1

Subiect: acvariu pe lungime

va rog sa -mi spuneti  ce sticla sa folosesc la un acvariu de
220 cm lungime
30 cm latime
65 cm inaltime
cu intarituri sau fara
cu fund dublu sau nu
o sa fie frumos  dar  il fac incet  ca nu am asa multi bani de-odat

2

Re: acvariu pe lungime

Salut, ar fi bine sricla de 6-8 mm si intarituri pt, ca acvariul va fi foarte lung.Dar sa iti spun ceva am avut si eu unul lung de 120cm lat de 23cm si inalt de 60cm si arata cam urat(lam primit) deci sfatul meu ar fi sa il faci mai lat si nu foarte inalt 40-45 cm si eventul cam 1,50-2,00m dar este alegerea ta, mult noroc in continuare. cool

3 Editat de alynn (2011-11-04 22:47)

Re: acvariu pe lungime

deoarece ai lungime mare,si inaltime iar mare cred ca ai nevoie de sticla de 10mm, cel putin,poate chiar 12 plus intarituri.cred ca si de fund dublu ai avea nevoie la aceasta lungime
nici sa nu te gandesti la sticla mai subtire de 10mm
la aceste dimensiuni eu nu-l vad deloc frumos

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: acvariu pe lungime

Salut jaykay,eu am acvariul cu urmatoarele dimensiuni 1900x400x500,sticla de 12,fund dublu,asa l am cumparat,nu este el foarte lat dar sa sti ca arata excelent in comparatie cu 1500x500x500 care are acelas volum de apa,deci fiind mai lung arata excelent(parerea mea),fiind facut din sticla de 12 si avand mai multe intarituri si fund dublu cred ca sa exagerat cam mult
Lungimea si latimea nu conteaza asa mult(referitor la grosimea sticlei),cel mai mult conteaza inaltimea acvariului deoarece presiunea in acvariu este data fiind inaltimea
Am vazut acvariu 2500x500x500 din sticla de 10,fund dublu si mai multe intarituri
Mai multe nu stiu sa ti explic dar o sa caut un linck si o sa ti trimit pe pm sa intelegi mai bine(nu l postez aici deoarece nu mi apartine si poate se crede ca fac reclama acelui sait)
Salut

5 Editat de ady vladutz (2011-11-05 00:28)

Re: acvariu pe lungime

Uite aici un calculator:
http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
Nu cred ca fac reclama la nimic.
Ia in calcul un factor de siguranta 3.
Un alt aspect pe care trebuie sa il iei in calcul este ca masuratorile alea sunt pentru acvariile de firma unde calitatea sticlei este superioara fata de ce gasim noi pe piata. Alt aspect de care trebuie sa ti cont: daca sticla va si slefuita de manual sau la masina. La banii care o sa ii dai pe sticla nu ar trebuii sa te mai zgarcesti la slefuit.
Tin sa contrazic pe colegul nostru: lungimea conteaza pentru ca la 220cm L si 65cm h s-ar putea sa faca burta. Eu zic ca sunt necesare si intaritoare pentru o mai mare siguranta.
Daca vrei un acvariu cu un asemenea volum  cred ca ai luat in calcul cat va costa toata dotarea acvariului(filtru, lumina, instalatie co2, etc) nu cred ca te mai zgarcesti la o foaie de sticla sa dublezi fundul. Eu zic ca vrei sa dormi linistit , nu?
O sa para putin disproportionat avand in vedere la inaltimea este mai mult decat dubla fata de latime.

Re: acvariu pe lungime

Tin sa contrazic pe colegul nostru: lungimea conteaza pentru ca la 220cm L si 65cm h s-ar putea sa faca burta. Eu zic ca sunt necesare si intaritoare pentru o mai mare siguranta
Sigur ca lungimea conteaza(asa spunea o fosta prietena a mea,cred ca din cauza asta este fosta big_smile )
intaritoarele se fac aproape la toate acvariile care depasesc 250-300l  Made by Hand

Re: acvariu pe lungime

b37dra A scris:

Sigur ca lungimea conteaza(asa spunea o fosta prietena a mea,cred ca din cauza asta este fosta big_smile )

Macar ne-ai facut si pe noi sa radem wink

b37dra A scris:

intaritoarele se fac aproape la toate acvariile care depasesc 250-300l  Made by Hand

Si la acvariile cu lungimi mai mici nu se pun intaritoare?

