1

Subiect: salut

salut la toata lumea...un nou incepator(datorita acestui site.felicitarii)am un acvariu 70 L-18 l-30 I (31L ) in general,mar interesa sfaturii, :noroc ,in legautru cu acvariu....

aparatura/2 filtre interne,150 L pe ora,termostst de 25 w,perdea aer,termometru clasic
,lumina.1 neon de 18 w aqarelle+ 1 neon de 25 w aqua glow,,pt coloritul pestilor
,radacina vita de vie
pesti.6 neoni,2 scalari,5 anticistrusi pui,2 sanitari albi,3 melci pomacea
plante.6 fire anubias barteri.6 elodea densa,6 sagitaria subulata,2 Glossostigma elatinoides ,niste cristmas moss

si nu in ultimul rand...multumesc colegilor de pe site care mi"au vandut una alta pt acvariu...neoane,plante...
o sa adaug poze noi,ca am facut mici schimbari...

2

Re: salut

Frumos acvariul, poate fi dezvoltat catre ceva si mai frumos. Singura observatie estetica: fundalul nu se potriveste cu ancadramentul, produce un contrast prea mare si distruge frumusetea ancadramentului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de ianis_86 (2011-10-28 01:34)

Re: salut

ok,o sa il scimb cu unul  simplu...mersi mult :fok  :fok.

4

Re: salut

ianus_86 A scris:

ok,o sa il scimb cu unul  simplu...mersi mult :fok  :fok

Simplu dar negru sau maron inchis! S-ar potrivi bine cu caramizile...
Acvariul pare mult mai mare decit 31 litri.!?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: salut

maron inchis, wink merge...acvariu lam facut la comanda..7o lungime.18 latime.30 inaltime...am intrebat persoana care mi la facut si mia spus k are 31L ...asa ma pacalit big_smile  big_smile

6

Re: salut

Bine ai venit !
Daca am calculat corect..........sunt 37,8 litrii.
E cam mic ptr scalari.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

7

Re: salut

pai cred k ai dreptate, big_smile o sa incerc sa evoluez si eu ...la fel k toti colegi nostri,si sa imi achizitionez un acvariu   cat mai mare lol dar nu ma grabesc,scalari sunt inca micuti (5 cm)

8

Re: salut

Salutare si si bun venit

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

9

Re: salut

am si eu o intrebare...
noaptea se opreste toata lumina la acvariu?

10

Re: salut

tie noaptea iti este bine daca te odihnesti cu lumina aprinsa ?


incearca si studiaza despre perioada de functionare a luminii la un acvariu (cate ore pe zi; setarea intervalelor orare - daca ai priza programabila, etc) si te vei lamuri cu siguranta.


bafta

catalos

11

Re: salut

ianus_86 A scris:

am si eu o intrebare...
noaptea se opreste toata lumina la acvariu?

   Exista cel putin doua teorii pe aceasta tema:
   1. Noaptea, lumina trebuie stinsa (teorie pe care o imbratisez si eu), argumentul fiind ca se respecta ciclul normal si natural al soarelui, pestii, plantele si celelalte vietuitoare din acvariu avind nevoie de repaus.
   2. Noaptea, se pastreaza asa-zisul moonlight, care ar imita lumina lunii din noptile senine. In acest al doilea caz, eu vad utilitatea numai in cazul pestilor care traiesc in ape foarte limpezi si cu adincimi mici, unde razele lunii pot patrunde si ilumina mediul. Oricum si in cazul acesta, eu as recomanda moonlight-ul nu mai mult de 2-3 zile/saptamina, presupunind ca nici macar in zonele tropicale, nu toate noptile sint senine. De asemenea utilitatea acestui procedeu ar exista in cazul pestilor cu activitatea nocturna, pe care dorim sa-i urmarim dar nu mai mult de 1-2 ore, dupa stingerea sistemului principal de iluminare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: salut

Baracuda A scris:

   Exista cel putin doua teorii pe aceasta tema:
   1. Noaptea, lumina trebuie stinsa (teorie pe care o imbratisez si eu), argumentul fiind ca se respecta ciclul normal si natural al soarelui, pestii, plantele si celelalte vietuitoare din acvariu avind nevoie de repaus.
   2. Noaptea, se pastreaza asa-zisul moonlight, care ar imita lumina lunii din noptile senine. In acest al doilea caz, eu vad utilitatea numai in cazul pestilor care traiesc in ape foarte limpezi si cu adincimi mici, unde razele lunii pot patrunde si ilumina mediul. Oricum si in cazul acesta, eu as recomanda moonlight-ul nu mai mult de 2-3 zile/saptamina, presupunind ca nici macar in zonele tropicale, nu toate noptile sint senine. De asemenea utilitatea acestui procedeu ar exista in cazul pestilor cu activitatea nocturna, pe care dorim sa-i urmarim dar nu mai mult de 1-2 ore, dupa stingerea sistemului principal de iluminare.

Super bine ! Asta Radule ar trebui trecut "fixat" la articole,de nota 10!

13

Re: salut

Multumesc mult Narcis!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: salut

va multutumesc mult,sunteti cei mai tari !!! cred k nu e acvarist sa nu se fi uitat pe alte site"uri,dar aici e cel mai tare si mai util site,felicitari
....concluzie,nu se tine lumina aprinsa ^:)^

15

Re: salut

Mai usurel cu laudele lol , ne aud cei de pe alte forumuri si-si trimit spionii sa ne invrajbeasca prin cine stie ce comentarii dragalase! wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: salut

lasa"i sa vina...k odata veniti,nu se mai intorc la fostele lor site"uri :sok
o sa devina dependenti de "acvariidevis" :noroc

17

Re: salut

:sok mersi mult...

Re: salut

Total de acord cu Dl Radu in privinta moonlightului. Am vrut sa pun si la creveti, dar am ramas doar la acvariul cu piranha, unde am rafaeli si am zis sa ii vad si pe ei in actine. In padurea mea tropicala in schimb e tot timpul .... senin  lol.