1

Subiect: GSA contagioasa ?

Sa incepem cu inceputul. Am cumparat cateva tufe maricele de staurogyne si le -am pus langa cele pe care le aveam deja .
  Ideea este ca pe unele frunze am vazut niste Gsa si le-am lasat asa pentru ca in acvariu nu au fost probleme legate de alge , iar acum am vazut cateva puncte verzi pe alte staurogyne.  Acum vine intrebarea :
   Este posibil ca GSA-ul sa se raspandeasca si pe celelalte plante chiar daca in acvariu sunt conditii echilibrate ?

Re: GSA contagioasa ?

ce intelegi prin conditii echilibrate?

Pescar hoinar

3

Re: GSA contagioasa ?

Conditiile optime in care algele nu se pot dezvolta , insemnand ca algele care le am sunt de la plantele cumparate si nu s-au format la mine. Numai bine!

4

Re: GSA contagioasa ?

salut, conform ideii redfield, se pare ca ai mai putin fosfat decat ar fi necesar.
asta inseamna ca algele au mediu propice de dezvoltare.
Ideea este ca rata PO4-NO3 sa fie 1:10, dar sa nu sari de 15-20mgl NO3.
ca idee generala, algele nu se raspandesc daca ai acavriul echilibrat si daca plantele sunt foarte sanatoase,

uite ce zice un site:
Removal   
If dosing Estimative Index increase phosphate levels by adding monobasic potassium phosphate or fleet enema solution. Aim for a level of 2 to 3ppm. Check CO2 levels and water flow. Can be scraped off the glass using a razor blade or a good magnetic glass scraper. Between 9 and 10 hours is plenty of lighting time for the plants. If it is more then reducing it may help.
If dosing a lean dosing method like PMDD or PPS-Pro then modifying the NO3 to PO4 ratio normally helps. A bit of trial and error may be required.

sper sa-ti rezolvi problema cat mai rpd.

5

Re: GSA contagioasa ?

Mersi frumos pentru sfat .
Ideea este in felul urmator : No3 am aprox 10 iar PO4 aproape de 0.  Recent am cumparat PO4 separat si am adaugat 20 ml dupa schimbul de apa ca sa aduc undeva la 1 Ppm. Acum astept sa se echilibreze.
Numai bine!