1

Subiect: Modificare regulament

Bucuria de a-ti amenaja un acvariu; bucuria de a procura un peste sau o planta, pe care ti le doreai de mult; bucuria de a vedea ca acvariul tau evolueaza frumos, chiar spectaculos uneori; bucuria de a schimba informatii cu colegii de forum si emotia de a astepta cu sufletul la gura un raspuns, la intrebarea pe care tocmai ai pus-o si... multe alte lucruri, care se inscriu in normalitate.
   Toate astea palesc si-si pierd importanta in fata unor dispute agresive, nascute intre anumiti useri, care pun mai presus de orice propriul orgoliu, propria dorinta de a "iesi in fata", prin orice mijloace, fie ele si josnice.
   Mahalagismul, lipsa de respect si toleranta, nerespectarea minimelor norme de civilizatie si bun-simt, toate acestea au ajuns sa polueze acest forum, sa inverseze scara normala a volorilor noastre si sa indeparteze userii onesti din discutiile desfasurate, sa-i umple de lehamite, dispret si dorinta de a parasi forumul.
   Din ce in ce mai des, suntem pusi in situatia de a citi emanatiile unor oameni certati cu morala, oameni care capata importanta numai prin prezenta pe astfel de forumuri, unde ascunsi in spatele tastaturii, isi refuleaza neputinta, frustrarile si non-valoarea.
   Am convingerea ca nu numai cel care initiaza un conflict, este de vina, ci si cel (cei) care il alimenteaza, in loc sa ignore provocarile sau sa raspunda acestora pe un ton neutru, diplomatic, care sa nu contribuie la escaladarea catre agresiune.
   Fata de aceasta neplacuta realitate, pentru mentinerea unei atmosfere normale, pentru ridicarea acestui forum la un nivel pe care-l merita toti oamenii de bun simt, va aduc la cunostinta ca am schimbat regulamentul, masurile punitive devenind mult mai drastice.
   Astfel, pentru incalcarea paragrafului "a)" - cap. "ESTE INTERZIS", sanctiunea va fi "RESTRICTIONAT", aplicata pe o perioada de minim 30 zile, maxim 90 zile, urmind ca in cazul repetarii abaterii, userul sa fie eliminat de pe forum.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

2

Re: Modificare regulament

Impartasesc intru totul convingerile si parerile despre evolutia activitatii forumului intr-o directie gresita s-au mai bine zis prin simplul fapt al intelegerii gresite al liberalismului sau de catre unii useri.
Ma bucur (desi nu ar trebui) sa vad ca insfarsit se ia atitudine fata de mahalagisme, mitocanie si sper eu cat de curand si fata de limbajul de tip "chat" s-au analfabetism.
Sa auzim numai de bine !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3

Re: Modificare regulament

Intr-adevar, se pare ca in ultima vreme anumiti useri uita de scopul pentru care a fost creat site-ul, implicit forumul. Uita de faptul ca... suntem aici pentru a ne exprima bucuria de a avea un acvariu, suntem aici pentru a impartasi realizarile dar si esecurile, incercand sa cautam impreuna solutiile cele mai bune pentru ca acvariul nostru sa evolueze in directia dorita.
Cu totii ne dorim sa gasim aici acel loc unde sa putem beneficia de sfaturile celor cu experienta, unde sa gasim ajutor atunci cand avem nevoie, unde sa putem ajuta si noi, la randul nostru, daca putem face asta.
Toate acestea intr-o atmosfera placuta... suntem o mica comunitate, unde fiecare ar trebui sa ne purtam ca intre prieteni, legati de aceasta minunata pasiune.
Deci salut decizia administratiei, era ceva neaparat necesar.
Sa ne citim cu placere !

