21

Re: Pestii Romaniei

in concluzie: in romania nu exista pesti care se pot tine in acvarii. poate un card de obleti  :fok

Aici vreau sa te contrazic! sunt pesti, citeste mai sus primul meu mesaj de aici. Am vazut acvarii frumoase cu pesti autohtoni, inclusiv pastruga, cega, mreana si somn, un somn frumos de vreo 70-90cm si nu era la Acvariul din Constanta.

Gott mit uns!

Re: Pestii Romaniei

da, e masacru ce e in piata de peste din obor. am vazut niste exemplare de stiuca si salau demne de recorduri personale. m-am luat si eu de o vanzatoare care avea niste strapazani mici. nu ai ce sa le faci. poate o sesizare la garda de mediu, sunt curios daca se misca..am vazut si eu puii de nisetru. suntem o natie hrapareata de fomisti. in 20 de ani o sa pescuim broaste  :fcry

Pescar hoinar

Re: Pestii Romaniei

LupuMoralist A scris:

da, e masacru ce e in piata de peste din obor. am vazut niste exemplare de stiuca si salau demne de recorduri personale. m-am luat si eu de o vanzatoare care avea niste strapazani mici. nu ai ce sa le faci. poate o sesizare la garda de mediu, sunt curios daca se misca..am vazut si eu puii de nisetru. suntem o natie hrapareata de fomisti. in 20 de ani o sa pescuim broaste  :fcry

Deja am inceput si cu broastele, stii ce gustoase sunt pe raul teleormanul, si ce exemplare grase  :frogp  :frog  :frogp

Satul de Romania !!!

Re: Pestii Romaniei

Kribensis A scris:

Am vazut acvarii frumoase cu pesti autohtoni, inclusiv pastruga, cega, mreana si somn, un somn frumos de vreo 70-90cm si nu era la Acvariul din Constanta.

daca e sa o luam asa, putem tine orice specie de pesti timp de un an, pana creste mai mare. vorbeam de un acvariu in adevaratul sens al cuvantului. hai sa fim realisti, cega, pastruga sau somn in acvariu? nu prea suna "eco friendly". ma batea gandul sa cresc un bibanel, dar am renuntat

Pescar hoinar

25

Re: Pestii Romaniei

Da, atat cega cat si pastruga si somnul au fost crescuti de mici. Pe onoarea mea! Adevarul este ca atunci cand au depasit un metru au fost mutati din acvariu intr-un bazin de beton de 4/4 m.

Gott mit uns!

26

Re: Pestii Romaniei

Daca vreti sa puneti in acvariu bibiani soare! ganditi-va de 2 ori :scry pentru ca am avut si eu unul de nici 6 cm si mi-a mancat guppy ! sunt agresizi chiar foarte agresivi!

Speranta nu ne abandoneaza niciodata,
Noi suntem cei care o abandonam pe ea

27

Re: Pestii Romaniei

poi este absolut normal sa se intample asa, sunt specie rapitoare si trebuiesc tinuti cu pesti pe masura.

Gott mit uns!

28

Re: Pestii Romaniei

si am vazut in hornbach brasov cereau 8 lei pe un biban soare!

Speranta nu ne abandoneaza niciodata,
Noi suntem cei care o abandonam pe ea

Re: Pestii Romaniei

marius.m A scris:

si am vazut in hornbach brasov cereau 8 lei pe un biban soare!

Foarte tare smile As fi curios daca este reprodus in captivitate  ^:)^

Satul de Romania !!!

30

Re: Pestii Romaniei

Edisonjohn86 A scris:
marius.m A scris:

si am vazut in hornbach brasov cereau 8 lei pe un biban soare!

Foarte tare smile As fi curios daca este reprodus in captivitate  ^:)^

Banuiesc ca ii prinde de prin balti:))=))!

