1

Subiect: Combaterea algelor

Salutare,
Acvariul este de 60 litri echipat standard cumparat de la Hornbach.
In ultimul timp a inceput sa apara acele "ace" negre pe plante (dar nu pe toate) mai ales pe echinodorus care numai are aceleasi frunze de un verde intens.
Folosesc de aproximativ o saptamana Ferropol 24.
Am atasat si cateva fotografii pentru o imagine cat mai elocventa.

2 Editat de Ancistrus (2011-10-15 14:34)

Re: Combaterea algelor

Trebuie intelesi anumiti pasi in caz ca-ti doresti plante frumoase si sanatoase, adica daca ai bagat fertilizant trebuie si CO2, ca plantele sa aibe ce "manca", si in acelasi timp si o lumina de calitate pentru fotosinteza... toate astea trebuie foarte bine echilibrate altfel apar alge in urma fertilizantului neconsumat, sau a luminii -  insuficienta sau prea puternica. O intretinere mai buna a plantelor poate fi ajutata si prin incalzirea substratului cu incalzitoare speciale, pentru aerisirea radacinilor, o filtrare si igienizare corespunzatoare, si temperatura apei optima speciilor respective.

PS: In cazul tau eu as fi folosit doar bile JBL 7 Balls bagate in substrat in zona unde sunt echinodorusii, si neoane 865 Osram... dar este doar parerea mea, adica asa as fi facut eu la mine wink

3

Re: Combaterea algelor

Ancistrus A scris:

Trebuie intelesi anumiti pasi in caz ca-ti doresti plante frumoase si sanatoase, adica daca ai bagat fertilizant trebuie si CO2, ca plantele sa aibe ce "manca", si in acelasi timp si o lumina de calitate pentru fotosinteza... toate astea trebuie foarte bine echilibrate altfel apar alge in urma fertilizantului neconsumat, sau a luminii -  insuficienta sau prea puternica. O intretinere mai buna a plantelor poate fi ajutata si prin incalzirea substratului cu incalzitoare speciale, pentru aerisirea radacinilor, o filtrare si igienizare corespunzatoare, si temperatura apei optima speciilor respective.

PS: In cazul tau eu as fi folosit doar bile JBL 7 Balls bagate in substrat in zona unde sunt echinodorusii, si neoane 865 Osram... dar este doar parerea mea, adica asa as fi facut eu la mine wink

Fertilizantul respectiv Ferropol 24 am inceput sa-l folosesc dupa aparitia algelor, odata cu JBL 7 Balls.
La Ludwigia Repens (planta cu frunzele mai rosii) acele alge care se vad si in foto sunt prezente doar in partea inferioara unde lumina nu cred ca mai patrunde la fel ca in partea superioara, astfel banuiesc ca si lumina este insuficienta astfel constituind unul din factorii care a contribuit la aparitia lor.
Cum spuneai si tu ... este parerea mea, avand in vedere ca sunt un novice in acest domeniu, dar dispus sa invat si sa imi asum greselile.

4

Re: Combaterea algelor

Ancistrus A scris:

Trebuie intelesi anumiti pasi in caz ca-ti doresti plante frumoase si sanatoase, adica daca ai bagat fertilizant trebuie si CO2, ca plantele sa aibe ce "manca", si in acelasi timp si o lumina de calitate pentru fotosinteza... toate astea trebuie foarte bine echilibrate altfel apar alge in urma fertilizantului neconsumat, sau a luminii -  insuficienta sau prea puternica. O intretinere mai buna a plantelor poate fi ajutata si prin incalzirea substratului cu incalzitoare speciale, pentru aerisirea radacinilor, o filtrare si igienizare corespunzatoare, si temperatura apei optima speciilor respective.

PS: In cazul tau eu as fi folosit doar bile JBL 7 Balls bagate in substrat in zona unde sunt echinodorusii, si neoane 865 Osram... dar este doar parerea mea, adica asa as fi facut eu la mine wink

Am in proiect trecerea la un acvariu de aprox. 180-200 litri si nu as vrea sa achizitionez diverse accesorii care sa fie dedicate doar pentru acest acvariu pe care in am acum (60 litri).
In legatura cu CO2 si modul lui de administrare as dori sa aflu mai multe.

5 Editat de Ancistrus (2011-10-15 17:05)

Re: Combaterea algelor

Si pe Echinodorus ai GSA (green spot algae) cel putin asa pare in poza, care apare de la prea putin CO2 + lumina prea multa sau pe perioada prea mare (12-14 ore pe zi) wink

6

Re: Combaterea algelor

Ancistrus A scris:

Si pe Echinodorus ai GSA (green spot algae) cel putin asa pare in poza, care apare de la prea putin CO2 + lumina prea multa sau pe perioada prea mare (12-14 ore pe zi) wink

Lumina intr-adevar are cam 12-13 ore pe zi asta din cauza faptului ca in acest interval lipsesc de acasa.
Care ar fi durata optima de functionare a luminii zilnice?

Re: Combaterea algelor

Daca este ciclat acvariul poate sta si 10-11 ore cu lumina aprinsa, dar in perioada de ciclare (primele aprox. 40 zile din viata acvariului) ar trebui sa tii lumina maxim 8 ore zilnic, si eventual sa pui plante de suprafata ca sa mai filtreze lumina, dupa care se poate creste treptat si cu atentie perioada de iluminare. Repet, nu numai lumina duce la aparitia algelor, iar lumina pentru plante/acvarii inseamna mai mult decat un corp luminos, trebuie tinut cont si de temperatura culorii, spectrul luminos si nu in ultimul rand puterea luminii.

8

Re: Combaterea algelor

In legatura cu CO2 ce tipuri sunt, modele, indicatii, contraindicatii etc.