4 Editat de bobi (2011-10-31 19:58)

Re: Modificare regulament

Nu cred ca cineva mi-a dus dorul, sau mi-a simtit lipsa, insa atitudinea de superrioritate si limbajul de mahala sunt singurele motive pentru care mi-am restrictionat la minim activitatea pe forum. Ma bucur ca in sfirsit, cineva cu mai multa intelepciune si cu putere de decizie incearca sa faca ceva pentru ca lucrurile sa reintre in normal. Sa fie intr-un ceas bun!

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Modificare regulament

"Mai bine mai tarziu, decat niciodata!"...atat am avut de spus  :apl

6

Re: Modificare regulament

@mariuscbn
Provocatorul nu mai "exista" pe acest forum din cate vad !

Re: Modificare regulament

acvariidevis A scris:

doriti sa ii urmati pe domnii ancistrus si adrian.

Sa inteleg ca i-ati exclus pe cei doi de pe acest forum ?

"Money bring bitches, bitches bring lies"

Re: Modificare regulament

Chupacabra_ A scris:
acvariidevis A scris:

doriti sa ii urmati pe domnii ancistrus si adrian.

Sa inteleg ca i-ati exclus pe cei doi de pe acest forum ?

Da

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

9 Editat de bogdivaio (2011-11-01 12:18)

Re: Modificare regulament

Nu-mi vine sa cred ce vad  :omfg , atata fermitate in luarea deciziilor!  :omfg
In sfarsit a apraut "mana de fier" mult asteptata si mai mult decat bine venita!
Sunt in picioare si aplaud!  :apl   :noroc

P.S.a nu se intelege mesajul meu ca un fel de ironie/sarcasm wink

10

Re: Modificare regulament

bogdivaio A scris:

Nu-mi vine sa cred ce vad  :omfg , atata fermitate in luarea deciziilor!  :omfg
In sfarsit a apraut "mana de fier" mult asteptata si mai mult decat bine venita!
Sunt in picioare si aplaud!  :apl   :noroc

P.S.a nu se intelege mesajul meu ca un fel de ironie/sarcasm wink

subscriu  ^:)^

Re: Modificare regulament

Sunt masuri la care nu imi doream sa ajungem insa din pacate nu se poate in alt mod. Nu voi permite nimanui sa transforme acest forum in OTV.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Modificare regulament

Tare afirmatia cu otv_ul :apl ,si deasemeni imbratisez afirmatiile colegilor de mai sus referitor la comportamentul de stadion al unora.Sa auzim de bine. :sok

bafta,

Re: Modificare regulament

Speram ca acesti baieti ce practica mai nou "perversa de Prahova" sa isi gaseasca locul pe alte forumuri.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

14 Editat de mirceajifcu (2011-11-02 19:41)

Re: Modificare regulament

Si ancistrus e eliminat? Imi pare rau sa o spun, desi uneori poate ii provoca pe unii si aceia, din lipsa de pastile sau autocontrol o luau razna (cum am facut si eu de altfel), era de un mare ajutor oamenilor de pe forum, si in special incepatorilor si nu numai.    :fcry
Dl Adrian a dovedit in mai multe randuri ca e labil psihic si ca nu poate purta un dialog si ca o luat pe drumul lui intunecat de fiecare data cand putea, asa ca ...  :fok

Re: Modificare regulament

Intrucat Adrian_ a fost lezat de cele enumerate mai sus de mine imi cer scuze in public fata de domnia sa, iar dansul a promis ca imi va uita atat numarul de telefon cat si denumirea acestui forum. Partea mea din promisiune a fost indeplinita. Sper ca si de cealalta parte sa se dea dovada de caracter.
Cer scuze utilizatorilor forumului pentru acest mesaj insa sunt sigur ca marea majoritate dintre voi vor intelege esenta acestuia.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Modificare regulament

