Subiect: Testere pentru apa dulce

Aici puteti posta si vorbi despre tot felul de testere.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Testere pentru apa dulce

JBL Test Combi Set- 5 teste diferite pentru cele mai importante valori ale apei: pH (3 - 10), KH, NO2, NO3 si Fe - geanta de plastic rezistenta- tabele pentru inregistrarea rezultatelor

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Testere pentru apa dulce

JBL Testlab - freshwater- kit profesional pentru analiza apei dulciContine: 2 x pH 3.0 - 10, pH 6.0 - 7.6, CO2 tablete, 2 x dTH, 2 x dCH, fosfat PO4, amoniu NH4, 2 x nitriti NO2, nitrati NO3, fier Fe- geanta de plastic foarte rezistent- include doua seringi- contine tabela pentru inregistrarea rezultatelorJBL pH Test-Set 3,0-10,0
JBL pH Test-Set 6,0-7,6
JBL GH-Test
JBL KH-Test
JBL Phosphate Test-Set PO4
JBL Ammonium Test-Set NH4
JBL Nitrite Test-Set NO2
JBL Nitrate Test-Set NO3
JBL Iron Test-Set Fe

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4

Re: Testere pentru apa dulce

Mie Alexpesti mi-a recomandat testerele de la SERA si TETRA si pot spune ca sunt destul de eficiente!
Dar asta se intampla la inceput cand vrei sa cunosti cat mai multe! Ajungi la un moment dat sa "cunosti" calitatea apei doar dupa "manifestarile" ei sau al ocupantilor! Si evident, ca, daca faci schimbul saptamanal de apa (aproape obligatoriu) aceste testere ajung sa nu mai foloseasca (iar aici vorbesc din prisma acvaristicii dulcicole)!

Re: Testere pentru apa dulce

Un posesor serios de acvarii trebuie sa investeasca si in echipamente de testare a apei pentru a masura si a influenta pH-ul, amoniacul si duritatea apei. Majoritatea echipamentelor din comert sunt usor de folosit si se bazeaza pe schimarea culorii mostrei de test care apoi se compara cu culoarea standard. Unele echipamente au reactanti lichizi, altele sub forma de prafuri. Echipamentele pentru pH au lichide sau prafuri care duc la modificare sa, alte echipamente precum cele pentru amoniac si duritatea apei nu fac decat sa testeze. Singura solutie de a face modificari sunt schimbarea apei din acvariu, clatiri speciale sau cumpararea unor produse specifice probemei de care te lovesti.

Re: Testere pentru apa dulce

la ce pret este un ste de teste combi????

Re: Testere pentru apa dulce

http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … t-set.html
sau
http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … orett.html
care dintre seturi este mai bun si daca este suficient pt un acvariu de 60l, pt a avea parametri ideali

ceea ce faci te reprezinta

8

Re: Testere pentru apa dulce

dintre cele 2, ultimul este .

Re: Testere pentru apa dulce

te referi la cele din link-urile postate de mine, nu? daca da spui asta din experienta sau doar crezi ca cele de la tetra sunt mai bune decat cele de la sera?
mai astept si alte pareri si daca puteti sa dati si cateva argumente

ceea ce faci te reprezinta

10

Re: Testere pentru apa dulce

Ce stiti despre testul de ph de la tetra ? indica bine valorile sau nu prea ?

11

Re: Testere pentru apa dulce

au garantie aceste teste, adica perioada limitata de valabilitate?
am un set teste de la tetra dar sunt de vreo 3 ani?! oare le mai pot folosi?

12

Re: Testere pentru apa dulce

In seara asta am verificat NO2 si NO3 cu testere de la JBL si Tetra si am avut placuta surpriza sa vad ca valorile au fost exact la fel..

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

13 Editat de Timi (2010-02-08 05:49)

Re: Testere pentru apa dulce

danystyle A scris:

te referi la cele din link-urile postate de mine, nu? daca da spui asta din experienta sau doar crezi ca cele de la tetra sunt mai bune decat cele de la sera?
mai astept si alte pareri si daca puteti sa dati si cateva argumente

scuze nu am fost atent.(nu am vazut link-ul postat de tine m-am referit la pozele de la sus)
eu il am p'asta (tertra laborett +fe separat) care este ok dar nu are No3 si po4 http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … orett.html

am vrut JBL dar nu am gasit http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … i-set.html


jbl    - pH, KH, NO2, NO3 si Fe (co2 il calculezi in functie de ph+kh)
tetra - pH, KH, GH, NO2 si CO2.
La tetra, daca fertilizezi ai nevoie separat si de Fe si No3 + Po4 care sunt destul de scumpe.

Clar JBL este mai complex si costa numai 30lei in plus.

14

Re: Testere pentru apa dulce

multumes timi. daca mai are si altcineva o parere astept....

ceea ce faci te reprezinta