1

Subiect: Un acvariu de inceput/incepator

Salut,

Din moment ce am inceput sa-mi dau cu parerea pe forum, ar fi cazul sa ma prezint.

Ca urmare a faptului ca nu aveam un hobby costistor si mai ales a faptului ca un bun prieten si-a dorit o instalatie CO2 am luat hotararea sa ma bag in ale pestilor smile [proasta decizie din punctul de vedere al prietenei, foarte tare din punctul meu de vedere].

Acvariul pe care il detin l'am preluat de la colegul de forum, Angel, caruia ii multumesc ca mi-a bagat microbu' in vena smile.

Acvariul l'am luat in mare parte asa cum il vedeti, sa zicem ca as putea sa ma laud ca il mentin in parametri functionali, am mai adaugat eu cateva plante, sa fie acolo... ca de, nu strica.

Detalii:
Sticla: Aquapro 80, 126litri
Capac : DIY din placaj
Lumina : 3*Osram 865, 1*Osram965, 1*AquaMedic PlantGrow
Sistem CO2 sub presiune
Filtrare: JBL Crystal 901, cu - tuburi ceramice (vor fi inlocuite de Syphorax), BioBalls (vor fi inlocuite de ADA Bio-Rio, daca voi gasi prin romania ...), Seachem Matrix+Vata, Burete
Flora: Vivipara, Valissneria, Bacopa caroliniana, Rotala Green, Nymphaea Lotus,  Hemianthus micranthemoides (sper sa nu le gresec)
***daca identificati erori, va rog sa ma corectati***
Fauna: Rasbora Heteromorfa, Danio, Oto, SAE, Melci, si sper eu sa mai fie vreun crevete
Alge: Fuzz (pe final de viata sper, GDA insesizabil, altele sper ca nu mai am smile

Parametri:
NO3 - 10mgl
PO4 - 1mgl
Incerc sa mentin acest echilibru pentru ratia ru redfield.
Fe - 0.5mgl
PH ~6.5-7
CO2 - 2bps non stop (sper sa-mi aduca mosu' o electrovalva)
restul sa zicem ca nu conteaza foarte mult.

Fertilizare:
Easy Carbo - 5ml/z (as schimba pe seachem flourish excel, nu stiu de ce ...)
Easy Life Nitro, Fospho cat sa mentin ratia lu Redfield
Easy Life Ferro - 10ml/sapt
Easy Life Profito - 15ml/sapt

Astept parerile voastre smile

PS. Eu sunt Florin.

Imi cer scuze ca am atasat o poza de doua ori, nu stiu cum sa o scot.

2 Editat de BGD46 (2011-10-19 00:05)

Re: Un acvariu de inceput/incepator

Salut si bine ai venit.
Nu sunt un "gradinar" iscusit dar stiu sa apreciez un acvariu frumos si ingrijit.
Nu stiu daca poti (in acest moment), dar eu as fi pus si o stanca mare ascutita. E un pic................"prea verde". 
Felicitari!!!

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Un acvariu de inceput/incepator

salut si bine ai venit! imi permit sa iti sugerez sa nu mai tai plantele de fundal drept, incearca o taiere in val. si termometrul sa il pui pe un geam lateral. nu de alta, dar nu e nevoie de fatori perturbatori pentru a vedea lucrurile frumoase pe care le ai acolo. si eu cred ca o stanca ar mai rupe putin din verdele acela superb. toate cele bune

Pescar hoinar

4

Re: Un acvariu de inceput/incepator

varza....  :fmad .. mai baga si niste piranha si e perfect  big_smile

Frumos  :sok
vivipara creste chiar asa de repede de o scurtezi aproape de jumatate ?
tundele de la nivelul apei  smile

Re: Un acvariu de inceput/incepator

Bine ai venit printre noi, ai un acvariu drăguţ, felicitări

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

6 Editat de bogdivaio (2011-10-19 01:13)

Re: Un acvariu de inceput/incepator

Oare de unde cunosc eu acvariul asta?!  wink
Florine esti cam greu de recunoscut  sa vorbesc eu cu tine si sa nu-mi dau seama  :stupid  ...ma bucur sa vad ca ai reusit sa mentii acvariu in acesti parametrii, nu e usor de loc sa pastrezi un echilibru, bravo!
Poti linistit sa treci pe seachem flourish excel e foarte bun.  wink

In ceea ce priveste fuzz daca nu ai rezultate cu incercarea ta, ai putea s-o lasi mai usor cu fierul o perioda sa vezi poate ar avea un efect benefic, cel putin la mine a avut si m-am scapat de tot.
Bafta si bun venit!  :noroc

7

Re: Un acvariu de inceput/incepator

Frumos acvariul tau.Daca esti interesat de piatra pt acvariu,iti pot DONA cateva pietre.Tu alegi.

0762678889 nr meu.

8

Re: Un acvariu de inceput/incepator

Cum faci curat in acvariu? Imi place mult acvariul tau ptr ca are multe plante big_smile Mi-am bagat si eu cateva plante in acvariu, dar nu mi-a iesit asa frumos ca la tine neutral  si imi plac mult plantele alea ca iarba  wink Good Job! wink  wink  wink

9

Re: Un acvariu de inceput/incepator

bitanu A scris:

Felicitari pentru acvariu si bun venit! Cum, ,,prietenei,, tale nu-i place acvariul sau investitia? tongue

Investitia baneasca.
Acvariul normal ca-i place.

laur98 A scris:

Cum faci curat in acvariu?

Melci, creveti... avand substratul plantat nu pot face curat cu un aspirator.
Daca exista o posibilitate va rog sa-mi spuneti.

pasi_une A scris:

vivipara creste chiar asa de repede de o scurtezi aproape de jumatate ?
tundele de la nivelul apei  smile

Vivipara are multe alge pe ea. Au ramas alge de la inceputurile mele, cand bagam lumina la greu si aveam PO4 si NO3 praf ca ratie, incerc sa o scurtez cat pot de mult, dar stii, ii tunzi varfurile ti se ingalbeneste sad
Mersi de sfat, dupa ce o voi curata, va fi tunsa corespunzator.


tabaks A scris:

Frumos acvariul tau.Daca esti interesat de piatra pt acvariu,iti pot DONA cateva pietre.Tu alegi.

Desigur, multumesc de oferta. Ne auzim la tel. Daca vrei plante din el sa-mi spui.
Vreau sa fac o mica/mare schimbare de decor, deci sunt in cautari de pietre/lemne.

De asemenea va multumesc pentru vorbele frumoase smile voi posta poze mai bune zilele urmatoare.

10

Re: Un acvariu de inceput/incepator

Frumos "lan" de Vivipara! Totusi, doi Lotusi,chiar daca diferiti,green si red, sunt prea multi...sa nu mai amintesc si de simetria expunerii lor,in limitele treimii de aur e drept,dar ca si componenta,sincer strica toata frumosetea.In combinatia Vivipara,middle+back si HM,front, se asorteaza cu doar inca o specie de planta,nu mai mult...puntru a asigura punctul focal,daca iti place rosul,poate o Rotala M. sau daca vrei sa mergi pe natur ,respectiv verde,Amania Bonsai,care fie vorba intre noi,tot face macar in varf un pic de rosu/roz.Lotusul e o planta prea mare pentru acvariul tau...Oricum ,pot spune ca imi place ideea ! Succes!