Datorita sesizarii de mai devreme a administratorului "Baracuda" tin sa imi cer scuze ca am pus un offtopic in topicurile de feedback pentru tranzacrii si sa scriu aici ce am de scris.
Este destul de ciudat sa vezi astfel de certuri pe un forum de acvaristica avand in vedere ca acvaristica pentru multi este un hobby, pentru altii a inceput ca un hobby.
Am postat asta in respectivul topic referitor la userul Ancistrus:
"Pacat ca i-ati fost sters contul. Este de fire mai bagacios dar nu cu intentii rele. Odata cu stergerea contului din pacate s-au sters si multe posturi destul de interesante despre metode de filtrare, boli si alte lucruri folositoare pe care altii nu au avut rabdarea sa le posteze. Este adevarat ca exista acvaristi care stiau lucrurile postate de el dar din cate vad, forumul nu este dedicat neaparat crescator de pesti ci in special pasionatilor de acvaristica ce si-au achizitionat un bazin. Pentru grupul respectiv de persoane, orice informatie este pretioasa  si fac apel la administratorii acestui forum sa se gandeasca de mai multe ori inainte sa baneze userii vechi, indiferent cat de tare i-ar fi deranjat pe ei. Incercati sa va aduceti aminte pentru ce ati construit acest forum oameni buni si judecati caatare, nu va mai lasati influentati de impulsul de moment."

Nu am de gand sa ma cert sau sa provoc pe nimeni cu acest post domnilor administratori. Este parerea mea personala si daca dumneavoastra credeti ca gresesc undeva in ce am scris mai sus va rog sa imi raspundeti fara intepaturi si cu aceeasi politete cu care va tratez si eu pe voi.

Linguselile si posturile de genul asta:
"Nu-mi vine sa cred ce vad   , atata fermitate in luarea deciziilor!   
In sfarsit a apraut "mana de fier" mult asteptata si mai mult decat bine venita!
Sunt in picioare si aplaud!"
ar trebui sterse din bun simt de persoanele ce le-au postat.
Analizand afirmatia de mai sus cred cu tarie ca a gandi mai bine luarea anumitor decizii nu reflecta feminitate. Totodata nu inteleg de unde provine acest izvor de bucurie la banarea altui user. Problemele personale ar trebui sa ramana personale dragilor. Sunteti pe un forum de HOBBY. Problemele personale, certurile si frustrarile de zi cu zi nu au ce cauta aici! Cu totii le avem, de-asta exista mici placeri ale vietii, mici pasiuni cum este acvaristica pentru a ne face viata mai frumoasa.

Cu respect, Daniel.

17 Editat de bogdivaio (2011-11-02 22:04)

Re: Modificare regulament

Moroiu Daniel A scris:

Linguselile si posturile de genul asta:
"Nu-mi vine sa cred ce vad   , atata fermitate in luarea deciziilor!   
In sfarsit a apraut "mana de fier" mult asteptata si mai mult decat bine venita!
Sunt in picioare si aplaud!"
ar trebui sterse din bun simt de persoanele ce le-au postat.
Analizand afirmatia de mai sus cred cu tarie ca a gandi mai bine luarea anumitor decizii nu reflecta feminitate. Totodata nu inteleg de unde provine acest izvor de bucurie la banarea altui user. Problemele personale ar trebui sa ramana personale dragilor. Sunteti pe un forum de HOBBY. Problemele personale, certurile si frustrarile de zi cu zi nu au ce cauta aici! Cu totii le avem, de-asta exista mici placeri ale vietii, mici pasiuni cum este acvaristica pentru a ne face viata mai frumoasa.

Cu respect, Daniel.

Pentru ca "linguseala" imi apartine ma vad nevoit sa-ti raspund, desi nu cred ca era cazul, dar cu totii mai facem greseli  lol
1.Daniel , nu ma cunosti nici personal si nici macar ca si coleg de forum pentru ca, daca mi-ai fi urmarit postarile de-a lungul timpului ai fi vazut unde "am batut"  cu acele "linguseli" ...deci, deduc ca nu ai de unde sa sti ce sens au avut cuvintele mele,cu-i i-au fost adresate(pentru ca aveau directie te asigur) si de ce/de cine a fost legata bucuria mea wink
2.Am destul  bun simt, crede-ma! chiar daca tu cu alte cuvine m-ai facut nesimtit, ca banuiesc ca asta inseamna a nu avea bun simt, a fi nesimtit sau in cel mai rau caz handicapat fizic, daca e sa luam cuvintele la propriu si nu la figurat...in conseciinta eu nu te fac nicicum, pentru ca sunt constient ca tu vorbesti in necunostiinta de cauza si doar la impulsul celor citite mai sus:smoke

