1

Subiect: Cutremure

In 1986 luna august , abia scapasem de hidrele din acvariu , reamenajasem totul , era perfect , curat si limpede. Intr-o zi cind am venit acasa , surpriza ! Acvariul tulbure groaznic , pestii agitati , totul era o mizerie. Disperat , credeam ca este ceva legat de fostul tratament , am inceput sa curat acvariu , sa schimb apa ...in fine , am muncit pina in jurul orei 22 , apoi am facut curat in casa si m-am asezat in fotoliu sa-mi admir opera . N-a durat mult si s-a produs cutremurul din august 1986.
Cum stateam la etajul 7 si eram singur in garsoniera mea , panica a fost maxima .
Cutremurul din 1977 nu m-a disperat deoarece  m-a prins pe strada si abia acesta a fost primul din viata mea , care m-a socat .
Ulterior am renuntat la acvariu deoarece n-am vrut sa intrepretez fiecare semn de neliniste in acvariu , drept semn de cutremur .
2011 , octombrie . Dimineata , cind s-a aprins lumina , o multime de helisoma nigricans pe plante , pe geamuri , pestii agitati , toti se " bateau " cu toti ...cutremur in Turcia
2011 , octombrie , 27 . Vin de la servici , curentul intrerupt . Cind s-a dat drumul , ma uit in acvariu  yikes ...helisoma nigricans la datorie ! O multime pe plante si geamuri . Incep macelul si intre timp aud la televizor : " cutremure la Sinaia " ! roll
Se pare ca melcii sint mult mai fini senzori de cutremur si acum voi fi mai atent la ce se intimpla .
Voi ce experiente aveti ?

--- pe undeva in Rahova ---

2

Re: Cutremure

La fiecare autobuz( cele de pe vremuri cu burduf) care trece pe strada se scutura toate geamurile. In schimb in acvariu este o liniste desavarsita...am cei mai nesimtiti scalari din galaxie si niste putori de melci care abia se misca la toata gama de stimuli.  lol  lol  lol
In zona in care imi duc traiul, este o liniste totala....nici macar cutremure nu sunt :- .....mirific pentru acvaristi :sok

Re: Cutremure

Mircea G A scris:

In 1986 luna august , abia scapasem de hidrele din acvariu , reamenajasem totul , era perfect , curat si limpede. Intr-o zi cind am venit acasa , surpriza ! Acvariul tulbure groaznic , pestii agitati , totul era o mizerie. Disperat , credeam ca este ceva legat de fostul tratament , am inceput sa curat acvariu , sa schimb apa ...in fine , am muncit pina in jurul orei 22 , apoi am facut curat in casa si m-am asezat in fotoliu sa-mi admir opera . N-a durat mult si s-a produs cutremurul din august 1986.
Cum stateam la etajul 7 si eram singur in garsoniera mea , panica a fost maxima .
Cutremurul din 1977 nu m-a disperat deoarece  m-a prins pe strada si abia acesta a fost primul din viata mea , care m-a socat .
Ulterior am renuntat la acvariu deoarece n-am vrut sa intrepretez fiecare semn de neliniste in acvariu , drept semn de cutremur .
2011 , octombrie . Dimineata , cind s-a aprins lumina , o multime de helisoma nigricans pe plante , pe geamuri , pestii agitati , toti se " bateau " cu toti ...cutremur in Turcia
2011 , octombrie , 27 . Vin de la servici , curentul intrerupt . Cind s-a dat drumul , ma uit in acvariu  yikes ...helisoma nigricans la datorie ! O multime pe plante si geamuri . Incep macelul si intre timp aud la televizor : " cutremure la Sinaia " ! roll
Se pare ca melcii sint mult mai fini senzori de cutremur si acum voi fi mai atent la ce se intimpla .
Voi ce experiente aveti ?

sa nu te superi pe mine insa experientele traite de tine par (sau cel putin imi par) ca o serie de coincidente avand in vedere ca s-a intamplat de 2-3 ori in 25 ani. Au trecut prea multe cutremure neobservate, avand in vedere ca are loc un cutremur la cel mult 3 zile in Vrancea si mai multe zilnic in lume. Intra pe siteul Institutului National de Fizica a Pamantului si i sa vezi o arhiva a cutremurelor locale, o sa vezi cate sunt. Intr-adevar se stie ca animalele pot simti "cutremure" insa este si vorba de sansa sau de individ. Daca pestii reprezentau o metoda viabila de a anticipa cutremure, toata lumea ar avea sau ar vrea un acvariu, insa toata lumea are sau vrea un acvariu pentru ca sunt frumosi  lol   :acv . O seara placuta

Gott mit uns!

