1

Subiect: Problema alge in acvariu

Salut,
As avea nevoie de putin ajutor in identificarea si lupta cu algele care tocmai au aparut la mine in acvariu.

Date acvariu:
100 L,
filtru Jbl E900 cu siporax, inele ceramice si un strat de burete
lumina - 4*Osram 865 de 18 W
fauna - 20 neoni de diferite culori + melci pomaceea, substrat si asasini
schimburi de apa - saptamanale 15-20%
NO2 -0, NO3 - 5

Am observat de cateva zile urmatoarele alge aparand pe plante, pe care nu le pot identifica cum trebuie si as vrea sa stiu cum sa scap de ele.

2

Re: Problema alge in acvariu

Salut,
Multumesc de link. Am identificat alga din a doua poza ca fiind "staghorn", sper sa nu gresesc. Cam cu o saptamana in urma am scos niste plante din substrat iar apa s-a tulburat implicit. Ma gandesc ca de aceea a aparut staghornul.
Azi am aspirat substratul si am schimbat apa, iar de maine voi reduce cantitatea de mancare data pestilor si voi doza easycarbo pe alga.

3

Re: Problema alge in acvariu

N-are legatura agitatul substratului cu aparitia algelor.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Problema alge in acvariu

ia citeste mataluta aici: daca agiti substratul si nu schimbi apa, e posibil sa apara staghorn. cam asta se spune pe forumuri

Pescar hoinar

5 Editat de bobi (2011-11-07 02:06)

Re: Problema alge in acvariu

lupule am incredere in tine, nu e necesar sa citesc. dar poate ma lamuresti si pe mine de ce, ca eu sunt mai nestiutor, asa.:)

asa arata acvariul meu cind ma bag in el:

http://i51.tinypic.com/2qlv252.jpg

ti se pare limpede apa? sa sti ca eu nu vorbesc din ce am auzit la otv, ci doar atunci cind am experimentat ceva.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Problema alge in acvariu

nu cred ca il lasi asa. ar trebui sa schimbi si apa dupa aceasta actiune. dar daca nu ai mancare in exces in substrat, nu ar trebui sa ai probleme

http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm


Staghorn

Description

Grows in strands that branches out. Looks a bit like deer antler. Black to grey/green in colour and sometimes has a red tint.



Cause

Low CO2 and/or poor water circulation. A tank with overfed fish and accumulated mulm. Dirty filter. Also disturbing dirty substrates without doing water change afterwards.



Removal

Check CO2 levels and make sure you have good water circulation. Reduce feeding, vacuum the substrate and remove mulm. Overdosing Flourish Excel usually helps.

Pescar hoinar

7

Re: Problema alge in acvariu

nu schimb nimic, ca doar nu de aia mi-am dat banii pe filtre. fac aceasta mizeria cel putin o data pe luna si nu am avut NICIODATA staghorn. acum fiecare poate sa creada ce vrea, si sa actioneze in consecinta

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

8

Re: Problema alge in acvariu

Dane, incet, incet ne pui mintea pe bigudiuri! lol Eu zic sa mai citesti o data chestiunea cu tulburarea apei si sa incerci s-o interpretezi corect.
   In alta ordine de idei, am rugamintea sa traduci textele scrise in alte limbi, nu toti userii cunosc limbi straine!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Problema alge in acvariu

Vladone din cate vad eu ai substrat JBL manado, cumva ai si aquabasis pus dedesupt? Ai spalat bine de tot pietrisul de la JBL inainte sa il pui in acvariu?

Satul de Romania !!!

10

Re: Problema alge in acvariu

Salut Edison,
Nu am aquabasis dar pietrisul l-am spalat bine.
Ca sa clarific situatia, algele au aparut cam la 3 luni de la start.
In urma citirii linkului referitor la alge si a revizuirii schimbarilor facute in acvariu, am concluzionat ca poate e din cauza substratului agitat. Aceasta concluzie am tras-o deoarece nu am facut alte schimbari majore.

Alte modificari... am renuntat la aditia de feropol de 2 ori pe saptamana (la schimbarea apei si intr-o alta zi) si adaug doar in momentul schimbarii apei o cantitate usor mai mare.

Re: Problema alge in acvariu

Vladone A scris:

Salut Edison,
Nu am aquabasis dar pietrisul l-am spalat bine.
Ca sa clarific situatia, algele au aparut cam la 3 luni de la start.
In urma citirii linkului referitor la alge si a revizuirii schimbarilor facute in acvariu, am concluzionat ca poate e din cauza substratului agitat. Aceasta concluzie am tras-o deoarece nu am facut alte schimbari majore.

Alte modificari... am renuntat la aditia de feropol de 2 ori pe saptamana (la schimbarea apei si intr-o alta zi) si adaug doar in momentul schimbarii apei o cantitate usor mai mare.

Ferropol se administreaza saptamanal, 10ml la 40 de litri de apa

Satul de Romania !!!

12

Re: Problema alge in acvariu

Eu adaugam conform prospectului cate 10 ml la 80 l de apa. Deci aproximativ 15 ml la acvariul meu.