Re: acvariu pe lungime

Ori m am exprimat eu gresit ori nu ai inteles tu bine,nu am spus sa nu puna intaritoare,eu am spus ca la acvariul meu avand sticla de 12,fund dublu si 2 intaritoare pe lungime si 5 pe latime este cam exagerat,deci nu l am sfatuit sa nu puna intaritoare(poate asa s a inteles din ceea ce am scris eu dar nu asta am vrut sa spun)
PS-pune intaritoare

9

Re: acvariu pe lungime

la acvarii de peste 120cm e nevoie de intarituri daca nu vrei burta la acvariu....cu siguranta e o lungime mare 220,deci nici nu se pune problema sa nu pui intarituri

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: acvariu pe lungime

Nu stiu daca este recomandat dar eu as proceda in felul urmator:
-as mai renunta la 10cm de inaltime si as mai pune 10 la latime(daca ala este spatiul de care dispune colegul, clar nu se poate discuta de o latime mai mare)
-as face acvariul din sticla de 12 slefuita la masina, si fund dublu
-dupa uscare as incerca sa umplu cu apa treptat, sa vad cata burta face acvariul(unii spun ca se accepta o curbura de maxim jumatatea din grosimea sticlei)
-daca burta nu este semnificativa, as punea doar intarituri longitudinale.
Eu am acvariu de 100x40x40  din sticla de 10 si fara intarituri si nu face burta deloc, la 190cm lungime sticla de 12 mi se par exagerat de multe 5 intaritoare pe latime.

Re: acvariu pe lungime

Da,la sticla,fund,intaritoare la toate astea ma referam ca este exagerat(bine,nu aveai de unde sa sti tu la ce ma refeream,greseala mea)
Eu am ciclide americane care sunt maricele(25-28 cm) si arunca cam multa apa dar latimea fiind de 400 si cele 2 intaritoare pe lungime fiind fiecare de 100 mai ramane pe mijloc exact 200 care pe mine ma incanta(este mai greu cand bagi un "bustean") dar nu mai curge(stropeste) pic de apa

12

Re: acvariu pe lungime

jaykay A scris:

va rog sa -mi spuneti  ce sticla sa folosesc la un acvariu de
220 cm lungime
30 cm latime
65 cm inaltime
cu intarituri sau fara
cu fund dublu sau nu
o sa fie frumos  dar  il fac incet  ca nu am asa multi bani de-odat

Sticla de 15mm, fund dublu (primul incastrat intre laterale) si cu intarituri sus pe lungime :fok

13

Re: acvariu pe lungime

Pop Remus A scris:

Salut, ar fi bine sricla de 6-8 mm si intarituri pt, ca acvariul va fi foarte lung.Dar sa iti spun ceva am avut si eu unul lung de 120cm lat de 23cm si inalt de 60cm si arata cam urat(lam primit) deci sfatul meu ar fi sa il faci mai lat si nu foarte inalt 40-45 cm si eventul cam 1,50-2,00m dar este alegerea ta, mult noroc in continuare. cool

   Iti dau eu toti banii pentru construirea unui acvariu la aceste dimensiuni, din sticla de 6-8 mm. Cu o singura conditie: in caz de... catastrofa, imi dai inapoi de zeci ori suma! Mai omule, ti-am spus de nenumarate ori, vezi-ti de lungul nasului, nu mai scrie timpenii! Daca erai singurul om care sa-i raspunda la intrebare, ce se intimpla?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14 Editat de rechinu (2011-11-07 17:58)

Re: acvariu pe lungime

jaykay nu risca cu sticla de 6-8 mm eu am acv de 110cm  lungime si 45 latime cu sticla de 10 si intarituri tot de 10 ,treaba ta dar risti.........fa latimea mai mare si inaltimea mai mica .....bafta

15

Re: acvariu pe lungime

Baracuda, mda dar eu mam referit cu sticla de 6-8 mm la un acvariu mai putin lung la care mam referit,am zis sa nu il faca asa de lung cam1,50-2,00m, stiu ca nu mam exprimat bine si poate si sticla putin mai groasa 8-10mm :fbr si cu intarituri(deci scuze) :fcry  :sok

16 Editat de Addicted (2011-11-07 18:22)

Re: acvariu pe lungime

Dupa mine la dimensiunile alea l-as face din sticla de 14-15 sau de minim 12 cu intarituri si fund dublu.

17

Re: acvariu pe lungime

:sok

Addicted A scris:

Dupa mine la dimensiunile alea l-as face din sticla de 14-15 sau de minim 12 cu intarituri si fund dublu.

:sok

ignoranta doare cel mai tare:)