1

Subiect: ajuta-ma Lucia

buna ziua am o problema am schimbat apa vineri si ieri unul din carasei(Ioghy) sa imbolnavit, apa era tratata am lasoto 2 zile, are boala aceia de solzi, e umflat tot,capul si in jurul ochiilor si are pe cap doua umflaturi ca doua cosuri si iese puroi, ce sa fac? am marit temperatuta la 30 'C si sa le pun albastru de metil? indrumati-ma pas cu pas va rog sunt mai greu de cap va rog. Lucia mai am avut o problema cu alt carasel dar nu asa grava si mai indrumat bine te rog ajuta-ma si acum va rog pe toti care outeti. Va multumec! Ionut

2

Re: ajuta-ma Lucia

revin cu poze Multumesc

3

Re: ajuta-ma Lucia

Buna Ionut!

Abia acum am reusit sa revin pe forum... desi a trecut ceva timp de cand ai postat, sper sa-ti fie de folos:

1. La carasi nu se mareste temperatura, decat daca se foloseste un tratament, unde producatorul specifica aceasta instructiune. Altfel, exista posibilitatea sa le facem mai mult rau.

Desi nu am toate detaliile care le-as fi vrut, iti spun ca ceea ce se vede in poza este rezultatul unei infectii cu trematode.
Tratament cu Praziquantel. (se gaseste in Sera Tremazol). Pentru evitarea complicatiilor date de infectiile secundare se trateaza si cu un medicament antibacterian in acelasi timp.
De exemplu hrana Bakto Tabs, este cea mai comoda de utilizat si la indemana.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.