Speranta nu ne abandoneaza niciodata,
Noi suntem cei care o abandonam pe ea

Re: Pestii Romaniei

Dintre pestii autohtoni mai merg si Zvarluga sau Cobitis taenia (Sunt cunoscute inca trei dintre rudele apropiate speciei : fasa mare (Cobitis elongata), sfarleaza (Cobitis aurata radnensis) si dunarita (Cobitis aurata bulgarica).

Re: Pestii Romaniei

Antoniotony A scris:

Dintre pestii autohtoni mai merg si Zvarluga sau Cobitis taenia (Sunt cunoscute inca trei dintre rudele apropiate speciei : fasa mare (Cobitis elongata), sfarleaza (Cobitis aurata radnensis) si dunarita (Cobitis aurata bulgarica).

despre Cobitis am spus la inceputul forumului, este un peste frumos, chiar stiu de unde pot prinde acest peste care ce-i drept e cam greu de gasit/prins. Eu am dat intamplator atunci cand am ridicat minciogul din apa (fusese pusa mamaliga pentru a prinde raci)zvarluga era prinsa in ochiurile minciogului. In primavara am sa amenajez un acvariu numai cu pesti autohtoni

Satul de Romania !!!

Re: Pestii Romaniei

zvarluga asta o gaseam de vanzare in hala obor("in targul de acvaristica") pe vremuri cand nu exista atatea pet shopuri in bucuresti.

Bineinteles ca am avuto si eu, sta ascunsa in nisip majoritatea timpului lasandu si doar mustatile afara.
Este foarte rapida si bineinteles nocturna! Cel putin la mine iesea la vedere noaptea!

34 Editat de mirceajifcu (2012-01-21 15:05)

Re: Pestii Romaniei

Ma bag si eu in discutie cu o intrebare (care poate suna a "uite-l ba pe asta, a uitat de unde a plecat), dar tocmai de aceea: in Romania se poate vorbi de pescuit? Sa fim serios  lol  lol . Cand vine controlul si daca ii arati permisul e bucuros si pleaca mai departe, daca nu ia 10-20 de lei si la fel, pleaca mai departe?
De cate ori ati auzit ca cineva sa fie controlat ce fel de ac are pus pe bat, cate ace, ce fel de montura, ce fel de momeala si alte cele? Cand 10% sunt pescari si cand si aia din cand in cand mai dau cu "batul in balta" si 90% sunt braconieri, nu cred ca putem vorbi de pescuit in Romania. Cine respecta perioadele de prohibitie si marimile minime admise? In Germania legislatia spune ca daca pescuiesti si in vana la tine acasa cu undita si bat fara permis , esti braconier. Ca nu esti prins daca inchizi geamul de la baie sa nu te vada nimeni, e alta poveste  lol  lol . Daca e balta ta privata si aduci prieteni la pescuit fara permis, ei sunt braconieri si tie ti se ia, fara drept de apel permisul de pescuit.
Normal, au aparut rusii si odata cu ei au adus metodele "orientale" de pescuit, fara permis si cand vad controlul arunca batul si fug.
Sa revin la pestii nostrii, eu nu as tine nici un peste salbatic in acvariu pentru ca, dupa cum zicea un coleg mai sus, nu e ecofrendly, dar nu numai de asta, ci pentru ca numai bine ce s-a adaptat la conditiile din acvariu, tre sa il arunc inapoi in balta ca e prea mare. Si nu as tine 1000 de litri pentru doua stiuci sau 10 "soreti" , sa nu mai zic de crapi si alti pesti din familia lui. E ca si cum ai avea un tablou cu un perete netencuit.

35

Re: Pestii Romaniei

mirceajifcu A scris:

Cand vine controlul si daca ii arati permisul e bucuros si pleaca mai departe, daca nu ia 10-20 de lei si la fel, pleaca mai departe?

   Sunt sigur ca nu toti pescarii platesc taxa de balta... lol

Re: Pestii Romaniei

Tu i-ai cere bani la don'soara? Sau sa iti spuna care a marimea minima?  lol  lol