentru siguranta mea. O data pe saptamana scot 15-20% din apa si inlocuiesc cu apa statuta 24-48 ore.
Intrebare:
In apa ce o adaug in acvariu trebuie sa pun din nou solutiile enumerate mai sus la fiecare inlocuire?( in afara de albastru de metil binenteles)

sal si bine ai venit !
albastru de metil sa spunem ca este oarecum ok , o data pe luna chiar si la fiecare schimb de apa( dar nu foarte mult ) , dar nu inteleg de ce trebuie sa folosesti si celelalte solutii ? eu personal nu cred ca este necesar
-si schimbul de apa  ar trebui sa fie mai mare  ( 30-40 % )

este parerea mea  smile multa bafta !

Re: Salut

Cristian Lascu? este cumva o coincidenta sau esti speolog?

Gott mit uns!

Re: Salut

Coincidenta big_smile

11

Re: Salut

ok, scuze big_smile

Gott mit uns!

12 Editat de LascuCristian (2011-10-16 17:35)

Re: Salut

Am gasit sa imi cumpar Dupla Ground 3 L ca inlocuire la pietrisul meu . Ce imi recomandati?
Am 2 variante ori imi cumpar Dupla Ground 3 L ori ma duc la rau sa caut ceva pitreis acolo.  :acv

13

Re: Salut

Ambele variante sunt bune, mai ieftina fiind cea cu pietrisul de rau evident big_smile. Dupla ground stiu ca este un substrat cu granulele de forma rotunda, deci foarte indicat in cazul unor pesti care cauta intruna mancare prin substrat, cum este si cazul caraseilor... singura problema fiind poate culoarea substratului, care maroniu fiind, poate sa nu arate foarte bine combinat cu rosul carasilor wink

Re: Salut

Deci pot sa pun acest Dupla Ground  fara sa mai adaug un substrat sau alt fel de piteris peste? Adica sa il pun pur si simplu fara a adauga nimic in plus?
^:)^  :smoke

15

Re: Salut

LascuCristian A scris:

Deci pot sa pun acest Dupla Ground  fara sa mai adaug un substrat sau alt fel de piteris peste? Adica sa il pun pur si simplu fara a adauga nimic in plus?
^:)^  :smoke

Pina la urma ce pesti te-ai hotarit sa cresti? Substratul trebuie ales in consecinta, pentru carasi, Dupla Ground nu este recomandabil!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16 Editat de Ancistrus (2011-10-17 13:40)

Re: Salut

bradraqua A scris:

Substratul trebuie ales in consecinta, pentru carasi, Dupla Ground nu este recomandabil!

   Astept cu nerabdare motivul pentru care nu este recomandat Dupla Ground in acvariul cu carasi (chiar nu il cunosc), eu cel putin l-am spus pe cel pentru care (cred eu) este bun, respectiv faptul ca are o granulatie rotunda si nu se ranesc carasii la gura, care fiind in cautare continua dupa mancare, il rascolesc mai mereu.

17

Re: Salut

Ancistrus A scris:
bradraqua A scris:

Substratul trebuie ales in consecinta, pentru carasi, Dupla Ground nu este recomandabil!

   Astept cu nerabdare motivul pentru care nu este recomandat Dupla Ground in acvariul cu carasi (chiar nu il cunosc), eu cel putin l-am spus pe cel pentru care (cred eu) este bun, respectiv faptul ca are o granulatie rotunda si nu se ranesc carasii la gura, care fiind in cautare continua dupa mancare, il rascolesc mai mereu.

   Din cite stiu, acest substrat este foarte usor, cei care il folosesc se pling de aspectul asta, mai ales in ceea ce priveste sadirea si mentinerea plantelor in el. Ma gindesc ca fiind usor, nu se impaca cu obiceiul carasilor de a scurma si imprastia substratul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: Salut

In cazul asta sunt probleme cu Dupla Ground combinat si cu Ancistrusii sau Corydorasii, sau ciclidele (americane mai mult)... este un substrat mai usor, ca si JBL Manado, dar in timp elimina tot aerul din pori, se "inunda" si se mai ingreuneaza. Carasii nici nu au inotul foarte puternic, si nici nu rascolesc in profunzime ca sa-l deranjeze prea tare, deci eu cred ca este bun in acvariile cu carasi (strict parerea mea) big_smile.
   Eu sincer nu l-as baga din cauza culorii, carasii care sunt colorati cu nuante de rosu, nu se vad foarte frumos amestecati cu maroniul-roscat al lui Dupla Ground.

19

Re: Salut

Ancistrus A scris:

In cazul asta sunt probleme cu Dupla Ground combinat si cu Ancistrusii sau Corydorasii, sau ciclidele (americane mai mult)... este un substrat mai usor, ca si JBL Manado, dar in timp elimina tot aerul din pori, se "inunda" si se mai ingreuneaza. Carasii nici nu au inotul foarte puternic, si nici nu rascolesc in profunzime ca sa-l deranjeze prea tare, deci eu cred ca este bun in acvariile cu carasi (strict parerea mea) big_smile.
   Eu sincer nu l-as baga din cauza culorii, carasii care sunt colorati cu nuante de rosu, nu se vad foarte frumos amestecati cu maroniul-roscat al lui Dupla Ground.

Se pare ca adevarul este pe undeva, pe la mijloc. Asa ca... titularul subiectului va alege in cunostinta de cauza, sper! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: Salut

bradraqua A scris:

Se pare ca adevarul este pe undeva, pe la mijloc. Asa ca... titularul subiectului va alege in cunostinta de cauza, sper! smile

   Greseala mea este ca am uitat sa-l informez pe colegul @LascuCristian faptul ca Dupla Ground este un substrat mai "usor" ^:)^