1 Editat de Addicted (2011-10-29 14:04)

Subiect: Salutare tuturor

Buna ziua. Ma numesc Renato si sunt din Neamt. Cautam pe google despre acvarii si am dat de acest forum care pare foarte interesant. Nu prea as avea ce sa va spun despre mine. Am zis sa ma inscriu pe forum si sa ma prezint aici cum face toata lumea inainte sa mai cer cate un sfat. Deocamdata nu am acvariu doar ma documentez ce pesti as putea pune in 50L de apa. (mai mult nu`mi permite spatiu) O zi buna tuturor   :sok

Re: Salutare tuturor

Salut si bine ai venit! Pune-te sa citesti inainte sa incepi cu stangul pentru a evita pierdere de bani, timp si neuroni. Succes si nu ezita sa intrebi daca ai nelamuriri.

3

Re: Salutare tuturor

M-am tot uitat dupa acvarii si am gasit http://www.safebuy.ro/pret/Acvariu-Atlantis-60.html stie careva ce grosime are sticla? as prefera sticla de 6mm la 60L pt. ca sta intr-un loc care e posibil sa-l mai ating.

Re: Salutare tuturor

Addicted A scris:

M-am tot uitat dupa acvarii si am gasit http://www.safebuy.ro/pret/Acvariu-Atlantis-60.html stie careva ce grosime are sticla? as prefera sticla de 6mm la 60L pt. ca sta intr-un loc care e posibil sa-l mai ating.

Nu are grosimea de 6mm, probabil are 3-4 mm maxim.

Satul de Romania !!!

5 Editat de Addicted (2011-10-31 17:03)

Re: Salutare tuturor

Am cumparat un capac de la un coleg de pe forum 60/30, iar acvariul o sa`l fac la comanda 60/30/35 de 6mm:D

Re: Salutare tuturor

Addicted A scris:

Am cumparat un capac de la un coleg de pe forum 60/30, iar acvariul o sa`l fac la comanda 60/30/35 de 6mm:D

asa mai merge. Totusi daca eram in locul tau faceam un acvariu mai mare.
Ce pesti vrei sa ai in el ?

Satul de Romania !!!

7

Re: Salutare tuturor

Si eu as fi vrut mai mare dar locul unde il pun nu`mi permite. In ceea ce priveste cu popularea as pune ceva creveti cu 10 neoni (trebuie sa mai studiez cu ce mai merg crevetii). Pe fund jbl manado, filtru tetratec ex700, iar ca plante niste anubias si marsilea. Problema e ca nu am CO2 dar daca chiar o sa fie cazu cred ca o sa fac o bomba:D

8 Editat de Addicted (2011-10-31 18:00)

Re: Salutare tuturor

aa si ca un fel de stanca intr-un colt si o buturuga in forma de copac in alt colt. Apropo poate cineva de pe forum stie cu ce as putea tine creveti fara sa am probleme de genu sa fie mancati, ori o alta varianta de "curatatori" fara sa strice marsilea

9

Re: Salutare tuturor

Addicted A scris:

Si eu as fi vrut mai mare dar locul unde il pun nu`mi permite. In ceea ce priveste cu popularea as pune ceva creveti cu 10 neoni (trebuie sa mai studiez cu ce mai merg crevetii). Pe fund jbl manado, filtru tetratec ex700, iar ca plante niste anubias si marsilea. Problema e ca nu am CO2 dar daca chiar o sa fie cazu cred ca o sa fac o bomba:D


Salut si bine ai venit !
Daca vrei sa pui doar anubias si marsilea, nu ai nevoie de CO2.

10

Re: Salutare tuturor

Atunci e perfect. Mi`as fi dorit ceva gazon gen iarba dar am inteles ca la aia chiar trebuie CO2. Ceva plante rosii mai frumoase care sa nu necesite CO2 sunt?

11

Re: Salutare tuturor

Pentru a te putea ajuta, ar trebui sa ne dai mai multe detalii...  in special legate de iluminare.
O planta fara prea mari pretentii ar fi ludwigia repens.
Dar, asa cum am spus, mai multe detalii ar fi folositoare... pentru tine. smile
Sa inteleg ca te gandesti si la alte plante in afara de cele mentionate initial ?

12 Editat de Addicted (2011-10-31 18:23)

Re: Salutare tuturor

Problema e ca intai trebuie sa`mi apara capacul ca sa stiu ce fel de neon merge sa stiu ce sa cumpar. Plante as mai pune si de altfel daca as gasi mai nepretentioase (fara CO2) dar deocamdata o sa pun doar cele mentionate.
Presupun ca va fi lampa de 44cm si cred ca o sa folosesc asta http://www.petmagic.ro/det_5643_neon-flora-glo-15W-44cm-T8.htm

13

Re: Salutare tuturor

Da... 15W este putin pentru acel acvariu. Va trebui sa umbli putin la iluminare daca vrei sa cresti in mod decent plante, fara probleme... daca vei ajunge undeva la 0,5 - 0,6W/l poti creste plante din categoria easy/mediu.
Depinde de ceea ce iti doresti tu de la acel acvariu...

14

Re: Salutare tuturor

E bine de stiut, multumesc. Cum am zis acum ma documentez apoi dau drumu ca nu am chef de restarturi:D

15 Editat de Addicted (2011-11-15 21:11)

Re: Salutare tuturor

Si in sfarsit am dat si eu drumu la acvariu. Cam asa arata dupa 2 zile :sbr Desigur mai am nevoie de plante (nepretentioase) si as vrea sa`mi iau un filtru intern mai bun ce mi`ati recomanda?

16

Re: Salutare tuturor

Promite!  :sok  , desi cred ca o sa ai probleme cu anubiasul pentru ca, pus in lumina directa acesta va face algee, cel mai probabil green spot.
Ca si filtru intren cel mai bun este cel de la Juwel dar si un eheim e bun. wink

17

Re: Salutare tuturor

Stiu cu anubias e problema cu lumina dar deocamdata n-am decat 15w si e aprinsa doar de la 16 la 21. Filtre Juwel nu vad pe net.. :fconf

Re: Salutare tuturor

Aquael Turbo

Pescar hoinar

19

Re: Salutare tuturor

:-

20 Editat de BGD46 (2011-11-16 03:07)

Re: Salutare tuturor

Bravos!
Ptr cineva care a afirmat ca este incepator, acvariul arata foarte bine. Daca o sa mai adaugi lumina, probabil ca anubiasul o sa faca alge. Trebuie sa se dezvolte si plantele ca sa capete un aspect mai........
Nu vreau sa ma laud sau sa dau sperante altora, dar eu am tot un singur neon de 15W si plantele nu au nici o problema. Am avut o singura problema cand am incercat sa pun si niste Blixa Japonica. Acum ma lupt cu niste alge, dar stiu unde am gresit.

Ce are lumea de pune termometrul pe geamul din fata?  Ala este doar un instrument ce "masura si control", nu este ceva care sa fie in prim plan.
Bafta in continuare.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."