4

Re: Cutremure

Kribensis A scris:

sa nu te superi pe mine insa experientele traite de tine par (sau cel putin imi par) ca o serie de coincidente avand in vedere ca s-a intamplat de 2-3 ori in 25 ani. Au trecut prea multe cutremure neobservate, avand in vedere ca are loc un cutremur la cel mult 3 zile in Vrancea si mai multe zilnic in lume. Intra pe siteul Institutului National de Fizica a Pamantului si i sa vezi o arhiva a cutremurelor locale, o sa vezi cate sunt. Intr-adevar se stie ca animalele pot simti "cutremure" insa este si vorba de sansa sau de individ. Daca pestii reprezentau o metoda viabila de a anticipa cutremure, toata lumea ar avea sau ar vrea un acvariu, insa toata lumea are sau vrea un acvariu pentru ca sunt frumosi  lol   :acv . O seara placuta

N-ati inteles . In '86 am renuntat la acvariu , deci n-am avut o continuitate de observatie .
Pesti si pasari se gasesc si statiile seismologice iar de studiat cite cutremure se petrec zilnic , stiu si eu , multumesc de malitiozitate !
Din fericire , chiar daca previziunile ar fi corecte , va garantez ca putini ar dori sa fie avertizati . Daca vreti sa facem putina filozofie , facem . Eu va spun ca cea mai rea cunoastere este cunoasterea viitorului iar oamenii inteligenti se feresc de asa ceva !
Coincidenta cu melcii ... a naibii dracie , cum simt ei nevoia sa iasa din substrat , in masa , inaintea cutremurului .
................
Multe persoane au tendinta sa creada si chiar cred ca fac parte dintr-o rasa superioara si inteligenta fata de tot ce misca pe planeta asta . Eu zic ca este o parere gresita . Sint o multime de exemple care dovedesc ca sintem chiar inferiori si  limitati .

--- pe undeva in Rahova ---

5

Re: Cutremure

Mircea, n-au cum sa simta melcii din acvariul tau din Bucuresti cutremurul din Turcia.

Re: Cutremure

Mircea G A scris:
Kribensis A scris:

sa nu te superi pe mine insa experientele traite de tine par (sau cel putin imi par) ca o serie de coincidente avand in vedere ca s-a intamplat de 2-3 ori in 25 ani. Au trecut prea multe cutremure neobservate, avand in vedere ca are loc un cutremur la cel mult 3 zile in Vrancea si mai multe zilnic in lume. Intra pe siteul Institutului National de Fizica a Pamantului si i sa vezi o arhiva a cutremurelor locale, o sa vezi cate sunt. Intr-adevar se stie ca animalele pot simti "cutremure" insa este si vorba de sansa sau de individ. Daca pestii reprezentau o metoda viabila de a anticipa cutremure, toata lumea ar avea sau ar vrea un acvariu, insa toata lumea are sau vrea un acvariu pentru ca sunt frumosi  lol   :acv . O seara placuta

N-ati inteles . In '86 am renuntat la acvariu , deci n-am avut o continuitate de observatie .
Pesti si pasari se gasesc si statiile seismologice iar de studiat cite cutremure se petrec zilnic , stiu si eu , multumesc de malitiozitate !
Din fericire , chiar daca previziunile ar fi corecte , va garantez ca putini ar dori sa fie avertizati . Daca vreti sa facem putina filozofie , facem . Eu va spun ca cea mai rea cunoastere este cunoasterea viitorului iar oamenii inteligenti se feresc de asa ceva !
Coincidenta cu melcii ... a naibii dracie , cum simt ei nevoia sa iasa din substrat , in masa , inaintea cutremurului .
................
Multe persoane au tendinta sa creada si chiar cred ca fac parte dintr-o rasa superioara si inteligenta fata de tot ce misca pe planeta asta . Eu zic ca este o parere gresita . Sint o multime de exemple care dovedesc ca sintem chiar inferiori si  limitati .

Chiar si daca ai renuntat la observatie si la acvarii eu tot sunt de parere ca 3 intamplari in 20 ani inseamna coincidenta, eu am acvarii de vreo 14-15 ani fara intrerupere si nu au simtit bietii de ei nici un cutremur (nici pestii nici melcii) insa sunt de acord cu tine ca animalele (unele) pot simti. Probabil nu te refereai la mine insa ma simt obligat sa spun ca nu ma consider o "Specie superioara" si nu imi este rusine sa spun ca fac parte din regnul Animalia smile In plus chestiunea cu superiorul este in functie de ce vrei sa subliniezi (adica suntem superiori in unele aspecte insa net inferiori in multe altele)

Gott mit uns!

7

Re: Cutremure

Astazi dimineata au fost 5 la Sinaia.....ceva problems?

