Subiect: Alge pe anubias

Hello,

Am sa incep prin a imi prezenta acvariul:

- Juwel Rio 180L;
- Iluminare: 2xNeoane Juwel 45w (nature & high colour), lumina sta aprinsa 11 ore/zi;
- nu am dispozitiv de C02, introduc zilnic Profito Easy Carbo
- aduc un adaos de O2 cu o pompa externa TertaTec APS50;
- pesti: 6 discusi, 2 SAE, 4 Siamese Flying Fox, 2 Botia Macracantha;
- plante: 2 Anubias;
- ca fertilizant foloses Profito Easy Life 20ml/saptamana;
- am facut astazi un test de apa JBL Easy Test 5 in 1, toate rezultatele au fost in parametrii optimi (vezi poza de mai sus);
- schimburi de apa fac 1 data pe saptamana aprox. 30% din masa totala;

De aproximativ 2 ani ma lupt cu alga din imagini. Singura varianta de a o tine sub control este aplicarea de easy carbo direct pe suprafata afectata. Din pacate dupa cateva zile alga reapare. Cred ca ma confrunt cu staghorn algae dar nu sunt sigur! Am citit despre tratamentele cu clor si h2o2 dar nu le-am incercta deoarece cred ca imi vor omor anubiasii.

Astept sfaturile si recomandarile voastre cu privire la eliminarea algei.

Re: Alge pe anubias

salut si bine ai venit. foarte frumos acvariul. ai putea incerca sa mai adaugi cateva plante, ce zici? anubias am si eu si am ceva probleme cu algele. ce mi-as permite sa iti sugerez, in conditiile in care vei mai adauga ceva plante:
1. ai nevoie de CO2 gazos
2. pe langa profito (fertilizant micro), in functie de rezultatele testelor de nitrati, fosfati si fier, ar trebui sa adaugi si aceste elemente (fertilizanti macro, tot de la easy life)
3. anubias sunt mari consumatori de fosfati (easy life)
4. iti trebuie un ph al apei sub 7, pe care il vei putea obtine doar cu CO2 gazos

sper ca am reusit sa iti raspund partial la intrebarea ta. toate cele bune

Pescar hoinar

3

Re: Alge pe anubias

Foarte frumosi pestii Alexandru. Totusi, cred ca problema cu alga este legata de prezenta nitratilor in exces.

Cu ce hranesti discusii? Mi se pare foarte putin 30% schimb saptamanal de apa la un bazin cu discusi, in special daca le dai si mixtura.

Cat iti ies nitratii daca masori exact inainte sa faci schimbul saptamanal de apa?

4 Editat de brutusanf (2011-10-26 01:22)

Re: Alge pe anubias

Nitratii sunt 50 si ph-ul bate spre 8 in rest este bine din testul facut de tine . Un schimb mai mare cam 50 % sau 30 % de 2 ori pe saptamana .
Nu este lumina slaba ?
Asa am  si eu anubias cu alge pe ele si acum schimb lumina ( mai puternica ) sa vedem ce rezultat obtin .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

5

Re: Alge pe anubias

Bun, pai nitratii sunt enormi la 50 (neavand genul ala de test nu stiam care e scala pentru nitrati in poza). N-ai de ce sa te mai miri ca nu scapi de alga.

Eu as face schimb de 70% maine, apoi schimburi de 50% din 3 in 3 zile pana as ajunge cu nitratii pe la 15, cam cat ar trebui sa fie intr-un bazin cu discusi. Atentie, apa sa fie tinuta minim 12 ore in galeti sau intr-un butoi de plastic, cand faci schimburei asa de mari trebuie sa ai grija sporita la clor si la celelalte minuni care se gasesc in aopa de la retea.

Ph-ul de circa 7.8 e normal pentru apa de la robinet din multe orase ale tarii si o gramada de oameni cresc discusi foarte frumosi in apa cu acest PH. Nu mi-as bate capul cu el.

6 Editat de brutusanf (2011-10-26 01:27)

Re: Alge pe anubias

Poti sa o cureti mecanic cu o periuta de dinti noua .
Cumpara niste Neritine, sunt mancatoare de alge, sau otocinclus, ancistrusi .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Alge pe anubias

Am sa incerc sa fac un schimb de 50% din apa maine dupa care voi face in urmatoarele zile cate 40% sa vedem ce se intampla.

Multumesc de sfaturi  :sbr

Re: Alge pe anubias

Pestii ii hranesc numai cu larve de tantari congelate.

9

Re: Alge pe anubias

Fa-l mai mare, nu are rost s-o lungesti. Daca tii apa minim 12 ore in galeti/butoi si o aduci la temperatura din bazin inainte sa faci schimbul, nu ai nici o problema.

