1

Subiect: Acvariu de incepatori

Avariul meu are 40 cm lungime cu 25 latime si 50 inaltime - aproximativ 50 L (Homemade), ca iluminare folosesc un Bec ecologic Osram 20W, un filtru intern Hailea RP200 si un incalzitor... substratul cu pietris,o planta artificiala cateva pietre asezate frumos!
Cu pestii e mai greu... Am un sanitar "Hoplo" are 10cm, 2 carasei, 5 Guppy, 3 Moli, 1 neon si inca unu al carei denumire nu o stiu!

Carasii si cu sanitarul vreau sa ii dau!

Cam atat deocamdata

2

Re: Acvariu de incepatori

Bec ecologic !!!! S-au economic ?? Sucees pe forum !!!

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

Re: Acvariu de incepatori

Bine ai venit. poate ne arati si cateva poze cu acvariul tau.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4

Re: Acvariu de incepatori

LupuMoralist A scris:

incepand cu prezentul mesaj al lui clau_74, voi atentiona amical toti userii care scriu "miau" ca pisica.

atunci cand "sau" se poate inlocui cu "ori" nu se foloseste liniuta. folosim liniuta cand se foloseste in expresia "s-au dus la plimbare", pt ca liniuta inlocuieste litera "e".

succes cu gramatica limbii romane! :fok

PS: Maver, scrie "bec eco" ca sa ai acoperire mai mare  wink

   Eu stiam ca becurile "economice" se mai numesc si "ecologice", pentru ca avind un consum redus, protejeaza sursele producatoare de curent electric! :stupid

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5 Editat de Maver (2011-11-04 21:21)

Re: Acvariu de incepatori

Economice am incercat sa scriu  ^:)^

Poze nu o sa pun cu acvariul asta (e doar tempoar) mai mult ca sa invat!

Re: Acvariu de incepatori

Salut si bine ai venit Maver. Asteptam niste poze cu acvariul tau.. iar ca sfat: da carasii si hoplo pentru ca ai acvariul  prea mic.Neonul este peste de card .. ori il dai ori mai ii iei cativa colegi.Plantele din plastic nu dau bine intr-un acvariu, gasesti aici pe forum plante foarte convenabile la pret.In rest multa bafta in continuare

7 Editat de mirceajifcu (2011-11-05 15:23)

Re: Acvariu de incepatori

Maver A scris:

Avariul meu are 40 cm lungime cu 25 latime si 50 inaltime - aproximativ 50 L (Homemade), ca iluminare folosesc un Bec ecologic Osram 20W, un filtru intern Hailea RP200 si un incalzitor... substratul cu pietris,o planta artificiala cateva pietre asezate frumos!
Cu pestii e mai greu... Am un sanitar "Hoplo" are 10cm, 2 carasei, 5 Guppy, 3 Moli, 1 neon si inca unu al carei denumire nu o stiu!
Carasii si cu sanitarul vreau sa ii dau!
Cam atat deocamdata

Becul eco, desi nu am experienta cu asa ceva, nu stiu in ce masura te va ajuta sa cresti plante. Mai bine il inlocuiesti cu o lampa cu doua neoane.
Pentru planter iti trebuie substrat fertilizant si substante fertilizante in apa. Si pe langa mai trebuie si CO2, care poate veni dintr-o "bomba" home made, bomba de firma, tub de co2 sau, cum am si eu, Easy Carbo.
Nu te apuca de plante pana nu citesti cate ceva despre cums a incepi. Ar fi pacat sa arunci banii si in loc de ceva frumos si relaxant sa ai parte de nervi si plante maro.
Pana iti faci mana, eu zic sa cresti pesti vivipari si nu ezita sa pui o intrebare sau doua inainte sa cumperi un peste nou, legat de potrivirea cu celelalte specii sau alte aspecte, cum ar fi agresivitatea, cat va creste cand va fi mare etc.

8

Re: Acvariu de incepatori

Multumesc pentru sfaturi!

Nu intentionez sa investesc in acvariu asta pt. ca e HomeMade si nu arata prea bine!
Am in plan sa fac altul de 160 L la care voi pune echipament mai bun si voi avea doar neoni si la restul mai am timp sa ma gandesc deoarece inca nu e gata acvariul!
Plante vreau doar cateva care se cresc usor si care ofera pestilor mai mult confort, am  primit cateva idei si opinii referitoare la ce tip de plate sa plantez pe alt topic!

Stima si respect!

9 Editat de pelly67 (2011-11-11 21:48)

Re: Acvariu de incepatori

Gresisem postarea, scuze :smoke