1

Subiect: Nymphaea lotus (zenkeri)

Am fost nevoi sa fac o miscare de plante si sa mut -Nymphaea lotus- mai in spate . Dupa mutarea ei , primul pas a fost sa dea rapid o frunza spre suprafata . Din ce-am citit se pare ca acesta ar fi un semn de lumina slaba . Ori eu am inteles gresit ori nu este adevarat . Lumina este identica si in noua pozitie .
Problema este ca n-am inteles daca este bine sa las aceste frunze de suprafata sau nu . Eu sper sa infloreasca ! tongue
Vechea pozitie se vede aici : http://www.acvariidevis.ro/forum/post/103372/#p103372
Iluminatul actual este de 15 w / acvariul are ~ 45l , 12 ore/zi
Fertilizarea made by CRISTI
curatare substrat si burete filtru  saptaminal + schimbat 10 l de apa
temperatura 25 grC
locatarii sint :
-4 zebre
-6 neoni
-2 calistus
-2 xifo rosu maturi
-4 pui xifo
mincare le dau cit trebuie nu in exces
Am dat atitea detalii caci am vazut ca se cer ! pentru tragerea concluziilor .
Acum problema mea este , cum ingrijesc planta caci o vreau inflorita . Stiu ca am capac si poate fi un impediment dar sint pregatit sa fac o " ridicare " pt o perioada de timp .

--- pe undeva in Rahova ---

2

Re: Nymphaea lotus (zenkeri)

Lutusul in mod firesc isi ridica frunzele la suprafata apei, totusi in cazul in care crescatorul isi doreste sa creasca lotusul cu frunze mai scurte,tufa,atunci sunt tunse constant frunzele la nivelul la care se doreste cresterea tufei. In cazul tau,e ok ca ridica frunzele sus,si sigur sunt sanse sa infloreasca,dar pentru asta ii trebuie si dezvoltare pe masura,fruzele trebuie sa devina mari spre foarte mari,nu trebuie sa aibe curenti,nu trebuie sa aibe o alta planta in imediata apropiere,sa o sufoce,in perioada de maturizare, nivelul de NK trebuie sa fie mare,asemeni si fierul din abundenta.Sa nu uiti ca temperatura degajata de lumina va arde frunzele sau/si tija cu viitorul boboc. Succes!