10 Editat de bogdivaio (2011-10-26 12:15)

Re: Alge pe anubias

brutusanf A scris:

Asa am  si eu anubias cu alge pe ele si acum schimb lumina ( mai puternica ) sa vedem ce rezultat obtin .

Ai grija cu Anubiasul,pentru ca fiind o planta care creste mai lent, este mai predispusa la alge mai ales green spot daca este pusa in lumina puternica!
Deci incerca sa-l pui mai la umbra  wink...ca sa te scapi de alegele de pe el iti recomand melcii din specia Neritine si fertilizare cu PO4.
Nu vorbesc din carti ci din experienta proprie!  :frog
Bafta!  :noroc

11

Re: Alge pe anubias

Alga asta neagra si urata s-a inventat odata cu Anubiasul! asta e clar!  wink Va creste bine si frumos numai in lumina slaba,lipsit de curenti si apa foarte saraca in elemente nutritive,ceea ce nu se poate la tine,pentru ca ai pestii marisori si in mod sigur ai si curenti aferenti.... Ce nu  inteleg eu este de ce daca cresti discusi,nu ai plante,anubiasul nu se pune smile, de ce ai substrat? iti ingreuneaza viata...inutil si reprezinta si un potential pericol la adresa discusilor ?

12

Re: Alge pe anubias

Narcis, si eu sunt in aceeasi situatie cu Aalexandru, in sensul ca pur si simplu n-am vrut sa tin un paralelipiped de sticla cu niste discusi. Inteleg perfect ca mi-am facut treaba mai grea, dar totusi as vrea ca acvariul sa arate a acvariu.

Daca as vrea sa obtin ponte vandabile samd bineinteles ca as trece imediat pe acvariu steril, dar nu e cazul.

Nitratii reusesc sa-i tin la 15 prin schimburi consistente de apa, deci se poate.

Re: Alge pe anubias

Ok......sa va povestesc unde am ajuns:

Am facut un schimb de apa de aprox 60% din masa totala. Am cumparat de la EasyLife produsul numit Fosfo din care am introdus 5ml la 180L de apa...am marit putin doza recomandata ca sa vad daca va da ceva rezultate. Am continuat sa pun 5ml de EasyCarbo cu seringa direct pe frunzele afectate.

Voi face un test de apa in seara asta sau maine dimineatza sa vedem parametrii apei.

14

Re: Alge pe anubias

Daca schimbul de apa l-ai facut ieri ar fi bine sa faci si in seara asta unul de 50% si sa masori maine seara INAINTE de urmatorul schimb.

15 Editat de Aalexandru (2011-10-27 01:11)

Re: Alge pe anubias

Schimbul de apa l-am facut in seara asta pe la ora 19:00.

Am in schimb o nelamurire in ceea ce priveste EasyLife Fosfo. Nu scrie pe ambalaj la cat timp de introduc dozele in acvariu. Zilnic sau saptamanal?

:smoke

16

Re: Alge pe anubias

Cu asta nu te pot ajuta pentru ca n-am folosit niciodata respectivul produs.

17 Editat de bogdivaio (2011-10-27 01:23)

Re: Alge pe anubias

Aalexandru A scris:

Schimbul de apa l-am facut in seara asta pe la ora 19:00.

Am in schimb o nelamurire in ceea ce priveste EasyLife Fosfo. Nu scrie pe ambalaj la cat timp de introduc dozele in acvariu. Zilnic sau saptamanal?

:smoke

Pe prospect scrie asa:
Easy Life Fosfo: 10 ml la 500l creste concentratia de fosfati (PO4) cu 0.1 ppm. Nu contine nitrati

Deci nu conteaza ca imparti doza zilnic sau o pui saptamanal tu trebuie sa ajungi la o anumita concentratie, cea dorita de tine...cum faci asta?, cu ajutorul testelor!
Pana una alta fa tu calculul folosind informatiile de mai sus pentru litarjul tau si macar o sa sti dozajul si aproximativ ce concentratie de PO4 ar trebui sa ai in acvariu, dar cum ti-am spus fara teste de apa e mai greu sa sti cu certitudine.
Bafta!

Re: Alge pe anubias

Maine dimineatza am sa fac un nou test de apa si am sa va tin la curent cu rezultatele  :sbr

Re: Alge pe anubias

Alta intrebare pe care vreau sa o adresez este urmatoarea: Daca asi mai introduce plante in acvariu (fiind fan anubias) ce recomandari aveti in aceasta privinta?  :noroc

20

Re: Alge pe anubias

Eu ti-as recomanda ceva din specia Echinodorus, sunt plante faine si relativ usor de intretinut. wink