Si in fond fiecare se bucura de ce vrea, ca si asa viata e prea scurta sa incerci sa-ti cenzurezi toate trairile! lol ... Numai bine!   :noroc

P.S.cum si tu ai dreptul sa-ti spui parerea in mod civilizat asa pot sa si-o spuna si altii, chiar daca sunt "linguseli" sau nu , fara a fi sterse!  wink ...Democratia asta, o fi prost inteleasa de catre mine?!  :stupid

18 Editat de MARCO555 (2011-11-02 23:05)

Re: Modificare regulament

Parerea mea ca s-a procedat corect deoarece s-a ajuns prea departe deja devenise o disputa personala la care noi ceilalti eram obligati sa asistam.
Cat despre informatiile oferite de un anumit user cu siguranta Domnul Radu si alti  cativa membri de baza ai forumului sunt mult mai in masura sa  ne ofere aceste informati deoarece au si dispun de o mult mai mare si vasta experienta in domeniul  acvaristici  , exemplu cel mai bun sta chiar acvariile domniilor sale.
Nu cred ca este vorba de nici un izvor de bucurie la aflarea vesti ca unul sau mai multi useri au fost banati si pur si simplu acest " izvor de bucurie" vine doar pentru faptul ca se doreste o stare de normalitate si nu una de gherila.
O seara buna tuturor  :sok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

19

Re: Modificare regulament

In viata fiecaruia exista greseli ce pot fi intelese ca nepretuite lectii de viata, acestea sunt infrangerile care ne indeamna sa luptam mai mult, sa invatam sa avem mai multa incredere in visele noastre, sa construim planuri mai bune si sa fim mai perseverenti in a le urma.

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

Re: Modificare regulament

bogdivaio, limba romana are multe intelesuri. Nu stiu cum de ai ajuns tu la concluzia ca te-am facut nesimtit. Te rog nu mai instiga cearta pe forum ca e destula dupa cum bine vezi. Am spus doar ca e un forum pentru Hobby si din bun simt nu ar trebui sa postam rautati de genul asta. Nici eu, nici tu, nici alti useri de aici. De la asta pana la a te face "nesimtit" e o cale lunga. Si de la "nesimtit" la "handicapat fizic" nu e nici o cale.. Nu inteleg cum ai ajuns tu acolo...  :omfg  Sunt chiar curios, poate-mi explici...
Si daca nu ai inteles ce-am vrut sa spun mai sus iti explic: e foarte nasol sa te bucuri de "necazul" altuia. Spune multe despre o persoana.
In alta ordine de idei, iti garantez ca nici macar administratorii nu ti-au urmarit posturile de pana acum, si nici cei care te cunosc personal pentru ca nu intereseaza pe nimeni problema ta personala cu unul sau mai multi useri. Lumea nu se invarte in jurul tau. In general in viata e bine sa spunem ce probleme avem cu o persoana sau alta. nu sa punem posturi cu intelesuri ascunse pe forumuri de acvaristica.
Ca incheiere, am postat asta pentru a da de inteles administratorilor ca nici ei si nici userul Ancistrus nu au avut nimic de pierdut sau de castigat din acest eveniment. Cei ce au avut de pierdut sunt userii noi care nu vor mai avea acces la informatiile sterse.
Imi rezerv dreptul de a nu mai posta pe aceasta tema nimic pentru ca din cate vad limba romana are multe intelesuri si nu vreau sa am neplacerea de a ma trezi banat datorita anumitor useri ce instiga la cearta.
Va doresc mult succes si pesti sanatosi  :noroc