1

Subiect: salutare

salutare!numele meu este niku,am 18 ani si sunt din bucuresti.
am un acvariu de 126 de litri care(aquapro80) care acum are doar rocile si pietrisul in el.am upgradat lumina cu inca 2x24w pe langa 2x18w,neoanele sunt osram 865 toate.nu sunt chiar nou in hobby,m.co2 o sa fie din butelie+ un reactor diy(ptr ca cele eficiente sunt foarte scumpe iar cele ieftine "consuma gazul degeaba" la propriu.
fertilizarea;jbl florapol+micro+ macro +easy carbo(la inceput,probabil).
plantele pe care vreau sa le am;rotala sp green,Glossostigma elatinoides
,Blyxa Japonica,Pogostemon helferi,Hemianthus micranthemoides,
HYDROCOTYLE VERTICILLATA
(doar daca gasesc cele cu litera ingrosata)
pesti:15 danio celestial pearl a.k.a microrasbora galaxy,6oto,6cory panda si(daca gasesc) 2-4 Trichopsis pumila.
experiente: mai am un acvariu de 40l in care am 5DCP,1oto,2cory,100-200 red cherry care o duc bine,am vazut pui de DCP ,insa sunt mancati de parinti.
p.s. nu incercati sa cresteti pui de creveti in acelasi acvariu cu microrasbora.cei 2 corydoras(albino) sunt din productie proprie,parintii i-am dat.
sper ca nu v-am plictisit si va urez ape limpezi!

2

Re: salutare

Bun venit! Ateptam sa vedem flora si fauna in acvariile tale,pana atunci nu te credem smile deci baga plante si gata,foto!  :apl
p.s. te rog sa scri cu litere "normale",multumesc!

3

Re: salutare

Salut si bine ai venit ! Asteptam sa vedem si niste poze  :sok  :noroc

Doua culori ce le ador

4 Editat de niku (2011-10-20 00:46)

Re: salutare

ati vrut poza
http://api.ning.com/files/AoqfHke82WgCAlGnQH8CSmZvVyYzBHOdI9WKi928-yBbX2zk1Tgt6SqFR-MyDFOOFm15hL8WsKvr2DIElQ8Ln9Y0AZqdiYoQ/DSC00341.JPG
asta e acvariul de care vorbeam.
am uitat sa va spun ca am cumparat si un filtru jbl e701 acum 2 zile, in momentul asta il tin la acvariul de 40l ca sa se populeze cu bacterii.
ce sunt inelele cereamice din al treilea sertar?care e scopul lor? intreb pentru ca  mai am niste micromec (3/4 dintr-o cutie din HB)si sa stiu daca merita sa mai schimb din inelele alea cu micromec.
apa care se vede am pus-o de cateva zile ca sa-si dea drumu mai repede si florapolul si a aparut mucegai pe pietre si lemn,mai ales pe lemn, sa-l scot si sa-l spal sau il las asa?
pietrele nu stiu ce sunt(sunt gasite pe drum la bunici),cea mai buna descriere de pe net a fost gneiss (in romana gnais) care,din cate spun altii pe afara, e "aquarium safe" si "very inert".poate stiti voi ce sunt rocile,insa 90%  sunt sigur ca e gnais

narcis.b A scris:

Bun venit! Ateptam sa vedem flora si fauna in acvariile tale,pana atunci nu te credem smile deci baga plante si gata,foto!  :apl
p.s. te rog sa scri cu litere "normale",multumesc!

de 2 saptamani caut glossostigma si n-am avut succes,pana la urma o s-o cumpar dintr-un magazin.ce-am invatat eu in astea 2 saptamani de cand am postat prima data pe un forum la sectiunea cumparaturi este ca nu prea ai sanse sa gasesti.mai degraba gasesti la "vanzari",dar la "cumparari" nu prea se uita nimeni.
Multumesc pentru primire!

Re: salutare

niku A scris:

am uitat sa va spun ca am cumparat si un filtru jbl e701 acum 2 zile, in momentul asta il tin la acvariul de 40l ca sa se populeze cu bacterii.
ce sunt inelele cereamice din al treilea sertar?care e scopul lor?

   Salut Nicu, bine ai venit!
   Inele de care spui sunt JBL Cermec, este un material pentru filtrare mecanica grosiera, daca ai cu ce schimba-l ca nu prea face nimic, se spune ca retine particulele mari... mai buni sunt clasicii bureti albastrii :fok

Re: salutare

niku A scris:

p.s. nu incercati sa cresteti pui de creveti in acelasi acvariu cu microrasbora.cei 2 corydoras(albino) sunt din productie proprie,parintii i-am dat.
sper ca nu v-am plictisit si va urez ape limpezi!

Salut nikule! Bine ai venit si iti dau si eu un pont: cory aia sunt cam singurei, mai au nevoie de niste prieteni, minim vre-o 5-6 in total.
Care e faza cu microrasbora + creveti?

7 Editat de d4nu7z (2011-10-20 03:02)

Re: salutare

mirceajifcu A scris:

Care e faza cu microrasbora + creveti?

Microrasbora mananca puii de creveti , iar crevetii mananca icrele de microrasbora , probabil ca asta a vrut sa spuna  big_smile


Sau poate ma insel ? :pls

Doua culori ce le ador

8

Re: salutare

niku A scris:

p.s. nu incercati sa cresteti pui de creveti in acelasi acvariu cu microrasbora.

Daca in acvariul cu pricina se regaseste o portie consistenta de moss, nimeni nu mananca pe nimeni  :sok

9

Re: salutare

Ancistrus A scris:
niku A scris:

am uitat sa va spun ca am cumparat si un filtru jbl e701 acum 2 zile, in momentul asta il tin la acvariul de 40l ca sa se populeze cu bacterii.
ce sunt inelele cereamice din al treilea sertar?care e scopul lor?

   Salut Nicu, bine ai venit!
   Inele de care spui sunt JBL Cermec, este un material pentru filtrare mecanica grosiera, daca ai cu ce schimba-l ca nu prea face nimic, se spune ca retine particulele mari... mai buni sunt clasicii bureti albastrii :fok

   Cristi, cred ca ai cazut victima explicatiilor unor "nechemati" in domeniu, de genul celor de la Happy Pets sau Aquarium Shop, numai asa imi explic de ce crezi ca rolul principal al unor astfel de inele, este cel de filtrare mecanica grosiera. Conform unei astfel de teorii, filtrele care sint dotate cu asa ceva + sertare cu bureti, sint deficitare la capitolul "filtrare biologica" si campioane la "filtrare mecanica"?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10 Editat de Ancistrus (2011-10-20 12:21)

Re: salutare

bradraqua A scris:

Cristi, cred ca ai cazut victima explicatiilor unor "nechemati" in domeniu, de genul celor de la Happy Pets sau Aquarium Shop, numai asa imi explic de ce crezi ca rolul principal al unor astfel de inele, este cel de filtrare mecanica grosiera. Conform unei astfel de teorii, filtrele care sint dotate cu asa ceva + sertare cu bureti, sint deficitare la capitolul "filtrare biologica" si campioane la "filtrare mecanica"?

   Eu doar am spus ca JBL Cermec este un material filtrant ceramic (neporos) care are rol de a retine materiile mari aflate in suspensie in apa, asta pentru a evita infundarea materialului biologic cu ele (asa se spune). Buretii albastrii (buretii poliuretanici) conform labirinturilor din compozitia lor permit si filtrare biologica si mecanica in acelasi timp, mult mai eficienti ca Cermec. Am avut Cermec si l-am facut cadou, vizual/logic iti dai seama ce poate face, nu trebuie sa te convinga nimeni.

11

Re: salutare

Cei de la Nevertebrate:
   - Materialul filtrant ceramic JBL Cermec este un mediu filtrant reprezentand cilindri ceramici porosi ce pot fi folositi in acvarii de apa dulce sau sarata. JBL Cermec poate fi folosit ca si mediu prefiltrant mecanic pentru retinerea particulelor de dimensiuni mari sau ca mediu biologic. Structura poroasa ofera conditii ideale de dezvoltare pentru bacteriile benefice acvariului si in acelasi timp permite un turn-over eficient al apei din acvariu.

Tot cei de la Nevertebrate:
   - Material ceramic folosit pentru filtrare mecanica; Poate fi utilizat in acvarii de apa dulce sau sarata; Se aseaza inainte de mediile de filtrare biologica pentru a preintampina colmatarea porilor acestora cu particule de dimensiune mare.
   A se remarca inconstanta in complexitatea explicatiilor!!!

Cei de la Aquaristikshop (a se compara ca prestigiu, cu Nervertebrate):
   - JBL Cermec is a filter medium consisting of porous ceramic pipes suitable for use in freshwater and saltwater aquariums. JBL Cermec can be used as a mechanical prefilter medium for coarse particles or as a biological filter medium. The hollow structure provides ideal conditions for beneficial bacteria, whilst at the same time allowing excellent rates of water-turnover.

Cei de la Zooplus.co.uk (firma superconsacrata la nivel european):
   - Jbl Cermec is a filter material made of porous, hollow, ceramic pieces intended for use in fresh- and saltwater aquariums. JBL Ceremec can be used as prefilter material for large particles or as a biological filter.
The hollow structure allows useful bacteria to settle and allows water to flow through at an optimal rate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12 Editat de Ancistrus (2011-10-20 13:24)

Re: salutare

Eu m-am uitat la JBL Cermec, live... nu are nimic poros in el wink, pana si pretul spune ca este ceva foarte simplu, si nu complex (scump) ca un material dedicat filtrarii bio... fiecare traduce cum vrea, unii din germana in engleza, altii invers... eu am spus din ce am vazut + ce zice si producatorul. Dar cine vrea neaparat, exista si ineluse poroase (sticla sintetizata), material produs tot de JBL - JBL SintoMec, material dedicat filtrarii biologice :ang

13

Re: salutare

Ancistrus A scris:

Eu m-am uitat la JBL Cermec, live... nu are nimic poros in el wink, pana si pretul spune ca este ceva foarte simplu, si nu complex (scump) ca un material dedicat filtrarii bio... fiecare traduce cum vrea, unii din germana in engleza, altii invers... eu am spus din ce am vazut + ce zice si producatorul. Dar cine vrea neaparat, exista si ineluse poroase (sticla sintetizata), material produs tot de JBL - JBL SintoMec, material dedicat filtrarii biologice :ang

   Cristi, sa inteleg ca in cele din urma ma inviti la... tango, dupa ce mi-ai zdruncinat madularele la rock'n roll? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: salutare

bradraqua A scris:

Cristi, sa inteleg ca in cele din urma ma inviti la... tango, dupa ce mi-ai zdruncinat madularele la rock'n roll? lol

   Mai conteaza stilul de dans? Conteaza cine conduce lol

15

Re: salutare

Ancistrus A scris:
bradraqua A scris:

Cristi, sa inteleg ca in cele din urma ma inviti la... tango, dupa ce mi-ai zdruncinat madularele la rock'n roll? lol

   Mai conteaza stilul de dans? Conteaza cine conduce lol

Gura pacatosului adevar graieste, asa ca... te conduc catre finalul discutiei! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: salutare

Ca sa arunc si eu paie pe foc  lol , eu ma pronunt doar in calitate de utilizator al acestui material filtrant (nu de expert in acvaristica) si trebuie sa recunosc ca mie nu mi se pare deloc poros. O fi eventual micropori pe el dar la atingere este foarte fin, spre deosebire sa zicem de vulcanit si siporax. Il am totusi in filtru ca mi-a fost greu sa arunc 3 sertare pline, dar le-am impartit in ambele filtre.

17

Re: salutare

mirceajifcu A scris:

Ca sa arunc si eu paie pe foc  lol , eu ma pronunt doar in calitate de utilizator al acestui material filtrant (nu de expert in acvaristica) si trebuie sa recunosc ca mie nu mi se pare deloc poros. O fi eventual micropori pe el dar la atingere este foarte fin, spre deosebire sa zicem de vulcanit si siporax. Il am totusi in filtru ca mi-a fost greu sa arunc 3 sertare pline, dar le-am impartit in ambele filtre.

   Nu spune nimeni ca este un mediu filtrant de foarte buna calitate, exista unele mult mai bune, dupa cum exista si unele mult mai proaste (Dupla Bio-Cascade, Bio-Balls de la Hobby, Deniballs/Multiballs de la AquaMedic, JBL FilterBalls, Tetratec BioBalls BB, etc.)
   Ma gindesc ca "porozitatea" este prezenta in toate descrierile comerciantilor, asta insemnind ca: ori toti sint mincinosi, ori porozitatea este invizibila ochilor... unora lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18 Editat de niku (2011-10-20 18:44)

Re: salutare

pasi_une A scris:
niku A scris:

p.s. nu incercati sa cresteti pui de creveti in acelasi acvariu cu microrasbora.

Daca in acvariul cu pricina se regaseste o portie consistenta de moss, nimeni nu mananca pe nimeni  :sok

am vazut live cum grupul de cpd devoreaza un red cherry(de 1-1.5 cm) in stil forate similar cu cel al pestelui de la avatarul lui "mirceajifcu" si + ca de cand am cpd,populatia de rcs e in continua scadere.adevarul e ca nici nu le mai dadusem mancare de 1 zi si ceva(poate chiar doua).
@mirceajifcu
stiu,dar nu doar ei sunt singurei,am un oto care a ramas singur(am avut 3,primul a murit la scurt timp dupa ce i-am cumparat si al doilea acum 2-3 saptamani habar nu am de ce).
pana la urma pot sa schimb o parte din cermec cu micromec?(as schimba cu siporax dar daca tot am micromec...).

Re: salutare

Pai daca le ai acu lasa-le ca si eu le-am lasat. Nu or fi de cea mai buna calitate cum zice si dl Radu, dar nici acu sa le arunci de noi nu cred ca este cazul. Cel putin eu asa am facut big_smile.
PS: Nu am citit despre care microrasbore e vorba, eu am brigittae, dar din cate stiu galaxy sunt foarte timizi si nici cu politia nu ii scoti de dupa plante ca de aia nu am cumparat!

20 Editat de Ancistrus (2011-10-20 20:04)

Re: salutare

niku A scris:

am un oto care a ramas singur(am avut 3,primul a murit la scurt timp dupa ce i-am cumparat si al doilea acum 2-3 saptamani habar nu am de ce).

   Atat Corydoras cat si Otocinclus sunt pesti care traiesc in grupuri (chiar de sute de indivizi in salbaticie), deci se simt mult mai bine in compania a macar 8-10 exemplare de acelasi fel.

niku A scris:

am vazut live cum grupul de cpd devoreaza un red cherry(de 1-1.5 cm) in stil forate similar cu cel al pestelui de la avatarul lui "mirceajifcu" si + ca de cand am cpd,populatia de rcs e in continua scadere.

   CPD = Celestial Pearl Danio, adica Microrasbora Galaxy (mai uzual la noi in tara), sau in latina Danio margaritatus. CPD se foloseste prin alte tari, si este posibil sa nu inteleaga unii colegi de forum la ce pesti te referi.