Subiect: Cuib Betta??

Dragutul meu mascul de betta tocmai a construit asa ceva..Ce ar trebui sa fac?Femela este separata de el..Astept raspunsuri si sugestii.....

Lume multa, oameni putini....

2

Re: Cuib Betta??

Daca nu vrei nimic...nu faci nimic  wink  E in firea lui sa isi cladesca un cuib de bule odata cu maturizarea sexuala.Daca in schimb iti doresti sa ai alevini de la aceasta pereche,atunci trebuie sa le pregatesti un bazin cu o coloana de apa de 10-maxim 15cm,pui o frunza mare de echinodorus sa pluteasca ,temp 27c ,pui perechea, acvariul sa fie intr-o zona ferita de miscari bruste,si astepti,daca dupa ce masculul o bate bine pe femela,se hotorasc sa depuna,atunci e ok  :omfg ,dupa ce eclozeaza si incep sa-si ia zborul alevinii,scoti femela,lasi masculul, si incepi hranirea,primele 3-5zile,poti sa le dai infuzori,apoi artemia fresh...apoi....mai discutam  wink

3

Re: Cuib Betta??

este ok bettanul tau daca a facyt cuib  :apl

si nu ai zis daca vrei sai imperechezi,daca vrei spune si te vom ajuta

Re: Cuib Betta??

normal ca vreau sa ii imperechez dar nu prea stiu ce sa fac..
narcis nu mai am alt bazin..am avut noroc cu maternitatea guppy-lor de am separat femelea..astept sfaturi...

Lume multa, oameni putini....

5

Re: Cuib Betta??

vad ca plante ai acolo daca coloana apei este max 10 cm si temperatura este 28-30 de grade da drumul femelei

bafta

Re: Cuib Betta??

gata am dat drumul femelei dar parca am bagat-o in cusca cu lei..nu se intampa ninic cu ea adica sa o omoare sau ceva de genu???

Lume multa, oameni putini....

7 Editat de Ancistrus (2011-10-24 01:01)

Re: Cuib Betta??

Ai putina rabdare, sa-si iasa masculul din "pacatul lui Onan", si sa-si dea seama ca "pentru tango este nevoie de 2"... mai departe, natura isi va spune cuvantul big_smile

Re: Cuib Betta??

multumesc pentru sfaturi am sa revin cu poze cand vor depune....

Lume multa, oameni putini....

Re: Cuib Betta??

:fcry se pare ca femela nu era pregatita sa depuna asa ca masculul a inceput sa strice cuibul...asta e poate data viitoare


P.S:cat o sa inceapa iara sa construiasca cuib???ca sunt nerabdator :fp

Lume multa, oameni putini....

10

Re: Cuib Betta??

Nu te dezamagi,va reface cuibul cu ea in bazin,asta daca ti conditiile,temperatura,coloana mica de apa,o frunza aruncata pe suprafata apei.Daca iti incape incalzitorul termostatat,poate fi pus culcat,in apa astfel asigura si un mic refugiu pentru femela in momentele critice smile dragoste cu nabadai.Sfatul meu este sa nu ratezi momentul inperecherii,este cea mai frumoasa inperechere la pesti,practic un spectacol!