8

Re: Cutremure

pelly67 A scris:

Astazi dimineata au fost 5 la Sinaia.....ceva problems?

Din pacate dimineata am fost pe fuga , acum seara , nimic deosebit .

--- pe undeva in Rahova ---

9

Re: Cutremure

Stai tot timpul cu gandul la treaba asta?

10

Re: Cutremure

pelly67 A scris:

Stai tot timpul cu gandul la treaba asta?

Mai am si alta treaba ! wink Stau cu gindul la pesti . Acasa ma relaxez stind cu ochii in el  cool , la servici gindindu-ma .

--- pe undeva in Rahova ---

11 Editat de pelly67 (2011-10-28 23:15)

Re: Cutremure

Nu la pesti ma refeream.....de cutremur ziceam lol

12

Re: Cutremure

pelly67 A scris:

Nu la pesti ma refeream.....de cutremur ziceam lol

M-a ametit pisoiul tau de la avatar ...si mai am si eu 7 pisici reale la usa !
Nu , nu stau cu gindul la el , ar fi chiar o prostie . Am estimat sansele de supravietuire in Bucuresti si sint minime . Cunosc din bransa , sa spun asa , pericolul care ne paste , deci  :pls !
Consider ca asta poate fi singura abordare reala .Cine se va duce , va fi fericit fata de cei care vor supravietui .
Problema cu sensibilitatea pestilor , era doar o constatare , nu un stres .

--- pe undeva in Rahova ---

13

Re: Cutremure

Ancistrus A scris:
Mircea G A scris:

Am estimat sansele de supravietuire in Bucuresti si sint minime . Cunosc din bransa , sa spun asa , pericolul care ne paste , deci  :pls !
Consider ca asta poate fi singura abordare reala .Cine se va duce , va fi fericit fata de cei care vor supravietui .

   Sa fie asta oare iesirea din criza? :omfg

Asta poate fi o intrebare glumeata  pentru marea majoritate !
Adevarul este ca un cutremur mare , dupa problemele inerente , declanseaza apoi reconstructia , generatoare de progres . Poate fi o iesire din criza . Sa nu uitam ca si natura da exemple . Unul ar fi incendiile din padurile amazoniene care se produc periodic si in urma carora totul renaste mai frumos si mai echilibrat .

--- pe undeva in Rahova ---

14

Re: Cutremure

eu am simtit cutremurul din 86 la mama in burta, aveam 2 luni  big_smile
chestia cu pestii si cutremurul o cunosc si eu de la tatal meu care a fost si el un acvarist "inrait" avea in acvariu chiclosama meki iar inainte de cutremur a spus ca toti pestii sau lasat pe substrat si stateau de parca asteptau ceva
asta sa petrecut cu 30 de minute inainte sa ajunga unda seismica  hmm

15

Re: Cutremure

Thorichthys meeki specia de care am spus mai sus
poate totusi anumite vietati reactioneaza la undele de soc care parcurg suprafata terestra  :-

16

Re: Cutremure

Ancistrus A scris:

Focile simt cutremurele cel mai bine, deci cine vrea sa stie cand vine cutremurul... sa-si ia o foca :-

Pisici , ciine , papagal , pesti ...chiar daca am curte , nu stau , totusi , la zoo !
Previziunea cutremurelor este doar o parte din ce-am constatat noi la pesti . pacat ca nu intelegem si alte ' semnale " pe care ei le dau . Poate ca ar comunica mi multe cu noi . Acum ramine de stabilit : ori ei sint mai fraieri si nu stiu a comunica , ori noi sintem praf si nu intelegem nimic !
Ce spuneam eu mai sus , chiar daca ne dam fiinte superioare , parerea noastra . Din pacate noi ne-am rupt de natura , sintem limitati si nu putem trai decit intr-un mediu profund modificat , artificial , deci ramin la parerea ca noi avem o problema !

--- pe undeva in Rahova ---

17

Re: Cutremure

Parasilurus asotus sau pestele-pisica chinezesc ,  denumit si somnul electric, este capabil sa simta cresterile campului electric pamantesc, ce insotesc primele semne ale cutremurelor, desi nu dispunde de niciun organ sensibil in acest sens. Este distribuit in sud-estul Asiei si in partea asiatica a Rusiei, in special in bazinul Amur si in lacul Khanka.

Datorita acestei extraordinare calitati, specia Parasilurus asotus este crescuta in bazine speciale si vanduta cu precadere in regiunile seismice ale Japoniei.

18

Re: Cutremure

Stiti care este cumlea cutremurului?
Sa chemi liftul si sa vina etajul  lol  lol

19

Re: Cutremure

Ancistrus A scris:

Stiti care este cumlea cutremurului?
Sa chemi liftul si sa vina etajul  lol  lol

lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol