1

Subiect: salutare sunt Daniel

Buna ziua, ma numesc Daniel, sunt din Oradea nu pot sa spun ca sunt zero in ale acvaristicii dar nici expert. Inca din copilarie am detinut un acvariu de 40 de litri dar copil fiind mam plictisit dupa 4 ani de intretinut in genral am avut Guppy Sumatranus, Xipho , Molli, Neoni, Zebre(deocamdata altele nu-mi mai amintesc).
Vreau sami redescopar pasiunea pentru acvaristica deocamdata am acel acvariu dar vreau ceva mai mare, sper ca incurand sa fiu detinatorul unui acvariu de 160l (80L x 50l x40h) si mai am un bol de 6-7 litri in acel bol vreau sa tin o pereche de betta iar in cel mare inca nu m-am hotarat deocamdata studiez cartile si forumurile sa vad ce ar fi pe gustul meu.  as dori sa cunosc cat mai multa lume deaici si am observat ca s-a format un nucleu destul de consistent smile cu timpul sper sa intru si eu un acel nucleu iar daca sunt oameni din Oradea mi-ar placea sa le cunosc. gata vorba lunga... plictiseala omunui nu? smile

Re: salutare sunt Daniel

salut si bine ai venit! ti-as recomanda sa nu pui pesti in bol, e destul de stresant pt pesti, pt ca vad totul distorsionat si e si volumul extrem de mic; e obositor si pentru privitor. betta incearca sa ii pui intr-un acvariu de la 15l in sus. succes si asteptam poze

Pescar hoinar

Re: salutare sunt Daniel

Salut si bine ai venit! Sustin si eu ce zice Lupul, bolul e cea mai stresanta forma de captivitate pentru un peste. Asteptam sa vedem la ce te decizi si sa ne tii la curent cu evolutia acvariului... asta cand il incepi  lol

4

Re: salutare sunt Daniel

In principiu femela beta se pune impreuna cu masculul doar cand vrei sa depuna icre, dupa care se scoate din acvariu pt. ca o va bate. (asa ii arata ca o iubeste)

5

Re: salutare sunt Daniel

bitanu A scris:

Salut Daniel! Bun venit! Nu prea inteleg: ,,sunt zero in ale acvaristicii dar nici expert,,  lol  lol  lol  Poate ,,nici zero,, ai vrut sa scrii.

Bitane, omul a spus: "nu pot sa spun ca sunt zero in ale acvaristicii dar nici expert"

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: salutare sunt Daniel

Hai ca acu am aflat ca si pestii se iubesc si bataia e modalitatea de manifestare a iubirii  lol  lol  lol . In curand o sa aud si de procese de divort intre pesti  :apl

Re: salutare sunt Daniel

Bine ai venit Daniel, sper sa te simti bine in familia noastra mare.
Mai Bitane tu esti ziarist ca prea te joci cu frazele, ai taiat fraza omului exact de unde ai dorit tu sa se inteleaga exact invers deca a spus omul.  ^:)^  ^:)^  ^:)^
Trebuie sa avem grija cu tine  lol  lol  lol  lol

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.